4 ördögi hely, amitől a hideg is kiráz! | femina.hu
2012. május 28. | Csanád, Emil
rss
Címoldal   /   Utazás
kisebb normál nagyobb

4 ördögi hely, amitől a hideg is kiráz!

A világon számtalan olyan hely akad, amit az ördögi erőkkel hoztak összefüggésbe. Íme, négy, melynek a neve is erre utal.
Szerző: Keresztes Gabriella, Árbócz Lilla
Forrás: Femina.hu
2010.02.02.

Az emberi elme határtalan fantáziája a számára megmagyarázhatatlan és félelmet keltő jelenségeket gyakran tulajdonítja földöntúli erők munkájának, elég csak az egyes nemzetek mitológiájának összetettségére vagy épp a népi hiedelemvilágra gondolni. A következő négy ördögi hely esetében sincs ez másként. Bár a természet vagy épp az ember formálta őket ilyenné, furcsa megjelenésük és sajátos történetük révén nem véletlen, hogy távolabbi, olykor ijesztő képzettársításoknak is teret engednek.

Ödögváros
Ördögtorony
Ördöghegy
Ördög-híd

Kőtornyok a vér városa mellett: Ördögváros, Szerbia

Szerbia déli régiójában, a Radan-hegység lábánál helyezkedik el az ősi hiedelmek nyomán Ördögvárosnak keresztelt különleges földrajzi képződmény, mely jellegzetes domborzati formái és kőtornyai miatt az egész világon ritka természeti jelenségnek számít.

A kiterjedt területet 1959 óta kiemelt fontosságú természeti értékként őrzik, a körülötte keringő rémhistóriák pedig a régió folklórjának fontos részét képezik. Bár a földből kiemelkedő, összesen 202 darab, vastagságát és magasságát tekintve 2-15 méteres kopár földalakzat az évszázadokon át tartó erózió eredményeként, az andezit-, agyag- és homokkőrétegek egymásra rakódása által jött létre, az ősi hiedelmek szerint kővé változtatott emberek maradványait, egy réges-régen elátkozott násznép tagjait őrzik, akik ittak az ördög által megmérgezett forrásból, melytől a korábban hithű helyiek erkölcsi ítélőképességük tekintetében igencsak összezavarodtak.

Az oszlopszerű képződménycsoport az albán nyelven vér jelentésű Dake városától nem messze fekszik, ami csak tovább fokozza a helyet körüllengő nyomasztó légkört, csakúgy, mint a vidéken üresen tátongó, elhagyatott bányaüregek.

Megdöbbentő természeti forma: Ördögtorony, USA

A Wyoming északkeleti részén magasodó Ördögtorony a világ egyik legkülönösebb geológiai képződménye, egyben az Amerikai Egyesült Államok megbecsült nemzeti kincse. A több mint 380 méteres kopár kőhegy vészjóslóan emelkedik a több mint ötszáz hektárnyi sík terület fölé, kietlen, vöröses-sárgás szirtjei pedig több mint 160 kilométerről, szabad szemmel is jól láthatók.

A világ 15 legbizarrabb természeti formája
A világ 15 legbizarrabb természeti formája
A világ legijesztőbb helyeiKépeken a világ 10 legfélelmetesebb kísértetkastélyaA világ 20 leghatalmasabb látnivalójaA világ 23 megdöbbentő, földöntúli tájaA világ 15 legkülönösebb helyeLenyűgöző képek: a világ legszebb panorámáiA világ legszebb nemzeti parkjaiA világ 15 titokzatos romvárosaA világ legszebb kertjeiA világ legbizarrabb hoteljei

A felfelé elvékonyodó, lapos tetejű természeti képződmény a geológusok feltevései szerint egy közel ötvenmillió évvel ezelőtt itt állt, működő vulkán része lehetett. Ma látható jellegzetes, sokszögletű bazaltoszlopait egykor a láva, illetve a lábánál kígyózó Belle Fourche-folyó sodrása formálta. A szédítően magas toronyhoz több indián legenda is kapcsolódik, melyek többek között arról is beszámolnak, hogy a függőleges vonalak egy feldühödött medve karmolásainak köszönhetőek, aki két, a hegyre menekülő kislányt üldözött.

Az Ördögtorony mára kihívást jelentő sziklaszirtjei miatt elsősorban a kalandvágyó hegymászók, a lábánál elterülő gazdag növény- és állatvilág révén pedig a természetjáró családok kedvelt úti célja lett.

A háború eltemetett emléke: Ördöghegy, Németország

Berlin második legmagasabb pontja a Teufelsberg, vagyis az Ördöghegy, mely a II. világháború pusztításainak elrettentő emlékét őrzi. A mesterséges úton keletkezett magaslatot maguk a németek építették a főváros 1945-ös ostromát követően a lebombázott és összedőlt berlini épületekből keletkezett törmelék felhalmozásával. A 114 méteres, fűvel borított hegy felszíne alatt azonban nem csak világháborús romok lapulnak.

Történészek feltételezései szerint ugyanis a város nyugati felén álló, ember alkotta hegy gyomrában egy, a háború kitörése miatt befejezetlen katonai iskola épületei is rejtőzhetnek. Az évtizedeken át zajló törmeléklerakás befejezése után a több mint húszmillió köbméter sittből álló hegy felszínét termőtalajjal borították be, és facsemetékkel ültették tele, így kialakítva egy természetes módon létrejött hegy benyomását. Kiváló földrajzi elhelyezkedése miatt a csúcsán emelt épületek először katonai lehallgatóállomásként teljesítettek szolgálatot, később repülőirányító toronyként működtek, a háború vége óta azonban kihasználatlanul magasodnak a fák között.

Rejtélyes, misztikus helyek
Rejtélyes, misztikus helyek
A világ 10 leghátborzongatóbb szellemvárosaÍgy hatnak a bolygók az életedre!A világ 7 legmodernebb csodája: ilyen lesz a jövőA világ 15 legszebb őszi tájaA világ 10 legcsúnyább épülete15 misztikus várrom Magyarországon2 varázslatos svájci ékszerdobozA természet 15 szemet gyönyörködtető csodája15 kultikus város, amit látnod kellA világ 16 gyógyító, csodatévő helye

Az azóta zöldellő erdőkké vált domboldalakon a város mára sípályát és kilátót emelt, így annak ellenére, hogy szomorú történelmi eseményekre emlékezteti az idelátogatót, az Ördöghegy közkedvelt kirándulóhellyé vált.

Egy ember lelkéért cserébe: Ördög-híd, Svájc

Az 1230-ban épült Teufelsbrücke, azaz Ördöghíd volt az első fahíd a svájci Reuss-folyó vájta völgy fölött, mely összekötötte a Schöllenen-szoros északi és déli oldalát. A kezdetleges hidacskát a helyieknek csak nagy nehézségek árán sikerült megépíteniük az időjárás és a vad folyó romboló ereje miatt. Később egy masszív kőhíddal helyettesítették, ami azonban az 1799-ben itt zajló napóleoni háborúk során jelentősen megrongálódott, és járhatatlanná vált, 1888-ban pedig egy heves vihar következtében végleg elpusztult - egykori helyére már csak a bal parton megmaradt alapkövek emlékeztetnek.

A régi építményen és a szoroson azonban a népi hiedelem és babonák szerint ma is átok ül. A monda szerint az első hidat ugyanis az ördög építette, megígérte ugyanis az embereknek, hogy segít hidat emelni, ha cserébe megkapja annak a lelkét, aki elsőként átkel rajta. Amikor a híd elkészült, a helyiek egy kecskét hajtottak rá. Az ördög látva, hogy becsapták, dühében egy hatalmas sziklát hajított a szorosba, hogy szétrombolja a hidat.

A ma is látható, több mint kétszáz tonnás, Ördögkőnek keresztelt sziklát 1977-ben egy autópálya-építés miatt arrébb mozdították eredeti helyéről, amit a helyiek máig rossz ómennek tartanak.

Képek: wikipedia.org, BokicaK; wikipedia.org, Parpan05.

Még nincs hozzászólás

Mostanában olvasott cikkeim

Egy új Facebook-os közösségi alkalmazást ajánlunk neked, a Readert. Tovább az alkalmazás leírásához »

Ha engedélyezed a Facebookos alkalmazást, megnézheted, mit olvasnak a barátaid, és visszakeresheted a legutóbb olvasott cikkeidet.

Olvasott cikkeim
Olvasd el ezt is!

Top cikkek

  • Top olvasott
  • Top kommentelt
hirdetés

Femina Fórum

Nézd meg, miről csevegnek a többiek!

Mai névnap Csanád, Emil

Még több képeslap »

Népszerű videók

Gyerekszáj - 7. hét
Gyerekszáj - 7.heti videó
hirdetés
Bizarr helyek

Partnereink

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.