Állandóan fázol?

3 meglepő ok a háttérben

Ha a számtalan réteg ruha ellenére vacogsz, érdemes utánajárnod a dolognak. Akár komolyabb betegség is állhat a hidegérzet mögött.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha a környezetedhez képest jóval fázósabb vagy, annak számtalan oka lehet. A gyakori hidegérzet hátterében állhat fáradtság, kialvatlanság, kimerültség. Ilyenkor egy kiadós alvás után a probléma magától megszűnik. Amennyiben elmúlt a krónikus fáradtság, és te még mindig vacogsz, érdemes utánajárni az állapot okának, mert előfordulhat, hogy komolyabb egészségügyi probléma húzódik meg a háttérben.

Hashimoto-thyreoiditis

A nehezen kibetűzhető egészségügyi probléma egy autoimmun pajzsmirigybetegséget takar. Az állapotot az immunrendszer T-limfocitáinak hibás működése okozza.

A fehérvérsejtek olyan antitesteket termelnek, melyek nem ismerik fel a pajzsmirigy fehérjéit, és a szerv ellen fordulnak, pusztítják azt. A betegség feltehetően öröklődő, de rizikófaktort jelenthet a fokozott stressz, a mellékvese-betegség, valamint a különböző vírusfertőzések is.

Tünetek

  • Elhízás.
  • Hidegérzet, fáradtság.
  • Menstruációs zavarok.
  • Száraz bőr, törékeny haj.

A betegség következtében pajzsmirigy-alulműködés alakul ki, és a fent említett tünetek jelentkezhetnek. Viszont, mivel gyulladásos állapotról van szó, a Hashimoto-thyreoiditis átmenetileg pajzsmirigy-túlműködést is okozhat. A betegség jelenleg nem gyógyítható, de kezelhető. A terápia során a páciens pajzsmirigyhormonokat kap - a kezelés pontos menetét minden esetben az orvos állapítja meg. A hormondózis beállítása hónapokig eltarthat.

Drasztikus fogyókúra

A drasztikus fogyókúrák következtében a szervezeted legyengülhet, és a kialakult vitamin- és ásványianyag-hiány miatt tested rosszabbul reagál a környezeti hatásokra. Így például azon kaphatod magad, hogy mikor mások már rég levetették a pulóverüket, te még mindig kabátban vacogsz.

Pótold a hiányzó tápanyagokat!

Fontos, hogy a fogyókúra következtében ne alakuljon ki vashiányod, mert az állapot vérszegénységhez vezethet. A legjobb természetes vasforrások az állati eredetű táplálékok - például a máj. Ha vegetáriánus vagy, fogyassz sok spenótot, lencsét, tökmagot és mandulát, de a vörösbor is segít a vérképzés egyensúlyának fenntartásában. Ahhoz azonban, hogy kiderüljön, pontosan milyen vitaminokra és ásványi anyagokra van szükséged, érdemes elvégeztetned egy laborvizsgálatot.

A 15 legjobb vitaminforrás

Nézegess képeket!

Elolvasom

Jól jöhet néhány kiló

Ha túlzásba vitted a fogyókúrát, vagy alapvetően vékony testalkatú vagy, gondot okozhat számodra a hideg idő. Ilyenkor tested - a hiányzó zsírpárnák miatt - nem védett a hideg ellen. Nincs mit tenni: vagy felszedsz néhány melegítő kilót, vagy alaposan felöltözöl.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Alacsony vérnyomás

A magas vérnyomás hazánkban a felnőttek körülbelül 16-20%-át érinti. Olyan súlyos következményekkel járhat, mint az infarktus vagy az agyvérzés, így érthető, hogy mellette kevesebb szó esik a hipotóniáról. Pedig az alacsony vérnyomás sem teljesen veszélytelen állapot: következtében könnyebben alakulhat ki depresszió, valamint romlik a koncentrációs képesség.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Gyakori tünetek

  • Hidegérzet.
  • Gyakori álmosság.
  • Fáradtság, szédülés.
  • Gyengeség, fejfájás.

Nyugalmi állapotban, egészséges fiatal nő esetében körülbelül 120/80 tekinthető normális vérnyomásnak. Az ennél kicsit alacsonyabb értékek - 95/60-ig - még nem minősülnek kórosnak. Amennyiben az orvos súlyosnak találja az állapotot, felírhat vérnyomásemelő gyógyszereket, erre azonban nem valószínű, hogy szükség lesz. Fogyassz elegendő mennyiségű folyadékot - napi másfél-két litert -, ezzel ugyanis normál szinten tarthatod a vérnyomásodat. A rendszeres mozgás is sokat javíthat a helyzeten, valamint étkezés során ügyelj arra, hogy inkább kisebb adagokban vedd magadhoz az ételt.

OLVASD EL EZT IS!

alvas
  • alvászavar
  • vérszegénység

Miért vagy folyton álmos?

legkoondicionalo
  • légkondicionáló
  • tünetek és betegségek

3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

Ezt is szeretjük