Ezek a legkönnyebben feltörhető jelszavak: a tiéd is köztük van?

Elmondjuk, milyen jelszavak használata jelent veszélyt az adataid, információid biztonságára.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a legtöbb internetes oldal már a regisztrációkor figyelmeztet rá, hogy erős, számok, kis- és nagybetűk kombinációjából álló jelszót adj meg, még ez sem jelent teljes garanciát a biztonságra.

Ha azonban mégis gyenge a kód, azzal sokkal nagyobb veszélynek teszed ki magadat és az adataidat, mint ha erős, megbízható kombinációt adnál meg. Megmutatjuk, melyek minden idők leggyakoribb és egyben legkönnyebben feltörhető jelszavai.

A jelszó

Még ma is sokan használják biztonsági kódként magát a jelszó szót, illetve különböző variációit. Például az ékezet nélküli forma igen népszerű, de az is, amikor egy egyes vagy más szám kerül a végére. Az angol password alakot is sűrűn állítják be biztonsági kódnak, akár szintén számmal ellátva.

Az is előfordul, hogy a kezdőbetű nagy, esetleg a szóban váltakoznak a kis-és nagybetűk. Ez már a bonyolultabb forma, de még mindig nem elég erős ahhoz, hogy biztonságérzetet adhasson.

Keresztnév, vezetéknév

Sokan úgy vélik, az ideális jelszó a saját kereszt- vagy vezetéknevük, mert annyira egyszerű, hogy arra úgysem gondolna senki. Erre azonban nem szabad alapozni, mert a fenti gondolat már igen sokakban felötlött, így bizony a név is az elsők között van a legveszélyesebb jelszavak listáján. Itt is előfordul, hogy egy számmal toldják meg, de ettől még nem lesz biztonságosabb.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Születési dátum

Akár betűvel írod a hónapot, akár számmal, az sem túl jó döntés, ha a születési dátumod különböző kombinációit használod jelszónak. Ez is könnyen megfejthető, ahogy más jeles dátum is, például a gyermeked születése, a házassági évfordulód vagy a párod születésnapja.

Így tedd biztonságossá a Facebook-oldaladat

Nézd meg, hogyan védheted meg magadat a Facebookon leselkedő veszélyekkel szemben!

123456

Van, ahol a regisztráció során visszadobják a csak számjegyekből álló jelszavakat, de van, ahol megengedett, így a különböző számkombinációk közül is a legegyszerűbb, az 123456-ot használják előszeretettel a felhasználók. Ennél könnyebben valószínűleg egy jelszót sem lehetne kitalálni, így, ha neked is ez, illetve a számsor fordítottja a kódod, inkább változtasd meg valami bonyolultabbra.

abc123

Az egymást követő számok sorának egy bonyolultabb, de még mindig borzasztó gyenge változata az egymást követő betűk és számok kódja, különösen az ABC első három betűjének és az 123-nak kombinációja - és ugyanez visszafelé. Valóban jó, ha a jelszó tartalmaz betűket és számokat, de nem szabad, hogy ennyire egyértelmű legyen.

Milyen az ideális jelszó?

Ha azt szeretnéd, hogy a rosszakaróid végképp meg legyenek lőve, amikor a lehetséges jelszavaidon gondolkodnak, adj meg valami teljesen random kódot, amiben semmi sincs, ami jellemző rád. Nézz körül a szobában, és bökj rá egy tárgyra, majd annak minden betűje után tegyél egy véletlen számot, és írd az egyik tagot nagybetűvel, például a5b8L9a1k.

Ezt is szeretjük