Félelmetes: sikerült emléket törölni az agyból

Óriási felfedezés

Egy kutatás során sikerült kitörölni a kísérleti egerek agyából a rossz emlékeket.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hatalmas előrelépést jelent a tudományban az az eredmény, amit a napokban nyilvánosságra hoztak.

Kutatók ugyanis sikeresen kitörölték a nemkívánatos emléket kísérleti egerek agyából.

Kitörölték a rossz emléket

Izraeli kutatók kitörölték egerek agyából traumatikus emlékeiket optogenetikai eszközökkel, amelyek fény segítségével teszik lehetővé agysejtek működtetését vagy kikapcsolását - írta az izraeli Háárec című lap hétfőn.

A Jeruzsálemi Héber Egyetemen az Inbál Gosen kutatónő vezetésével zajló kísérletekben először megtanították félni az egereket, amikor egy adott környezetben enyhe áramütéssel fájdalmat okoztak nekik.

Ezzel elérték, hogy abban a környezetben az egerek rosszul érezzék magukat. Később az egerek agyának az emlékezésért felelős részébe egy különleges fehérjét juttattak egy ártalmatlan vírus segítségével, majd a fényérzékennyé tett sejteket megvilágították.

Megfigyelték, hogy a fény hatására az egerek elveszítették előzőleg kialakított traumatikus emlékeiket.

Félresikerült a kísérlet: még ma is életveszélyes a helyszíne

Nézegess képeket!

Elolvasom

Még nem ismerik a hatásokat

A kísérlet eredményeit embereknél egyelőre nem lehet alkalmazni, mert még nem lehet tudni, hogy a vírusok felhasználása elég biztonságos-e azok esetlegesen évek múltával jelentkező hosszú távú hatásai miatt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Az izraeli tudós az amerikai Stanford egyetemen dolgozó Karl Deisseroth laboratóriumával együttműködésben végezte kísérleteit. Deisseroth dolgozta ki az agy bizonyos sejtjeinek ki- vagy bekapcsolását lehetővé tevő, optogenetikainak elnevezett módszert.

Ezt is szeretjük