Többet kell fizetned, ha nem vagy vallásos

Furcsa szabály Milánóban

A milánói dómnál a belépők tekintetében is megkülönböztetik a hívőket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Évről évre utazók ezreit vonzza Olaszországba a milánói dóm, mely nemcsak a vallási vagy a kulturális nevezetességek csodálóinak, hanem hétköznapi turistáknak is rendkívüli élményt nyújt.

A milánói dóm monumentális épülete

Bár a dóm gyönyörű, az utóbbi években szépsége mellett inkább a vele, pontosabban a belépőjegyrendszerrel kapcsolatos viták miatt vonta magára a világ figyelmét.

Csodálatos vallási épület

Az épület helyén már századokkal korábban is vallási központ volt, illetve a rómaiak idején egy Minerva-templom, később a Santa Maria Maggiore-bazilika.

A dóm felépítésének gondolata Antonio da Saluzzo fejéből pattant ki a 14. században, aki egy gót stílusú épületet álmodott meg. 1396-ban el is kezdték felépíteni Gian Galeazzo Visconti herceg utasítására.

Az építkezés és a dóm mai formájának elérése évszázadokat ölel fel, ezért homlokzata többféle építészeti stílus jegyeit is felsorakoztatja. A dóm ma Olaszország második legnagyobb temploma a Szent Péter-bazilika után.

Hívőknek ingyen, turistáknak pénzért

A dómot sokáig ingyen látogathatták az emberek, ám néhány éve felmerült a belépőjegy-fizetés ötlete, később pedig be is vezették, azonban csak azoknak, akik nem imádkozni mennek a templomba.

Az MTI információi szerint a gondolat a dómot 1387 óta fenntartó restauráló műhelyhez köthető, akik úgy gondolták, az épület karbantartásához és a javítási munkálatok költségeinek finanszírozásához ez remek bevételi forrást jelenthetne.

Mivel azonban a dómban továbbra is zajlottak és zajlanak vallási ceremóniák, illetve misék, az üzemeltetőknek különbséget kellett tenniük a hívő, imádkozni érkező, illetve alkalmi, turistának számító látogatók között. A belépőjegyes rendszert azóta bevezették, léteznek azonban különféle kedvezmények a turisták számára is.

A világ 16 gyógyító, csodatévő helye

Nézegess képeket!

Elolvasom

A templom megőrzésére fordítják a bevételt

A 2012 márciusában életbe lépett új rendszer szerint továbbra is ingyenes a belépés a hívőknek - és ezt a tájékoztatóban vastagon kiemelik -, az egyéni látogatóknak, sőt, még a nagyobb családoknak is egészen négy felnőttig, emellett a hat éven aluli gyermekek is ingyen mehetnek be.

Az 5-50 főt magukban foglaló csoportok tagjainak azonban fizetniük kell, illetve kötelező fülhallgatós audioguide-ot használniuk, templomi csoportok azonban kedvezményhez juthatnak. Mindazonáltal a tájékoztatóban felhívják a figyelmet arra, hogy a belépők árát teljes mértékben a fenntartásra, valamint az épület megőrzésére fordítják.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A belépőjegyekből származó pénzből szeretnék a dóm középső hajójába becsöpögő eső jelentette gondot megoldani, illetve a 2015-ös világkiállításra egy üvegliftet is beépítenének az épületbe, mely az oda látogatókat egyenesen a templom tetejére viszi majd fel.

Mit kellene megmutatni egy külföldinek?

A milánóiak szinte biztos, hogy elbüszkélkednének híres dómjukkal, ha egy külföldi azt kérdezné, mit érdemes megnézni a városban. Nézd meg, a budapestiek erre mit válaszoltak!

Máshol is felmerült már az ötlet

Nem egyedüli eset a Milánói dómé, hiszen korábban a firenzei Santa Maria Novella-bazilika, illetve a velencei Szent Márk-bazilika kapcsán is voltak már hasonló, templomi belépőjeggyel kapcsolatos viták.

Előbbinél fogyasztóvédelmi egyesületek megakadályozták a bevezetést, de utóbbinál a mai napig szednek belépőjegyet, ráadásul itt figyelik is, nem vegyültek-e turisták a hívők közé. Ha észreveszik, hogy igen, mise után nem engedik körbejárni a bazilikát.

Ezt is szeretjük