Megmaradt szabadnapok: te kiveheted jövőre?

A törvény ezt mondja

Nem vehettél ki minden szabadnapot? Utánanéztünk, hogyan mentheted meg a törvény szerint.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Munka Törvénykönyve részletesen foglalkozik a munkavállalóknak járó szabadság kérdésével: pontosan előírja annak mennyiségét, valamint azt is, hogy azzal hogyan rendelkezhet a munkavállaló.

Ha év közben nem tudtad kivenni az összes szabadnapodat, a törvény lehetővé teszi, hogy átvidd azokat a következő évre. Ám ennek módját is szabályozza, és kivételeket is megjelöl.

Mennyi szabadság jár a törvény szerint?

Érvényes munkaviszony esetén minden munkavállalót meghatározott mennyiségben szabadság illet meg, mely alapszabadságból és pótszabadságból tevődik össze. Az alapszabadság mértéke a törvény szerint életkor függvénye: a fő szabály szerinti 20 munkanap tovább bővül a következőképpen:

  • a 25. életévtől egy nappal,
  • a 28. életévtől két nappal,
  • a 31. életévtől három nappal,
  • a 33. életévtől négy nappal,
  • a 35. életévtől öt nappal,
  • a 37. életévtől hat nappal,
  • a 39. életévtől hét nappal,
  • a 41. életévtől nyolc nappal,
  • a 43. életévtől kilenc nappal,
  • a 45. életévtől pedig tíz nappal.

Pótszabadság azt az egyedülálló szülőt illeti meg, aki gyermeket nevel, házaspárok esetében pedig annak a félnek jár, aki a nagyobb szerepet vállalja a nevelésben. A pótszabadság mértéke évente - amennyiben a gyermek 16 évnél fiatalabb - egy gyermek után két nap, két gyermek után négy nap, kettőnél több gyermek esetén pedig összesen egy hét. Kollektív szerződés további pótszabadnapokat állapíthat meg.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

Hogyan vehető ki?

A szabadság kiadásáról a munkaadó dönt, a munkavállaló meghallgatása mellett. Az alapszabadságnak azonban csak háromnegyedével rendelkezhet a munkaadó, a fennmaradó egynegyed részről a munkavállalónak van joga dönteni. Arról azonban, hogy mikor akarod kivenni a szabadságod negyedét, tájékoztatnod kell a munkaadót, mégpedig legkésőbb a szabadság megkezdése előtt 15 nappal - legfeljebb három napot a törvény szerint előzetes bejelentés nélkül is ki lehet venni.

Ha a munkavállaló munkaviszonya év közben kezdődött, részére a szabadság arányos része jár. Ha a rendes szabadság kiszámításánál töredéknap keletkezik, a fél napot elérő töredék egész munkanapnak számít.

A negyede vihető át a következő évre

A Munka Törvénykönyve kimondja, hogy az adott évre járó szabadságot az adott évben kell kiadni, lehetőleg két részletben - ettől eltérni, azaz több részletben kiadni csak a munkavállaló kérésére lehet. A szabadság időpontjáról pedig a munkaadónak legalább egy hónappal előtte tájékoztatnia kell a vezetőket.

Amennyiben december végén kezded meg a szabadságod, és az átnyúlik a következő év januárjába az első öt munkanapig, akkor azt még az adott évben kiadott szabadságként kell számolni, tehát nem vonódik le a következő évi szabadnapokból. Ezentúl szabadságot átvinni a munkaadó részéről csak akkor lehet, ha gazdasági érdeke vagy működési köre sérülne azáltal, ha még az adott évben adná ki az összes szabadságot. Ám a szabadság negyedét ekkor is kötelező kiadni még az érvényesség évében.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A következő évre átvitt szabadnapokat a törvény szerint március 31-ig ki kell adni, kollektív szerződés esetén pedig legkésőbb június 30-ig. A fennmaradt szabadnapokat munkavállalóként akkor viheted át a következő évre, ha saját betegséged vagy más akadályozó körülmény miatt nem tudtad a tárgyévben kivenni. Ez esetben az akadály megszűnését követő 30 napon belül fel kell használnod a fennmaradt napokat.

OLVASD EL EZT IS!

  • szabadság
  • munka törvénykönyve

A nyaralás alatt is köteles vagy dolgozni

  • törvény
  • munka törvénykönyve

4 gyanús jel, hogy nem vagy bejelentve

Ezt is szeretjük