Tényleg létezett! Így nézett ki Pató Pál, Petőfi versének főszereplője

Tudtad, hogy a híres-hírhedt Pató Pál úr tényleg létezett? Nézd meg, hogy nézett ki!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha elvégezted az általános iskolát, ismerősen cseng majd Pató Pál neve, akiről Petőfi Sándor 1847-ben verset írt. Azt azonban nem biztos, hogy tudtad, hogy a lusta úr tényleg létezett, olyannyira, hogy ma van halálának 160. évfordulója.

A fenti képeken láthatod, milyen volt Pató Pál, akiről nemcsak rajz, de még szobor is készült, sőt, ma is működő pártot neveztek el róla. Íme, néhány alig ismert érdekesség Petőfi költeményének hőséről!

Ej, ráérünk arra még!

Nemcsak az irodalomórán, de hétköznapi beszélgetések során is hallhattad Pató Pál nevét, hiszen az összeforrt a lustasággal és a halogatással. Petőfi Sándor Pató Pál úr című versének címszereplője ugyanis minden tennivalót egy jellegzetes mondattal intézett el: "Ej, ráérünk arra még!" Ez mára szállóigévé nőtte ki magát, azt azonban kevesen tudják, hogy a költő egy valós személyről mintázta alakját.

Pató Pál - eredetileg valószínűleg Pathóként írta a nevét - egy magyar kisnemes volt, aki Esztergom vármegye alszolgabírójaként és Szőgyén község jegyzőként dolgozott. 1793 környékén született Muzslán, és 1855. április 28-án hunyt el Magyarszőgyénben.

Petőfi valószínűleg 1846-ban ismerte meg a nemest, mikor egy lakodalom miatt Esztergom környékén járt. Gunyoros versében a Patóhoz hasonló pozícióban lévő, hasonlóan lusta köznemeseket figurázta ki, semmittevésre való hajlamukat túlzó képekkel mutatta be.

Pató Pál Párt

1999. január 1-én megalakult a PPP, vagyis a Pató Pál Párt, melynek jelmondata: "A lustálkodás alapvető emberi jog!". A szerveződés már tíz évvel korábban, 1989-ben elindult, mindössze három fővel, akkor még Pató Pál Asztaltársaság néven, majd később további tagokkal bővült, és nevet is változtatott.

Annak ellenére, hogy a névben szerepel a párt szó, a Legfelsőbb Bíróság nem hagyta jóvá a csoportosulás párttá válását, mert szerintük nemcsak ironikus, de egyenesen közösségellenes a tevékenységük. Ebben Bera István elnök saját bevallása szerint is van igazság, hiszen a PPP-t a politikai pártok paródiájaként is lehet értelmezni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Képek: hu.wikipedia.org, Adam Ajtony Ponori Thewrewk

Ezt is szeretjük