Idén még nem fog elsüllyedni

Képeken a veszélyeztetett város

A maszkok és hidak városa, Velence a mai napig süllyed, amin sokak szerint nem is lehet segíteni.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A teljesen valószínűtlen helyre, sekély tengervíz fölé, cölöpökre épült város 697-től 1100 éven át önálló, független nagyhatalom volt. Velence páratlan gazdagságáról számos palota és templom, valamint a bennük őrzött felbecsülhetetlen műalkotások tanúskodnak. Vészjósló adatok szólnak azonban arról is, hogy mindez veszélyben van, az utánozhatatlan várost ugyanis évről évre nagyobb mértékben árasztja el a víz.

Velence jelképe a maszk és a karnevál
A Rialto és a Canal Grande
A Szent Márk tér
A Dózse-palota

Velence misztikumához és hírnevéhez a süllyedésről szóló hírek éppúgy hozzátartoznak, mint a színes házak, a gondolák, a karneváli maszkok vagy épp a kecses hidak a csatornák fölött. A következő helyeket életedben legalább egyszer látnod kell, mint ahogy azt sem árt tudni, a tudósok milyen jövőt jósolnak a városnak.

A legszebb látnivalók

Szent Márk-székesegyház

A Szent Márk téren álló impozáns székesegyházat eredetileg a 9. században építették, méltó nyughelyül a város új védőszentje, Szent Márk evangélista holttestének, melyet két velencei kalmár csempészett ki Alexandriából. A templombelső legérdekesebb látnivalója a gazdagon díszített aranyoltár.

Dózse-palota

A 14-15. századi palota homlokzatát rózsaszín veronai márvány borítja, és gótikus árkádsor díszíti. A Velencei Köztársaság vezetőit, a dózsékat a palota belső udvarában álló Óriások lépcsőjének tetején koronázták meg. A Nagytanács termének hátsó falát Jampo Tintoretto Paradicsom című monumentális festménye díszíti. A palota zárt függőfolyosója, a Sóhajok hídja - Ponte dei Sospiri- a palotát és a börtönt kötötte össze, ezen vezették át a rabokat a kihallgatása.

Harangtorony

Velence leghíresebb tornya, az eredetileg 9. századi Campanile jelenlegi formáját 1514-ben nyerte el. 1902-ben összedőlt, de a 16. századi tervek szerint újjáépítették. A 99 méter magas harangtoronyból szinte az egész város jól látható. Velencében kevés a kilátó, így a Campanilével csak a Szent Márk tér északi végében álló alacsonyabb, ám igen díszes Óratorony vetekedhet.

Európa 15 lélegzetelállító csodája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Canal Grande

Velence fő közlekedési útvonala, ahol érdemes hajóra szállni, majd úgy gyönyörködni a csatornát szegélyező elbűvölő palotákban: itt sorakozik a barokk stílusú Ca'Rezzonico, a csodaszép Aranyház, a Palazzo Grimani, melyet a reneszánsz építész, Michele Sanmicheli tervezett, a gótikus stílusú Ca' Foscari, valamint a muranói üvegmozaikokkal kirakott Palazzo Barbarigo. Szintén a csatorna partján áll a Peggy Guggenheim-gyűjtemény épülete is.

Rialto-híd

Az Antonio da Ponte által tervezett, 1591-ben készült kőhíd már több mint 400 éve rendíthetetlenül áll, és időközben Velence egyik jelképévé vált. A híd árkádjai alatt működő drága ékszerüzleteket leginkább csak kívülről érdemes megcsodálni.

Valóban süllyed?

Olyan sokat hangoztatják, hogy Velence folyamatosan süllyed, hogy a legtöbb turista nem is kételkedik a híresztelés valóságában. A város az elmúlt évszázadok során valóban sokat süllyedt, ám mára ennek mértéke lecsökkent, és Velence évente mindössze fél millimétert süllyed. Mindez kevéssé vigasztalja a város lakóit, hiszen telente így is egyre gyakoribbak a súlyos kárt okozó árvizek. Ha a szél belekap a dagályba, a tengervíz végigsöpör az egész városon, és elárasztja a tereket, utcákat, sőt, az épületeket is.

Amikor megszólalnak a veszélyre figyelmeztető szirénák, a velenceiek hanyatt-homlok rohannak otthonaikba, hogy mentsék a menthetőt, miközben a hatóság megemelt járópallók lerakásával igyekszik biztosítani, hogy az élet ilyenkor se álljon le teljesen.

Velencét elárasztja a víz

Az áradások okairól több feltételezés is él, egyrészt indokolhatók a tengerszint emelkedésével, másrészt Velence tíz centiméteres 20. századi süllyedésével is. Sokak szerint a süllyedés oka az volt, hogy a város ivóvízigényét évtizedeken keresztül a szigetek alatti mélyrétegekből kiszivattyúzott talajvízzel látták el, és az így kiszárított rétegek összenyomódtak. A megoldási lehetőségekről azóta is folynak a viták.

A 2003-ban az olasz kormány által elfogadott MOSE program keretében egy gátrendszert terveznek létrehozni, mely szükség esetén elzárja az ár útját. A 3 milliárd eurós összköltségű program azonban a környezetvédők szerint felborítaná a lagúna élővilágát. Mások viszont épp azt kifogásolják, hogy az 1980-as években kidolgozott program már nem elegendő ahhoz, hogy lépést tartson a globális felmelegedés folytán bekövetkező vízszintemelkedés mértékével, így a város jövője kérdéses. Az építkezés az eredeti tervek szerint 2011-ben fejeződik be.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Cikkünk a JEL-KÉP Kiadó Hosszú hétvégék Európában című könyve alapján készült. Kép: freshaddictions.info.

Ezt is szeretjük