Íme, a meghamisított fotó az amerikai elnökről

A leghíresebb manipulált képek az utóbbi évekből

Első ránézésre hinnél nekik? Nézd meg őket!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban a Photoshopnak és a hasonló programoknak köszönhetően nem nehéz olyan hamisított képet létrehozni, melynek eredetiségét a laikusok még hosszas tanulmányozás után sem kérdőjeleznék meg. Az interneten azonban az utóbbi években elterjedt néhány olyan kép is, mellyel a fél világot sikerült átverni - holott könnyű észrevenni, hogy valami igencsak hibádzik velük kapcsolatban.

Az utolsó kép szeptember 11-én?

A kép, melyen egy férfi, az úgynevezett rejtélyes turista áll az egyik ikertorony korlátja mellett, miközben a háta mögött egy repülő tart felé, a 2001. szeptember 11-i terrortámadás után néhány héttel került fel az internetre.

Hamar kiderült azonban, hogy hamisítvány, az olyan részleteknek köszönhetően, mint hogy a férfi a déli tornyon látható, miután pedig az elsőt támadás érte, nehéz elképzelni, hogy turistaként épp ekkor akarja meglátogatni a másikat.

Emellett a fotó északra, az Empire State Building felé néz, az eltérített repülőgép azonban délről csapódott be. Továbbá az is elképzelhetetlen, hogy a kamera túlélte volna az összeomlást, mint ahogy az is, hogy a férfi ne hallotta volna a közeledő repülőgép zaját. Az amerikaiakat mindezek miatt is felháborította a fotó, morbidnak és kegyeletsértőnek találták közzétételét.

George Bush és a gyerekkönyv

Az interneten nagy népszerűségnek örvend egy fotó, melyen az egykori amerikai elnök, George W. Bush látható, miközben kezében egy Amerikáról szóló, gyermekeknek írt képeskönyvet tart, megfordítva.

A republikánus elnök ellenfelei igencsak örültek a képnek, illetve annak, hogy a szeptember 11-ei terrortámadás után jelentősen megtépázott imázsát sikerült vele tovább rombolni. A 2002-es iskolai látogatásról készült hivatalos sajtófotók azonban rávilágítottak, hogy az elnök jó irányban tartotta a könyvet, miközben együtt olvasta azt a houstoni George Sanchez iskola egyik tanulójával.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Az Associated Press által készített eredeti fotót ügyesen manipulálták, csupán néhány apró eltérés volt látható a két könyv között, miután az egyik borítóját digitálisan megfordították. A könyvet egyébként Lynne Cheney, az akkori alelnök, Dick Cheney felesége írta.

A legbotrányosabb csalók a történelemben

Nézegess képeket!

Elolvasom

A katona és a cápa

Az első ránézésre drámai hatást kiváltó fotó, melyen egy katonára támadó cápa látható, 2001-ben került fel az internetre. Főként e-mailben terjedt, mely azt állította, a National Geographic magazin ezt a képet választotta az év fotójának.

Utóbbi rögtön cáfolta, hogy bármi köze lenne hozzá, hamarosan pedig bebizonyosodott, hogy hamisítványról van szó. A kép, mely mintha a katona utolsó pillanatát örökítette volna meg, két különböző fotó összemontírozásából született meg.

Az egyiken az Egyesült Államok légierejének UH-60 Black Hawk helikopterét örökítették meg gyakorlatozás közben San Franciscóban - a háttérben a Golden Gate híd is látszik -, a másikat pedig a fotós Charles Maxwell készítette egy nagy fehércápáról Dél-Afrikában.

A fotó továbbá egy 1966-os Batman-mozi egy jelenetével párhuzamos, megjelenése óta pedig több marketinggel foglalkozó könyvbe is bekerült, mint a hatáskeltés, illetve a kritikus gondolkodásra való nevelés hiányának jeles példája.

Képek: whiteafrican.com; forums.pelicanparts.com.

Te melyik fotóról hitted volna azt, hogy igazi?

Ezt is szeretjük