Nézd meg a magyar Mikulás otthonát!

Az igazi Nagykarácsony

A következő helyek az adventi időszakban élednek fel igazán. Vesd bele magad az ünnepi sokadalomba!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az adventi időszak a narancs- és fahéjillatú, meleg otthonokba húzódva is varázslatos lehet, ha azonban kíváncsi vagy, hogy készülnek a karácsonyra az ország legszebb helyein, apró, hangulatos, hófödte falvakban kóstolnál bele az ősi hagyományokba, vagy épp az apró lurkók szeretnék energiájukat a friss levegőn szabadjára engedni, ezt a három helyet vegyétek célba!

Nagykarácsony ünnepi vására
Rénszarvas Nagykarácsonyon
A nagykarácsonyi Mikulásház
Nagykarácsony fenyőlabirintusa

A magyar Mikulás otthona: Nagykarácsony

A Fejér megyében, Dunaújvárostól nem messze található, 1500 fős település neve egy 1702-ből fennmaradt feljegyzésben Karatsonzallasként szerepel, innen ered későbbi elnevezése is, melynek a karácsonyhoz hosszú ideig nem sok köze volt, leszámítva, hogy a csendes, téli estéken hóval borított utcái igazán idilli hangulatot sugallnak. A település országszerte akkor vált ismertté, amikor 1995-ben megnyitották a Mikulásházat. Minden évben november 4-étől december 21-éig a Mikulás személyesen fogadja az eléje járuló gyermekeket.

Az 1992 óta működő úgynevezett szeretetposta pedig lehetővé teszi, hogy az adventi időszakban feladott karácsonyi üdvözleteket, csomagokat a posta Nagykarácsonyon keresztül kézbesítse, és ellássa az erre az alkalomra tervezett ünnepi bélyegzővel. A Magyar Posta 1994-ben hirdetett alkotópályázatot iskolásoknak a karácsonyi bélyeg megtervezéséhez, a győztesek pedig Nagykarácsonyban táborozhattak. Ennek apropóján született meg az az ötlet is, hogy a magyar Mikulás Nagykarácsonyban lakjon.

Az ország legnagyobb Betleheme: Vörs

A Somogy megyei kis falu, Vörs Betleheme nem csupán az országban, de Európa-szerte is egyedülálló. A település 19. században épült klasszicista stílusú temploma arról nevezetes, hogy évente falai között építik meg a helyiek az ország legnagyobb betlehemes jászolát.

Az ötven négyzetméteres területen felállított csodához évente negyven láda mohát, 35 fenyőt és másfél köbméter deszkát, lécet, gerendát használnak fel, és csaknem harmincan dolgoznak azon, hogy a mű időre elkészüljön, és minden évben felülmúlja valahogy a korábbi életképet. Az idén november 28. és január 30. között látható jászol további különlegessége, hogy elkészítéséhez a gipszalakokon kívül csak természetes anyagokat használnak fel.

10 mesés európai főváros karácsonyi pompában

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha kicsikkel érkezel, akik között olyan is akad, aki épp tűzoltó akar lenni, ha felnő, a híres tűzoltómúzeumba is menjetek el, ahol az 1900-as évek elején használt tűzoltókocsikat és -eszközöket állították ki. A falu alszegi részén, egy korabeli cselédházban a Kis-Balatonban halászó pákászok eszközeivel és életmódjával ismerteti meg az utazót a hangulatos tárlat.

Adventi hangulat otthon is

Ha nem akarsz kimozdulni, de szívesen töltenéd az időt adventi hangulatban, vagy épp a kirándulás után akarsz úgy hazatérni, hogy otthon is ünnepi díszlet fogadjon, készíts különleges ajtódíszt. Videónk segít!

Adventi sokadalom a vár lábánál: Diósgyőr

Ha Miskolcon vagy környékén jártok, feltétlenül látogassatok el a diósgyőri várba is, az építmény egyetemes kultúránk, történelmünk beszédes emléke, ahol akár fél napot is tartalmasan eltölthetnek a látogatók. A diósgyőri vár jó két évszázadon át az uralkodók kedvelt nyaralója és vadászkastélya volt, ahol elsősorban királynéink múlatták előszeretettel az időt. A várkastély ugyanis a mindenkori magyar királynék jegyajándékai közé tartozott. Gyakran időzött a Bükk vadregényes vidékén Mátyás király második felesége, Aragóniai Beatrix is, míg a vár utolsó királynéja a tragikus sorsú országfő, II. Lajos felesége, Habsburg Mária volt.

A vörsi Betlehem részlete
Diósgyőr vára télen

Akár gyerkőccel érkezel, akár felnőtt társaságban, a Közép-Európa legnagyobb történelmi témájú panoptikumának számító tárlatot nem szabad kihagyni, emellett az adventi programok miatt is érdemes idelátogatni, ugyanis a helyiek a szabadidőközpontban négy vasárnapon keresztül várják az ünnepi készülődés szerelmeseit koncertekkel, vásári kavalkáddal, boszorkánykereséssel, mese- és népi játékokkal, gyertyagyújtással.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Cikkünk a Reader’s Digest Kiadó Csodaszép Magyarország című könyve alapján készült. Képek: mikulasfalva.com; www.orszagalbum.hu, marga; www.balaton-tourism.hu.

OLVASD EL EZT IS!

pusztavacs
  • falusi turizmus
  • magyar csodák

Így néz ki az ország közepe

borospince
  • szállás
  • kastélyszálló

Forralt bor, szex, szerelem

Ezt is szeretjük