Külföldre készülsz? Több százezres bírságot kaphatsz novembertől, ha így indulsz útnak

Erre ilyenkor már nagyon kell figyelned.

Téligumi szabályok külföldön
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tél beállta nemcsak a természetben hoz mélyreható változásokat, az ilyenkor jellemző ködös, párás levegő, a nappalok rövidülése kapcsán romló látási viszonyok, a szinte folyamatosan nedves és a lehulló falevelektől, jegesedéstől, hótól csúszós útburkolat jelentősen növelik a balesetek bekövetkezésének kockázatát.

A téli időszak ezért teljesen más közlekedési formát, magatartást igényel, mint ahogy azt az autósok a nyári időszakban megszokhatták, alkalmazták.

Szabályok Magyarországon

A járművek őszi-téli felkészítése elengedhetetlen, melynek első lépéseként a gépjárműveket ajánlatos alaposan átnézni, megvizsgálva minden biztonsági berendezést és tartozékot.

Elengedhetetlen az akkumulátor, a gumiabroncsok, a világítás és a fékrendszer ellenőrzése.

A téli közlekedés kapcsán a gépkocsival történő közlekedés fontos kelléke lehet a jól működő ablaktörlő, a jégkaparó, a jégoldó spray, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő. Hosszabb utazás esetén szükség lehet takaróra, melegebb ruhadarabokra, vontatókötélre, fagymentesítő zárolajozóra, elegendő mennyiségű élelmiszerre és italra is.

Hazánkban egyelőre nem vezették be a téli gumi kötelező használatát, viszont a közútkezelő az időjárási és útviszonyok függvényében egyes útszakaszokon kihelyezhet Hólánc használata kötelező táblát. Ilyen útszakaszon csak olyan járművel szabad közlekedni, melynek legalább a hajtott tengelyén lévő gumiabroncsán hólánc van.

Fontos azonban tudni, hogy a megfelelően megválasztott téli autógumikkal vészfékezés esetén jelentősen lerövidül a féktávolság, így mindenképp időben gondoskodni kell ezek beszerzéséről, emellett nemcsak az fontos, hogy téli gumi legyen az autón, hanem az is, hogy az jó minőségű legyen.

Az ORFK szerint továbbá indulás előtt érdemes tájékozódni az Útinformnál az út- és az időjárási viszonyokról, mert előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor biztonságosabb, ha más közlekedési eszközt, például vonatot választanak az emberek.

Így fognak kinézni az új magyar vonatok: nézd meg képeken, gyönyörűek!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Erre figyelj, ha külföldi útra indulsz!

Ausztriában november 1. és április 15. között, személygépkocsi és 3,5 tonna megengedett össztömegnél nem nehezebb teherautóknál, télies útviszonyok esetén kötelező vagy minden keréken legalább 4 mm profilmélységű tél gumi vagy csak a meghajtott tengelyen a hólánc használata. Hóláncot azonban csak abban az esetben szabad használni, ha az úttestet összefüggő hó- vagy jégréteg borítja, és a hólánc nem károsítja az útburkolatot. A rendelet megszegői 35 eurótól 5000 euróig terjedő büntetésre számíthatnak, ráadásul bizonyos esetekben a biztosítók sem térítik meg a nyári gumival felszerelt autókban keletkezett kárt.

Horvátországban jeges útviszonyok vagy öt centiméternél nagyobb hó esetén kötelező hóláncot tartani az autóban. Téli útviszonyok között kötelező legalább a hajtott tengelyen a téli vagy négy évszakos gumiabroncsok használata. Lika és Gorki Kotar körzetében kötelező a hólánc használata. Szerbiában november 1. és április 1. között, ha az időjárási viszonyok indokolják, kötelező a téli gumi vagy a hólánc használata.

Szlovákiában személygépkocsik esetében ez nincs dátumhoz kötve, viszont ha az utat összefüggő hó- vagy jégréteg borítja, akkor kötelező mind a négy keréken legalább 4 mm profilmélységű téli gumi használata. Ennek hiányában a büntetési tétel 60 euró. Szlovéniában november 15. és március 15. között kötelező a téli gumi használata, ebből azonban elég kettő is. Öt centiméternél nagyobb hó esetén kötelező a hólánc is, ezt már a határon is ellenőrizhetik.

Romániában 2011-től november 1. és március 31. között kötelező a téli gumik használata. Aki bizonyíthatóan a téli gumik hiánya miatt okoz balesetet vagy forgalmi akadályt, az a kártérítésen és a mentési költségeken túl 400-2000 lej büntetésre számíthat, továbbá a biztosító is elutasíthatja a kárigényét.

Ha többet szeretnél tudni a környező, illetve más európai uniós országok szabályairól, kattints ide, ha pedig további hasznos információkra van szükséged az autó felkészítésével kapcsolatban, a rendőrség honlapján, ide kattintva is többet tudhatsz meg.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ezt is szeretjük