Így vernek át egész életedben egyetlen villanykörtével

Nem jönnél rá, hogyan

Hallottál már a tervezett elavulás elméletéről?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Hallottál már a tervezett elavulás elméletéről?

Képzelj el egy olyan világot, ahol minden tárgyat, ami ma fogyóeszköznek számít, csak egyszer kellene megvásárolnod, és kitartana egész életed során, sőt, akár még az unokáidat is szolgálná. Talán ez nem is lehetetlen.

Lehet, hogy sok olyan használati tárgyhoz tartozik olyan elkészítési eljárás, amivel sokkal időállóbb terméket lehet létrehozni, mint amilyeneket jelenleg forgalmaznak - ez a tervezett elavulás elmélete, amelyet összeesküvés-elméletként tartanak számon.

Villanykörte-összeesküvés

Egy 2010-es dokumentumfilm szerint a 20. század előtt úgy tervezték és gyártották az árucikkeket, hogy azok a lehető legtartósabbak legyenek, és még nagyon sokáig, akár generációkon keresztül ne kelljen belőlük újat venni.

Ám az 1920-as évekbeli gazdasági válság során bizonyos cégek rájöttek, hogy sokkal többet profitálhatnak abból, ha direkt olyan termékeket gyártanak, amelyek idő előtt tönkremennek, elromlanak. Bejött az ötlet, és kialakult a fogyasztói társadalom.

A film címe Villanykörte-összeesküvés, ez pedig nem véletlen: a készítők szerint az első tárgy, amelynek rontották a minőségét, a villanykörte volt. Nem légből kapott az elmélet, a dokumentumfilm megtörtént eseményeken alapul. Ezt támasztja alá annak az izzónak az esete is, amelyet 1901-ben szereltek fel a kaliforniai Livermore 6. számú tűzoltóságán, és a mai napig ég - ide kattintva te is megnézheted.

Így spórolj havonta 10 ezer forintot

Jó lenne félretenni egy kicsit, de fizetésemelésre nem számíthatsz? Van néhány ötletünk, hogyan spórolj!

Kiszámoltuk! 8 apró trükk, amivel havonta 10 ezret is spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mi romlik el?

Az elmélet szerint a villanykörtén kívül olyan árucikkek is áldozatául estek az összeesküvésnek, mint a harisnyanadrág, amely száz évvel ezelőtt még sokkal masszívabb anyagból készült, nehezebben szakadt el, és tovább maradt jó állapotban.

Nemcsak a ruhákat gyártják gyengébb kivitelezésben: a másik nagy kategória az elektronikai és műszaki cikkek csoportja, amelyek esetében nemcsak az abszolút romlást vették fel a pakliba, de a kisebb, ám pótolhatatlan, illetve nagyon drága alkatrészek meghibásodását is.

Ha javíttat a vevő, kaszál a gyártó, de ha nem, akkor is, sokan inkább újat vesznek, mert azt gondolják, még így is jobban járnak, mint ha egy bizonytalan, régebbi tárgyra költenének vagyonokat.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ördögi kör

Kétélű dolog a tervezett elavulás elmélete, mert bár a módszer nagy mennyiségű hulladékot képez, és felesleges költségeket generál, ugyanakkor serkenti a gazdasági növekedést, és munkahelyeket biztosít. Persze, ha az embernek nem lenne ennyi kiadása, nem lenne szüksége annyi pénzre, tehát egy háztartásban nem is kellene mindenkinek dolgoznia.

Ezt is szeretjük