3 természeti csoda, ami már eltűnt a Föld színéről

Nézd meg, mi maradt utána!

Voltak csodaszép helyek a bolygón, melyek mára a porba hulltak.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bármilyen sokszínű és varázslatos is a bolygó, az ember az esetek jó részében nem képes békében együtt élni a természettel, aminek sokszor végzetes következményei vannak.

Gleccsermaradvány a montanai nemzeti parkban

A globális felmelegedés következtében folyamatosan zajló változások miatt már több természeti csoda is lekerült a Föld térképéről, emellett azonban a planéta rejtett erői is képesek felfordulást okozni. A következő helyeken az egykor mindenkit megigéző látnivalóknak már nyomukat sem látni.

A Gleccser Nemzeti Park tovatűnt csodái

A felelőtlen emberi tevékenységnek köszönhetően bolygónk természetes klímája az utóbbi évtizedekben erőteljesen megváltozott, a helyzet pedig egyre csak romló tendenciát mutat. A 20. század folyamán az átlaghőmérséklet jelentős mértékben emelkedett, aminek egyik leglátványosabb következménye a sarki jégtakaró fokozatos olvadása, illetve a gleccserek visszahúzódása, eltűnése.

Az észak-amerikai kontinensen, Montanában található Gleccser Nemzeti Park területén például jelentősen csökkent a gleccserek száma, napjainkban csupán 25 található az egykori 150-ből.

Bár már az 1850-es évek óta tart az olvadási folyamat, az elmúlt évtizedekben nagymértékben felgyorsult, a tudósok szerint a gleccserek minden percben egyre kisebbek lesznek, ami azonban mindenütt jellemző a világ magashegységi régióiban. Ma a bolygó gleccsereinek 90%-a a veszélyeztetett kategóriába sorolható.

A darabjaira hasadt sziget, Krakatau

Az indonéziai Krakatau, mely Jáva és Szumátra között terül el, minden idők egyik leghírhedtebb vulkanikus szigetcsoportja. Az évszázadok folyamán Krakatau több kitörést is produkált, az 1883-as azonban végzetes volt, több mint száz települést pusztított el, és több tízezer ember halálát okozta.

A természet 15 szemet gyönyörködtető csodája

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kitörés során keletkezett hangrobbanás több ezer kilométer távolságból is hallható volt, a kialakult szökőár pedig végigsöpört az Indiai- és a Csendes-óceánon. Úgy tartják, a robbanás, mely darabjaira szakította a szigetet, erejét tekintve a hirosimai atombomba ötezerszeresének felelt meg. A kitörés során a sziget kétharmada megsemmisült, az 1927-től bekövetkezett kitörések azonban új szigetet hoztak létre, Anak Krakataut, melynek jelentése: Krakatau gyermeke.

A karácsonyi tragédia veszteségei

Bár a paradicsomi környezet miatt évről évre jelentős mértékben fejlődik a helyi turizmus, a Maldív-szigetek csoportja a világ egyik legveszélyeztetettebb helyét jelenti a globális felmelegedés és az annak következtében emelkedő tengerszint miatt.

A szigetek tengerszint feletti magassága ugyanis rendkívül alacsony, a legmagasabb ponton is csak 240 centiméter - az előrevetíthető tragédia miatt a kormány már a szigetek evakuálásának gondolatát is felvetette. 2004. december 26-án sokak félelme valóra is vált a kilences erősségű földrengés miatt, mely megrázta az Indiai-óceánt és vele együtt Indonézia partjait.

Krakatau maradványa
Cunami-emlékmű a Maldív-szigeteken

Az ezt követő hatalmas szökőár, más néven cunami végzetes sebességgel vette célba a tengerparti településeket, tragikus pusztítást okozott Szumátra szigetén, emellett Thaiföldön, India több pontján, Srí Lankán, illetve Afrika egyes partjain is jelentős károkat okozott. A cunami a fekvésük miatt egyébként is nagy veszélynek kitett Maldív-szigetek közül 69-et teljesen elöntött, de további harmincra is súlyos csapást mért.

Képek: www.nps.gov/glac; blog.safrasahamed.com.

Ezt is szeretjük