Jogosult vagy a költségtérítésre?

Mennyi jár a munkába utazásért?

Távolsági busszal vagy HÉV-vel jársz dolgozni? Ismerd meg az utazási költségtérítés legfontosabb változásait!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amennyiben a munkahelyed és az otthonod különböző közigazgatási területen - esetleg egy másik országban - helyezkedik el, akkor bizonyos mértékű utazási költségtérítésre vagy jogosult. Az ezzel kapcsolatos szabályozás azonban hamarosan módosulni fog.

2010. május 1-től ugyanis hatályba lép a munkába járással kapcsolatos, utazási költségtérítést szabályozó, 39/2010. (II. 26.)-os kormányrendelet.

A módosításokra az indoklás szerint azért volt szükség, mert az utazási költségtérítést szabályozó, több mint 16 éves kormányrendeletben foglalt előírások a mai életviszonyokhoz képest meglehetősen elavultak, és nem egységesek.

Mikor vagy jogosult?

A törvény értelmében a munkáltató napi munkába járás címén köteles megtéríteni az utazási költségeid egy részét, ha - munkarendtől függő gyakorisággal - rendszeresen a közigazgatási határon kívülről vagy az országhatáron túlról utazol a munkahelyedre.

A korábbi rendelet értelmében eddig a munkáltató köteles volt megtéríteni a bérleted vagy a menetjegyed árának 86%-át, ha vonattal utaztál a munkahelyedre, míg a távolsági busz és a HÉV esetében 80%-ot kellett magára vállalnia. Az új szabály egységesen 86%-ban határozza meg a munkáltatódra háruló utazási költségeket, függetlenül attól, hogy távolsági busszal, vonattal, menetrend szerint közlekedő hajóval, komppal vagy esetleg révvel utazol a munkahelyedre.

A kedvezményes bérletekre is vonatkozik

A májustól életbe lépő új rendelet az eddigiekkel ellentétben lehetővé teszi a kedvezményes jegyekkel és bérletekkel történő elszámolást is. Ha például még nem múltál el 26 éves, és jogosult vagy a MÁV által biztosított 33%-os kedvezményre, akkor a kedvezményes jegy árát téríti meg a munkáltató.

Az új szabályozás - alkalmazkodva a változó életkörülményekhez és a határokon átnyúló kapcsolatok mindennapossá válásához - segítség lehet akkor is, ha a lakóhelyed külföldön van, de a munkahelyed Magyarországhoz köt. Ebben az esetben a rendelet értelmében a külföldre történő hazautazás is munkába járásnak minősül. Ilyenkor a munkáltató köteles megtéríteni a napi munkába járás, illetve a hétvégi hazautazás során felmerülő utazási költségekből az utazás magyarországi szakaszán felmerülő költségrész 86%-át, feltéve, hogy a költségrész az utazás teljes költségén belül elkülöníthető.

Fontos!
Az ideiglenes jelleggel külföldi kiküldetést végző munkavállalók utazási költségtérítésére nem terjed ki a rendelet, mivel ilyenkor a munkavállaló külön jogszabály szerinti költségelszámolásban részesülhet.

Kilométerenként 9 forint

Ha az otthonod és a munkahelyed között nem jár semmilyen tömegközlekedési eszköz, vagy azt csak ésszerűtlenül hosszú várakozási idővel tudnád igénybe venni, és így autóval közlekedsz, akkor a költségtérítés mértéke - a munkában töltött napok, valamint a munkahely és a lakóhely közötti oda-vissza távolság figyelembevételével - kilométerenként 9 forint.

Ugyanekkora mértékű térítés jár azoknak a külföldi lakóhellyel rendelkező munkavállalóknak is, akik repülővel járnak külföldre és onnan vissza Magyarországra.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Kilométerenként kilenc forintot kapnak azok a munkavállalók is, akik mozgáskorlátozottságuk, illetve egyéb egészségkárosodásuk miatt nem tudják igénybe venni a tömegközlekedési eszközöket. Ők egyébként városon belül is jogosultak az utazási költségtérítésre.

OLVASD EL EZT IS!

  • megtakarítás
  • adósságrendezés

Anyagi gondjaid vannak?

Ezt is szeretjük