Furcsa dolgot találtak a Bivaly-tónál: a kutatók máig keresik a választ

Rejtélyes, ősi helyet keresel a kiránduláshoz? Keresd fel a Bivaly-tó környékét!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Jász-Nagykun-Szolnok megyében, a Tisza bal partján elhelyezkedő Rákóczifalva és környéke, a Tisza holtágának vidéke az ország egyik legsejtelmesebb helye, köszönhetően a különleges természeti környezetnek, nem utolsósorban az itt fellelt ősi titkoknak.

A tanösvény jelzőtáblái
Rejtelmes környék
Mit rejt a nyugodt táj?
Misztikus tiszai erdő

A 2009-ben városi rangot kapott település területét már az őskorban is lakták, köszönhetően annak, hogy védettnek számított az áradásokkal szemben. A népvándorlás korában szarmaták éltek a vidéken, majd gepidák és avarok lakták, napjaink egyik régészeti szempontból legjelentősebb tájává téve a környéket.

A vidéket tarkító homokhátak és dombok belsejében több ősi temetőt is feltártak - már 3800 évvel ezelőtt is temetkeztek ide -, mikor azonban Rákóczifalvától délre, a Bivaly-tó környékén töltésáthelyezést terveztek, és az árteret kiszélesítették, a 2006-2007-es megelőző régészeti feltárások során rejtélyes leletre bukkantak a kutatók.

Nyolc rejtélyes holttest

Számos korszakból fedeztek fel itt leleteket - közöttük a híres avar kori aranyemberkét -, a régészek fantáziáját azonban a környéken felfedezett nyolc rejtélyes holttest ragadta meg leginkább.

A késő szarmata-hun kori temetőkben ugyanis gyermekeket, idős embereket és nőket temettek - ők maradtak csak otthon a háborús időszakban -, míg az érintett üregekben megtalált hét holttest ereje teljében lévő férfié volt, a nyolcadik pedig egy kamasz fiúé.

Sérülések nyomai nem voltak láthatók a csontvázakon, a gyermek jelenléte miatt pedig nem állítható, hogy harcban elesett katonák lettek volna.

10 gyönyörű, tavaszi kirándulóhely

Nézegess képeket!

Elolvasom

Még különösebb, hogy az itt eltemetetteknek nem adták meg a végtisztességet, melynek oka, illetve az, hogy miért haltak meg az illető személyek, máig megválaszolatlan.

Sejtelmes tanösvény várja a kirándulókat

A régészeti munkák és a töltésáthelyezés lezárása után öt és fél kilométeres tanösvényt hoztak létre az egykor holtágnak számító Bivaly-tónál, melyet bejárva nem csupán a nedves élőhelyek, a Bivaly-tói tölgyes erdő és az árvízvédelmi töltés világát ismerhetik meg a látogatók, de a rejtelmes hangulatból is magukba szívhatnak egy jókora adagot, miközben az itt élő állatok neszeit figyelik, és elképzelik, milyen is lehetett itt az élet több ezer évvel ezelőtt.

A tanösvény bejárása után továbbá Rákóczifalva nevezetességeit, a kuruc kori hagyományokat, valamint a Macimúzeumot sem érdemes kihagyni.

A régészeti adatok forrása: sirasok.blog.hu. Képek: www.rakoczifalva.hu, Dósa Gyula, Papp Imre.

Tudsz egy jó tanösvényt?

Ezt is szeretjük