Képeken a világ legbujább háremei

Ezernyi ágyas titkos élete

Orgiák, gyilkosságok - a háremek titkai évszázadok óta foglalkoztatják a nyugati világot. Itt minden kiderül.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az arab nyelven tiltott és szent helyet egyaránt jelentő háremek kultusza leginkább a Közel-Kelet poligám háztartásaiban terjedt el, de az aztékok és az egyiptomiak sem tagadták meg maguktól a hasonló földi örömöket.

A Topkapi Palota Isztambulban

Bár a hárem eredetileg nem volt más, mint az uralkodói és főúri családok nőtagjainak férfiak által nem érinthető lakhelye, leggyakrabban itt éltek az ágyasnak szánt, nemesi vérből származó lányok, az akár már 10-12 éves korukban megvásárolt és elhurcolt rabszolgalányok, illetve őrzőik és bizalmasaik, a szintén már gyerek- vagy kamaszkorban kasztrált eunuchok.

A legenda, mely szerint, akit egyszer bevittek a hárembe, azt többé nem hagyhatta el, a valóságot tükrözi, ám a szerájon belül a nők valódi társadalmat alakítottak ki, és, bár sajátos törvények alapján, de épp úgy igyekezték élni mindennapi életüket, mint a hárem falain kívül maradók.

Annak ellenére pedig, hogy idejük nagy részét a tükrök előtt töltötték szépségük és kívánatosságuk megőrzése érdekében, épp úgy szerettek, mint mások, és, míg sokan érintetlenül hervadtak el, voltak, akik jelentős politikai szerepet játszottak, és a háremekből irányítottak akár egy egész birodalmat. A következő három hely is e különös titkokról mesél.

Hawa Mahal, India

A csodás Hawa Mahal Palota, más néven a Szelek Palotája Dzsaipur városának szimbóluma.

A világ 15 leggyönyörűbb palotája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A méhkaptárra emlékeztető, ötszintes csoda felépítését 1799-ben kezdték meg Sawai Pratap Singh maharadzsa utasítása szerint, aki a palota formájában a hindu isten, Krisna koronáját szerette volna látni.

Az épület - mely egykor az uralkodó női családtagjainak, illetve háremhölgyeinek lakhelyéül szolgált - elnevezése lyukacsos szerkezetére utal, ami gondoskodott az épület szellőzéséről, ugyanakkor a férfiszem által nem illethető lakók számára is lehetővé tette, hogy figyelemmel kísérjék a város történéseit.

Bár az itt élő nők szigorú ellenőrzés alatt álltak - ugyanakkor a korabeli viszonyokhoz képest luxuskörülmények között éltek -, a kis nyílások biztosították, hogy lássák a királyi ünnepségeket, valamint figyelemmel kísérjék a piactéren történő eseményeket. A Dzsaipur északi részén található, 2005-ben helyreállított és felújított épület ma India egyik legtöbbek által látogatott turisztikai célpontja.

A szobák és csarnokok mellett az épület tetejére is érdemes felkapaszkodni, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra és a bazárra, emellett reggeli fényben sem szabad kihagyni megtekintését, ilyenkor ugyanis a nap aranyszínűre festi az izzó piros és rózsaszín homokköveket.

Topkapi Szeráj, Törökország

A Topkapi Szeráj talán a világ legismertebb háreme. A ma múzeumként üzemelő palota központi részét, mely négy évszázadon keresztül volt az ottomán szultánok otthona, 1456 és 1478 között építették fel, és egészen 1860-ig szolgált uralkodói rezidenciaként.

A hatalmas komplexum egykor az állami ünnepségek és a szultán szórakoztatásának legfontosabb török központja volt - gyönyörű kilátással a Márvány-tengerre és a Boszporuszra -, ma pedig népszerű turisztikai központ, mely olyan fontos muszlim vallási ereklyéknek is otthont ad, mint Mohammed próféta kardja.

Az 1985 óta a Világörökség részének számító épületegyüttesen belül a 16. század végén felépült hárem az egyik legkeresettebb célpont, melyhez az Öröm Kapuján át lehet eljutni. Csupán ez a szárny több mint 400 szobát foglalt magában, melyeket a klasszikus török kort idéző, ottomán barokk stílusban díszítettek.

A szultán családtagjain kívül a feleségek, az ágyasok, valamint az eunuchok éltek itt, emellett 16 éves korukig az ifjú hercegek is. A kedvenceken, az eunuchokon és a szultán anyján kívül senki nem járhatott ki szabadon évi egy-két alkalomnál többször - ez is csupán vallási szertartásra vagy egy rövid kirándulásra vonatkozott -, a szultán által kiválasztott lányokat lefüggönyzött gyaloghintóval, fegyveresek kíséretében vitték az uralkodóhoz.

Hogy utóbbinak ne kelljen a tapasztalatlan lányokkal bajlódnia, a háremhölgyek egymást tanították a szerelmi örömszerzés praktikáira, minek köszönhetően a homoszexualitás is dívott a szeráj falain belül. Épp úgy, mint a gyilkosságok és a belviszályok. A szultán éjszakai ügyleteiről könyvelést vezettek, melyben azokat a nőket, akiknek nem sikerült lenyűgözniük, épp úgy megjelölték, mint azokat, akik fiú utóddal ajándékozták meg. Míg azonban utóbbiak előbbre léphettek a ranglétrán, előbbiekre a hervadás várt.

Ishak Pasa Szeráj, Törökország

Az 1685-től 99 éven át épített, összesen 366 szobás épületkomplexum Kelet-Törökország egyik legszebb építészeti alkotása, mely megjelenésével és elhelyezkedésével is az Ezeregyéjszaka meséit idézi.

A félig romállapotban lévő palota az Agri nevű tartomány egy hegyoldalán helyezkedik el, öt kilométerre Doğubeyazittól, a Selyemút pedig az alatta fekvő völgyön futott keresztül, ami biztosította gazdagságát, ugyanakkor azt is, hogy Törökország második legfontosabb közigazgatási központja legyen a Topkapi Palota után.

A Colak Abdi Pasha által építtetett, majd unokája által befejezett épületegyüttesben a mauzóleumon, a fürdőn, a belső udvaron és a tömlöcökön kívül a hárem jelenti a legnépszerűbb látnivalót, melynek ebédlője a legszebb formában fennmaradt épületrészek közé tartozik.

A gazdagon díszített ebédlő mellett az itt élő hölgyek kényelmét szolgálták az egykor csodaszép kertek, csak úgy, mint az akkor kuriózumnak számító központi fűtés és folyóvíz.

A csodás kilátással rendelkező, illetve a kézzelfogható történelem hangulatát árasztó épület egy részét földrengések pusztították el, ami azonban nem változtatott kultikus jelentőségén - nem véletlen, hogy a török bankjegyeken is szerepel.

OLVASD EL EZT IS!

balls pyramid
  • ausztrália
  • sziget

Az utolsó paradicsom

Ezt is szeretjük