6 ezer éve lángol az ausztrál hegy: az egyik legfélelmetesebb hely a világon

Az ausztráliai Burning Mountain évezredek óta izzik.

burning mountain
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár hihetetlennek tűnik, számos olyan hely létezik a Földön, ahol máig izzik a mélység, mindez azonban nem a vulkáni működés velejárója.

Túraútvonal a hegyen
Ilyen a kilátás

Kísérteties példája a föld alatti tüzeknek az evakuált kísértetváros, az amerikai Centralia, mely egy bányatűz miatt már több mint 50 éve ég, korántsem ez azonban a rekorder: Ausztráliában van ugyanis egy hegy, amely egyes tudósok szerint 15 ezer, de mindenképp legalább hatezer éve lángol.

Lángoló hegy Ausztráliában

Az ausztráliai Új-Dél-Walesben, Sydney-től 224 kilométerre északra található a híres Wingen-hegy, vagyis a Burning Mountain - égő hegy -, amely közismertebb nevét arról kapta, hogy a mélyében található szénréteg a mai napig izzik.

Maga a hegy körülbelül háromszázmillió éves, az égés időtartamát pedig legalább hatezer évre becsülik. Az őslakosok már ismerték a helyet, amikor az első európai felfedezők megérkeztek: utóbbiak először azt hitték, a hegy vulkáni tevékenység miatt füstöl, később azonban rájöttek, erről szó sincs.

Egy asszony tüzes könnyei

Az őslakosoknak is megvan a maguk legendája arról, miért izzik máig a hegy belseje. Eszerint minden a gummaroi őslakosokkal kezdődött, akik úgy döntöttek, elindulnak feleséget rabolni a wonnarua törzsből.

A wiradjuri törzs tagjai azonban figyelmeztették utóbbiakat a veszélyre, a harcosoknak így időben sikerült felkészülniük az összecsapásra. Feleségeik várták őket haza, egy kivételével sikerült is épségben visszatérniük otthonaikba. A hiányzó harcos felesége felment a hegyre, és onnan figyelte a völgyet, várva szeretett férjét, azonban ő nem jött, így a nő tudta, hogy életét vesztette. Addig sírt, ameddig ember csak sírhat, majd végső vigasztalanságában arra kérte Baayamit, az ég istenét, hogy ölje meg. Az isten azonban nem ölte meg, hanem kővé változtatta, amely továbbra is könnyeket sírt, tüzes könnyeket, melyek az egész hegyet meggyújtották.

A világ 15 legbizarrabb természeti formája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Miért ég a mai napig?

Ausztrália, egyúttal a világ egyik legkülönösebb természeti jelensége régóta lázban tartja a kutatókat, máig nem sikerült ugyanis egyértelműen bizonyítani, vajon mi gyújthatta meg egykor a szénréteget. Vannak vélemények, amelyek szerint villám, erdőtűz, az őslakosok tűzgyújtó tevékenysége, valamint az oxidáció miatti spontán gyulladás is okozhatta, a legújabb elmélet szerint pedig - amely egy, a Newcastle Egyetemen dolgozó geológus nevéhez köthető - olvadt vulkáni kőzetek miatt következhetett be. A kutatások szerint a tűz a hatezer év alatt hatezer méterrel mozdult el kiindulási pontjától, és a mai napig évente egy métert halad.

Kedvelt túraútvonal

A hegy korántsem csak a kutatók számára jelent ideális úti célt, a turisták is előszeretettel látogatják, hogy megtekintsék messziről a füstölgő nyílásokat, valamint az égés miatt kialakult különleges formációkat.

A látogatók 45 perces-egyórás sétát tehetnek az információs táblákkal gazdagon tűzdelt, kijelölt útvonal mellett. A túraútvonalat mindemellett nem nehéz megközelíteni sem, a főútvonal mellett, a Wingen nevű falutól néhány kilométerre található.

Képek: tinglefactor.typepad.com.

OLVASD EL EZT IS!

Ezt is szeretjük