Csillaglesek itthon

Mágikus helyek szerelmeseknek

Ha a csillagos ég alatt akartok összebújni, nem kell fagyoskodnotok. Ezek a helyek is tökéletesek!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Csillagokat nézni sokféleképpen lehet. Nyáron a legkellemesebb egyszerűen kifeküdni a szabad ég alá egy puha pokrócba burkolózva, mivel azonban már hűvösebbre fordult az idő, erről, ha le is kell mondanotok, a csillagos égbolt szépségéről semmiképp. Hazánkban ugyanis számos csillagvizsgáló és planetárium működik, ahol a szabad szemmel látható égitesteken kívül olyan nem mindennapi látványban lehet részetek, mint a Szaturnusz gyűrűje, a Hold kráterei vagy a csillaghalmazok lenyűgöző fényei.

Ha valami igazán romantikus téli programra vágytok, látogassátok meg hazánk legjobb csillagleseinek egyikét! A meghitt sötétségbe burkolózva gyönyörködni az égbolt ezernyi csillagában felejthetetlen élményt ígér mindkettőtöknek: egész biztos ráébredtek, milyen jó, hogy egymásra találtatok ebben a hatalmas, végtelen univerzumban.

Uránia Csillagvizsgáló

Sajnos a nagymértékű fényszennyezés miatt Budapest egét a Tejút helyett nagy rózsaszín homály borítja.

Ha nem lennének csillagvizsgálók, a helyiek nem is ismerhetnék meg a csillagos égbolt gyönyörű látványát, hacsak nem vidéki kirándulásaik alkalmával. A Gellért-hegy lábánál fekvő Uránia Csillagvizsgálóban azonban mindez lehetséges, minden hétfőn és szerdán, sötétedés után távcsöves bemutatókat tartanak derült idő esetén.

A csillagvizsgáló büszkesége több mint 90 éves teleszkópja - becenevén a Heyde -, melyet még 1908-ban Konkoly Thege Miklós rendelésére készítettek el.

Ennek a távcsőnek a segítségével a Hold, a bolygók, a kettőscsillagok és a milliónyi fényév távolságban lévő csillagködképek is megfigyelhetők. A csillagvizsgálóban nem csupán csoportokat, de egyéni látogatókat is fogadnak, a téli időszakban 18 és 20 óra között. További információért kattints ide!

Egri Varázstorony

A Varázstorony igazán izgalmas kirándulást ígér, hiszen itt nemcsak a csillagokban gyönyörködhettek a torony Panoráma-teraszán az előre meghirdetett távcsöves bemutatók keretében, de a Csillagászati Múzeumban megismerhetitek a legjobb csillagászati műszereket, a Planetáriumban pedig a hat méter átmérőjű, félgömb alakú, közel 60 négyzetméteres vetítőfelületen az éjszakai csillagos égbolt valósághű képmását csodálhatjátok meg összebújva.

16 tökéletes, romantikus hely itthon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha pedig valami játékosságra vágytok, látogassatok el az ugyancsak a toronyban lévő Varázsterembe, ahol - a budapesti Csodák Palotájához hasonlóan - saját magatok által elvégezhető kísérleteken keresztül ismerkedhettek meg az alapvető fizikai jelenségekkel. A torony november 16-tól december 20-ig csak szombaton és vasárnap 9:30 és 13:30 óra között tart nyitva. További információért kattints ide!

Még több kaland, miután lemegy a Nap

Ha az éjszaka csodáiban akartok gyönyörködni, nem kell feltétlenül egy csillagvizsgálót célba vennetek. Fedezzétek fel az éjszakai Budapestet! Videónk is ezt teszi.

Kecskeméti Planetárium

Hazánk harmadik és egyben legkisebb, ugyanakkor talán leghangulatosabb csillagvizsgálója a Kecskeméti Planetárium. Az épület kupolájára a valódi éjszakai égbolthoz megtévesztésig hasonló csillagos felületet tudnak varázsolni. A kivetítésen az Egyenlítőtől az Északi-sarkig a különböző szélességi fokokról látható csillagos égboltokat is megcsodálhatjátok, de akár azt is megfigyelhetitek, milyen volt 10 ezer évvel ezelőtt a csillagos ég. A fejetek fölé vetített, élethű éjszakai égbolt azt az érzetet kelti, mintha valóban egy csodaszép csillagos éjszakán kémlelnétek a világűr csodáit, legyen akár kora délutáni világosság vagy szürke felhőkkel borított ég odakint. A planetárium decemberi programjaiért kattints ide!

Szegedi Csillagvizsgáló

Szegeden az Egyetemi Füvészkertben lévő Obszervatóriumban minden pénteken távcsöves bemutatókat és lézerpálcás csillagképtúrákat tartanak. A csillagvizsgáló elhelyezkedése ideális az éjszakai égbolt zavartalan kémleléséhez, hiszen a város fényei csak északnyugat felé erősek.

Hogy a távcsöves bemutató minél élvezetesebb legyen, több kisebb teleszkópot is használnak. A pénteki szokásos nyitva tartás téli időben 18-21 óra, nyári időben 19-22 óra. További információért kattints ide!

Ezt is szeretjük