Ilyen palotákban éltek a 20. század diktátorai

Ceausescutól Saddam Husseinig

A diktátorok palotái az önkényuralom jelképeiként kísértik az arra járókat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt évszázad nagyhatalmú vezetőinek fejében sorra olyan tervek születtek meg, melyek az ország jólétének ábrázolására voltak hivatottak. Sok esetben nem számított a kivitelezés nehézsége, csakis a hatalom és a nagyság szimbolizálása vezérelte őket. Hatalommániájuk ára legtöbbször az ország gazdasága, a nép jóléte volt, nem számított az utcákat átható nyomor, az általános szegénység és szenvedés, önnön nagyságuk igazolásaként olyat akartak alkotni, ami örök életű. Palotáik a mai napig árnyékot vetnek a környező utcákra.

Kumsum Palota
A Nép Háza

A Nép Háza, Bukarest, Románia

A város délnyugati részén a Nép Háza lenyűgöző építészeti csodaként hatalmasodik a történelmi negyed helyén, melynek több mint egyharmadát bontották le az építés kezdetekor, 1984-ben. A hely kormányzati palotának épült Nikolae Ceausescu számára, miközben az emberek szenvedtek, a kórházak gyógyszerhiánnyal küzdöttek, az ipar pedig hanyatlott.

1989 után vitatott volt a sorsa. Voltak, akik a diktatúra jelképének lerombolását kezdeményezték, míg mások kaszinóvá szerették volna átalakítani. Végül a román képviselőház költözött a palotába, és ma is számos intézménynek ad otthont. Az épület a Guinness Rekordok Könyvében is helyet kapott, mint a világ második legnagyobb középülete a Pentagon után.

A diktátor hatalommániája a számadatokban is megmutatkozik: az összterület 330 ezer négyzetméter, a falak helyenként 1,4 méter vastagok, és 3100 helyiség található benne nyolc méteres belmagassággal. Az épület alatt legalább négy szint található, többek között lőtéri gyakorlóterem és egy betonmederbe ágyazott kis folyó is helyet kapott, mely menekülési útvonalként szolgálhatott.

Ezenfelül a palotát úgy építették meg, hogy a falak két atombomba-támadást vagy egy 9-es erejű földrengést is kibírnának. Az építkezés közel 3,3 billió euró értékű projekt volt. A palotát mára a turisták előtt is megnyitották, akik félóránként egy 45 perces csoportos túra keretén belül járhatják végig a márványtermeket és a hatalmas folyosókat.

Saddam Hussein palotája, Irak

Az Al-Faw Palota, Saddam Hussein 99 palotájának egyike, Bagdad közelében található. A diktátor Irak-szerte minden városban szeretett volna egy-egy hasonló épületet létrehozni, hogy tudassa a néppel: ő mindenhol ott van.

Az Al-Faw egy mesterséges tó közepén épült egy mesterséges szigetre. Összesen 62 szoba és 29 fürdőszoba található benne. A diktátor visszavonulásra, kikapcsolódási helynek szánta, azonban ő maga összesen csupán hét vagy nyolc éjszakát töltött itt.

Napjainkban egy amerikai katonai bázis szerepét látja el. Az állapotát tekintve a palota nem olyan csillogó és pompás, mint amilyennek látszik. Gyenge anyagokból épült, sok helyen már mállásnak indultak egyes részek. Csak egy példa: a lépcsőház korlátja faragott márvány helyett kristályozott gipszből készült. A mesterséges tóban viszont egy különleges, speciálisan tenyésztett halfajta, a Saddam sügér él, az itt állomásozó katonák rendkívül örülnek, ha sikerül kifogniuk egy-egy példányt. Jelenleg az enyhén omladozó, sérült épület bizarr keveréke a diktátorhoz kötődő múlt és jövő képének.

Kumsum Palota, Észak-Korea

Az észak-koreai diktátor, Kim Ir Szen rezidenciája a halála után is teljes pompájában maradt meg, és mauzóleumként működik tovább Phenjanban. Az épület hátborzongató monstrumként, téglával befalazott ablakokkal tornyosul a várost kettészelő folyó közelében. A komorságot az előtte elterülő hatalmas, szinte csupasz tér még tovább fokozza.

A világ 15 leggyönyörűbb palotája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A Nagy Vezér bebalzsamozott holtteste is itt fekszik a legfelső emeleten, egy üvegkoporsóban. Állami ünnepeken, illetve a születésének és halálának napján pártvezetők, államférfiak és a nép is - külön engedéllyel - leróhatja tiszteletét az Örökös Elnök előtt.

A mauzóleumot - ellentétben például Lenin mauzóleumával - nem nyitották meg a nagyközönség számára, a bejutás engedélyhez és meghíváshoz kötött, azonban - ha bejutsz az országba - egy turistacsoport tagjaként könnyebben megtekinthető a diktatúra eme monstruma. Ám nem szabad könnyed kirándulásra számítani. A férfiaktól öltönyt és nyakkendőt, a nőktől pedig szolid, elegáns öltözéket várnak el, emellett még a turistákat is kötelezik a palota előtt található, 92 méteres Kim Ir Szen-szobor előtti meghajlásra és a tiszteletadásra.

Képek forrása: a Nép Háza (wikipedia.org); Kumsum Palota (wikipedia.org, Avala), Saddam Hussein palotája (www.greydragon.org).

Ezt is szeretjük