Képeken a modern Szodoma

A legbűnösebb hely volt a világon

Port Royal tengerbe süllyedt városa ma igazi turistaszenzáció, Jack Sparrow egyszerűen imádná.

Kubától délre, Jamaica déli partján fekszik Port Royal elsüllyedt városa. A britek alapították, akik 1655-ben vették át Jamaica irányítását a spanyoloktól. Port Royal az egyik legnagyobb angol kolónia volt az Újvilágban a 17. század végén. Kereskedők, iparosok és hajóskapitányok ugyanúgy éltek itt, mint a hírhedt kalózok, akiknek Port Royal a világ legbűnösebb városa címet köszönhette.

Port Royal egy korabeli rajzon
A híres kalózzászló
Jól kivehető romok a parton
A város romjai a víz alatt

Port Royal különleges hírnévre tett szert, mint a kalózok paradicsoma, akik az arannyal, ezüsttel, drágakővel, fűszerekkel, keményfával és más kincsekkel megrakott spanyol hajókat fosztogatták, miközben azok a kontinens felől Spanyolországba tartva átszelték a Karib-tengert.

A leggazdagabb kikötő volt

1654-ben Anglia kormányzója, Cromwell utasította a flottát, hogy támadják meg Hispaniola spanyol kézen lévő szigetét, ami Kuba és Puerto Rico között fekszik, ám az előre figyelmeztetett spanyol védők visszaverték őket. Visszatérőben a britek elfoglalták Jamaica rosszul védett szigetét.

A királyság visszaállítása után egy kis várost létesítettek a kingstoni kikötőt a Karib-tengertől elválasztó homokos földnyelven. A város mély vizű öblöt védett - melyben akár ötszáz hajót is meg lehetett rakni áruval -, és az előnyös stratégiai fekvés hatására gyorsan növekedett. 1660 és 1692 között a legnagyobb gazdasági jelentőségű brit kikötő volt az Újvilágban.

A kalózok hírhedt városa

Port Royal gazdagságának jelentős része a kalózkodásnak volt köszönhető. A kalózok először a közeli Tortugából érkeztek a britek hívására, hogy segítsék a város védelmét a spanyolok ellen.

A Spanyolországgal kötött béke után, 1690-ben ugyanezek a kalózok engedélyt kaptak a brit hatóságoktól a spanyol gyarmatokról érkező kereskedelmi hajók megtámadására és elfogására.

A történészek becslése szerint 1689-re Port Royal 6500-7000 főnyi lakosságának fele foglalkozott legális kalózkodással. Port Royalban virágzott a rabszolga-, a cukor- és az Újvilágból származó nyersanyag-kereskedelem is. A korabeli feljegyzések szerint a hatóságok elnézték a prostitúciót, a szerencsejátékokat és a másféle bűnözést.

A világ 15 titokzatos romvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Pillanatok alatt süllyedt a vízbe

1692. június 7-én, kevéssel dél előtt hatalmas földrengés rázta meg Port Royalt. A rengések és a hatásukra bekövetkező szökőár által a város körülbelül kétharmada dőlt romba, vagy süllyedt a kingstoni kikötő vizébe. A történészek becslése szerint kétezer ember halt meg azonnal, és további háromezer a következő napokban, a sérülések és betegségek miatt.

A földrengés pontos időpontja fennmaradt egy zsebórán, melyet Franciaországban készítettek 1686 körül, és egy régészeti ásatáson került elő 1960-ban. Az óra mutatói 11.43-kor álltak meg. Bár tettek kísérletet a város újjáépítésére, egy 1703-as hatalmas tűzvész ismét lerombolta. Egy súlyos vihart és két újabb földrengést követően 1722-ben a város végleg elpusztult. Az Újvilág Szodomájának is nevezett Port Royal valóban csaknem bibliai méretű pusztulást szenvedett el.

A tenger megőrizte az utókornak

1981 és 1990 között Port Royal víz alatti romjait a texasi A&M Egyetem Búvárrégészeti Intézete és a jamaicai Nemzeti Örökség Alapítvány együtt vizsgálta. A város kulturális jellegzetességei és régészeti környezete az idők múlása ellenére megmaradtak.

Félig elsüllyedt épület
Utcakövek a tenger mélyén

A városközpontban sok utca megmaradt, csak függőlegesen besüllyedtek a kingstoni kikötő vizébe, mely egyedülálló leletként őrizte meg a múltat. A víz alatti régészek a város üzleti központjában lévő Lime Street számos épület tanulmányozhatták.

A nyolc feltárt épületből olyan használati tárgyak kerültek elő, melyek érdekes információkkal szolgálnak a 17. századi mindennapi életről. A leleti között vannak porcelán- és óncsészék, tálak, villák, kanalak és gyertyatartók, valami arany- és igazgyöngy ékszerek.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ma turisztikai szenzáció

Ma Port Royal önálló halászfalu e hosszú homokgát végén, melyet a turisták a kalózkultusz és a különleges víz alatti leletek miatt is előszeretettel keresnek fel. A legfőbb látványosság jelenleg a sétahajókról megtekinthető régészeti örökség, de tervezik egy víz alatti múzeum megnyitását is - egy ilyen akvárium például lehetővé tenné, hogy a látogatók bepillantást nyerjenek a trópusi tengeri élővilágba és a város sokszínű múltjába.

Képek: en.wikipedia.org Port Royal szócikke; www.pocketburgers.com; mannaismayaadventure.wordpress.com.

Cikkünk Brenda Rosen Elveszett városok atlasza című könyve alapján készült.

Az Elveszett városok atlasza feleleveníti az ősi mítoszokat, és a legújabb történelmi kutatásokat nyomon követve feltárja a rég letűnt városok lakóinak életét, és megmutatja, hogy az egykor lerombolhatatlannak hitt települések pusztulása milyen tanulságokkal szolgál a ma emberének. A városokat és környezetük kapcsolatát vizsgálva rávilágít, hogyan indít el a természet egy-egy települést a fejlődés útján, és hogyan játszhat közre elpusztításában.

Kiadja a Kossuth Kiadó.
A könyv ára 6800 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük