Örök életű lehet az emberi faj

Korszakalkotó felfedezés

Élnél örökké, ha lehetséges lenne? Egy új elmélet szerint ez megvalósulhat a jövőben.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt évtizedekben az UFO-k létezése mellett a legnagyobb kérdést az örök élet titka jelentette a furcsa elméletekkel foglalkozó kutatók számára, ahogyan korábban a történelemben szinte bármikor. Az, hogy újra és újra napvilágot látnak történetek már-már szinte matuzsálemi kort megélt személyekről, csak megerősíti a laikusokban az elképzelést, hogy a hosszú - akár örök - életnek van valamilyen titka, amit, még ha tudattalanul is, ezek a személyek felhasználhattak esetleg.

A tudósok már évtizedek óta kutatják az öregedési folyamatokért felelős gént és az egyes tényezők hatását, nemrég azonban egy orosz gerontológus megdöbbentő felfedezést tett.

Ezek okozzák az öregedést

A jelenleg legtöbb kísérlettel alátámasztott elmélet szerint az öregedés folyamatáért a mutáns elváltozásokat okozó szabadgyökök tehetők felelőssé, és, mivel ezzel a kifejezéssel egyre többet találkozhatunk a reklámokban és egyes termékekkel kapcsolatban, ez az elmélet egyben a legnépszerűbb is.

Az életműködéshez szükséges energiát különféle táplálékokból nyerjük, melyek lebontása során melléktermékként keletkeznek ezek a rövidéletű, erősen reakcióképes, oxigéntartalmú vegyületek. A lipidektől kezdve a makromolekulákon át a fehérjékkel vagy a DNS-sel is reakcióba léphetnek, e két utóbbi esetében azonban a legsúlyosabb következményekkel járhat a folyamat - mutációt okoz.

A kísérleti adatok szerint az antioxidánsok, vagyis az A-, C- és E-vitamin, valamint a glutation képes semlegesíteni a szabadgyökök hatását, illetve megakadályozni azok keletkezését.

Genetikai alkalmasság az öröklétre

Alekszandr Haljavkin, az orosz biológus és gerontológus saját maga elismeri ugyan tudóstársai molekuláris-genetikai kutatási eredményeit, azonban véleménye szerint mindezt egy teljesen más öregedési elmélet keretében érdemes értelmezni, ami új távlatokat nyit meg.

15 nő, aki elnyerte a Nobel-díjat

Nézegess képeket!

Elolvasom

Elmélete szerint ez a koncepció azt feltételezi, hogy a környezet és az élő szervezet nem megfelelő együttműködése indítja és mélyíti el az öregedés folyamatát. Ezt igazolhatja az is, pontosabb ebben rejlik annak a bizonyított megfigyelésnek az oka is, hogy az öregedés az életfeltételek változásának függvényében hol gyorsul, hol pedig lassul.

Az elmélet igazolására a természetben is léteznek élő példák, ugyanis vannak olyan egy- és többsejtű organizmusok, melyek a számukra optimális ökológiai környezetben egyáltalán nem öregednek, ám amint kikerülnek ebből a közegből, a fiziológiai öregedésük folyamata azonnal felgyorsul.

A megfelelő környezeti hatásokban rejlik a titok

A környezeti tényezők annyira sokrétűek és összetettek, hogy az összes vizsgálatára egyelőre nincs lehetőség, de már ma is ismertek bizonyítottan öregedéslassító hatások, ilyen például az ionizáló sugárzás, mely rendelkezik a fizikai állapot javításának, ezáltal az élet meghosszabbításának képességével - bár ennek eredményességét egyelőre csak állatokon igazolták.

A szervezetet érő hatások, az azt befolyásoló tényezők közül a fizikai aktivitás, valamint a bevitt táplálékok minősége a legfontosabb. Haljavkin véleménye szerint, ha a szervezet összes paramétereit optimalizáljuk úgy, hogy a külső környezeti hatásokat megfelelően összeválogatjuk és alkalmazzuk, akkor lényegében bármeddig meghosszabbítható az élet, sőt, akár az öregedési folyamat is visszafordítható, így egy 100-120 éves átlag élettartam elérése, de meghaladása is megvalósítható biológiailag.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Cikkünkben a tudományos adatok forrásaként a www.matud.iif.hu, illetve a www.168ora.hu szolgált.

Ezt is szeretjük