Ne legyen rémálom a nyaralás!

Hasznos tippek utazási irodákhoz

Rozzant apartman és medence ötcsillagos hotel és tengerpart helyett, kártérítés nélkül. Elkerülheted!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Itt a nyár, ezzel együtt a pihenés és a kikapcsolódás ideje. Ha nem akarod otthon tölteni szabadidődet, akkor már most érdemes kiszemelni egy hetet, és befizetni egy jó kis nyaralásra valamelyik utazási irodában. Néhány dologra azonban nem árt odafigyelned, ha valóban pihenni akarsz!

Apropó, utazási iroda - Mire figyelj, ha utazási szerződést kötsz?

Bár a törvény pontosan meghatározza az utazási vállalkozó kötelezettségeit, nem árt tudnod, mire figyelj a szerződés megkötésekor.

Utazási szerződés kizárólag írásban köthető, és abban - továbbá a tájékoztatóban - nem szerepelhetnek az utast félrevezető feltételek. Ha az iroda nem köt szerződést, ne vedd igénybe a szolgáltatásait, mert később sok kellemetlenség érhet!
Az utazási szerződés részét képezik az utazási iroda általános szerződési feltételei is.

Mind a szerződést, mind az általános szerződési feltételeket érdemes alaposan elolvasnod, mielőtt aláírod, mivel sok hasznos információt tartalmaz például a reklamációval, fogyasztói kifogással kapcsolatban.

Amit mindenképpen tartalmaznia kell a szerződésnek:

  • az utas adatait, tehát a neved és a lakcímed,
  • az általad megrendelt szolgáltatásokat,
  • a külön felszámított díjakat - üdülőhelyi adó, horgonyzási díj,
  • azt a határidőt, ameddig költségtérítés nélkül elállhatsz a szerződéstől,
  • annak a biztosítónak vagy pénzintézetnek a nevét, amellyel az utazási vállalkozó felelősségbiztosítási kontraktust kötött.

Az utasszerződésnek arra is ki kell terjednie, hogy a díj magában foglalja-e a baleset-, betegség- és poggyászbiztosítás összegét.

A programfüzet sem elhanyagolandó!

Ha az utazási vállalkozó az általa meghirdetett utazások feltételeit és programját programfüzetében, tájékoztatójában közzéteszi, annak egyértelműen és pontosan tartalmaznia kell

  • a szolgáltató adatait: nevét, adó- és nyilvántartásba-vételi számát, székhelyét, telefon- és faxszámát, e-mail címét,
  • az úti célt,
  • az útvonalat,
  • az indulás és az érkezés pontos helyét, idejét,
  • a legfontosabb tartózkodási helyeket,
  • a szálláshely típusát - főbb jellemzőivel együtt -, valamint annak helyét, komfortfokozatát.

A programfüzetben pontosan meg kell határozni többek között a díj forintban meghatározott összegét, a személyszállítás eszközét, valamint azokat a szolgáltatásokat, amelyeket a szervező a díj ellenében nyújt.
Ezeken kívül kötelező tartalmi elem az a legalacsonyabb létszám, amely feltétele az utazás elindításának, illetve az a határidő, ameddig az iroda köteles értesíteni téged az út elmaradásáról.

Tartalmaznia kell az igénybe vehető biztosítások felsorolását, a célországra vonatkozó legfontosabb jellemzőket és az utazási szempontból jelentős szabályok ismertetését. Ha az utazási vállalkozó a tájékoztatót nem tette közzé, köteles az utazási szerződés megkötése előtt az utast ezekről az adatokról írásban tájékoztatni.

Mennyibe kerül?

Az utazási irodák által feltüntetett részvételi díj sok esetben nem tartalmazza a járulékos költségeket, amelyek akár meg is duplázhatják a részvételi díjat. Alaposan tájékozódj a részvételi díjról, mielőtt aláírod az utazási szerződést! Jó tudni azt is, hogy az utazási szerződésben rögzített díjak csak néhány esetben emelhetők a helyi adók vagy illetékek változása miatt. A díjemelés indokát ebben az esetben kötelesek az utassal írásban közölni. Az indulást megelőző húsz napon belül azonban semmilyen okból sem emelhetőek az árak.

Utazás törölve?!

Jogszabály írja elő, hogy az utazási iroda legkésőbb az utazás megkezdése előtt 15 nappal írásban tett nyilatkozattal elállhat az utazási szerződéstől - persze, nem minden következmény nélkül. Ha az utazási vállalkozó például a külföldi szerződő partner miatt áll el, akkor az eredetivel azonos vagy magasabb értékű más, helyettesítő szolgáltatásra tarthatsz igényt abban az esetben, ha erre az utazási irodának lehetősége van. Ha nincs, vagy a felkínált szolgáltatást nem fogadod el, akkor kérheted a teljes befizetett díj azonnali visszafizetését, illetve a díj után évi 20% mértékű kamat megfizetését.

Ha neked kell lemondanod...

Az utazás megkezdése előtt az utazást írásbeli nyilatkozattal bármikor lemondhatod, de szintén nem következmények nélkül.

Ha azért nem kívánod igénybe venni az utazást, mert a díj emelkedésének mértéke meghaladja a 10%-ot, vagy az utazási iroda a szerződésben foglaltakat lényegesen módosítani kívánja, illetőleg a program jelentősen megváltozott, jogod van más szolgáltatást, díjvisszatérítést és kártérítést kérni.
Ha az úti cél vagy az ahhoz vezető útvonal olyan területet érint, amelyet a Külügyminisztérium nem ajánl, és ezért elállsz a szerződéstől, a fenti szolgáltatások szintén járnak. Ellenben, ha valamilyen magánügy - családi vagy anyagi okok - miatt nem akarsz elutazni, az utazási iroda kérhet kártalanítást, ez azonban nem haladhatja meg az általad fizetett utazási díj összegét. Az utazási iroda az ilyen igényét átalány formájában a részvételi díj százalékában is megállapíthatja.

Utazásközvetítő vagy utazásszervező?

Még a szerződés aláírása előtt tisztázni kell, hogy az utazási iroda, akivel szerződsz, utazásközvetítő vagy utazásszervező. A hatályos jogszabályok szerint ugyanis a szerződésben vállalt szolgáltatások teljesítéséért az utazásszervező felel, probléma esetén tehát tőle követelheted az árleszállítást és a kártérítést.
Ha az utazás nem a szerződésnek megfelelően teljesül, az utazásszervező köteles a díjat arányosan leszállítani, melynek mértéke akár a befizetett részvételi díj 75–50%-át is elérheti. Ha az utazási iroda például nem tud a szerződésben vállalt négycsillagos szállodában elhelyezni, akkor köteles egy másik négycsillagos vagy ötcsillagos szállodát felajánlani. Ha ezt nem tudja megtenni, akkor árleszállítást kell adnia.

Hová fordulhatsz panasszal?

Az utazási iroda és az utas közötti vita elbírálása két eljárásban lehetséges. A hatáskörrel és illetékességgel rendelkező békéltető testület vagy bíróság segíthet eldönteni a vitás kérdéseket. A hazaérkezés után először közvetlenül az utazási irodát keresd meg, ha azonban ez nem vezet eredményre, akkor békéltető testülethez vagy a bírósághoz fordulhatsz.

Már kapható az újságárusoknál a Kosár – a fogyasztók magazinja reklámmentes fogyasztói magazin legújabb száma!
Ha nincs kitéve, kérd az újságárustól!

A tartalomból:
  • Vége a porhintésnek - A nagy mosószerteszt
  • Éljen a lehetőségeivel! - Élelmiszer árkörkép
  • A szénmonoxid, a csendes gyilkos - Hogyan előzd meg a bajt?
  • Tippek szúnyogok és kullancsok ellen
Kosár – a fogyasztók magazinja
Független, megbízható, hasznos és érdekes
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287

OLVASD EL EZT IS!

balls pyramid
  • ausztrália
  • sziget

Az utolsó paradicsom

Ezt is szeretjük