Sokan nem tudják, de így is lecsaphat a NAV, és nagyon büntethet

Ezekre a dolgokra kell odafigyelnie annak, aki diákként szeretne munkát vállalni.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szünidő nemcsak a pihenéssel telhet a diákok számára, sokan dönthetnek közülük úgy, hogy - kihasználva a megnövekedett szabadidőt - munkát vállalnak a nyár folyamán.

A kormány éppen júniusban nyújtott be egy törvénymódosítási tervezetet a minimális diákbérről, ám azt végül visszavonták. Ezekre kell odafigyelnie annak, aki diákként akar dolgozni!

Korhoz kötött szabályok

A munkavállalás alsó korhatára 16 év, ennyi idősen már dolgozhatnak a diákok, illetve szülői engedéllyel akár 15 évesen is, azonban az utóbbi esetben kizárólag a szünidő ideje alatt. Korhoz kötött még az éjszakai műszak is, amelyet 18 éves kor alatt nem lehet vállalni.

A diákmunka bérezése

Amennyiben hagyományos munkaszerződést kötnek a felek, akkor a diákok bére nem lehet alacsonyabb a minimálbér összegénél, vagyis a diákmunkát vállalóknak havonta minimum 105 ezer, illetve óránként legalább 604 forintot kell kapniuk. Egyszerűsített foglalkoztatásnál 500, alkalmi munka esetén pedig 1000 forint, amit legalább keresniük kell naponta.

Munkaszerződés

Az alkalmi és az idénymunka kivételével munkaszerződést is kötelező kötni, amelynek legalább az alapbért és a munkakört tartalmaznia kell. Annál a diáknál, aki még nem múlt el 18 éves, a szerződéshez törvényes képviselő hozzájárulása szükséges.

A diákmunka is adóköteles

A diákmunkát vállalóknak ugyanúgy adózniuk kell, mint bárki másnak. A foglalkoztatónak igazolást kell kiállítania a megszerzett jövedelemről és a levont terhekről, amely alapján a diákoknak be kell vallaniuk a személyi jövedelemadójukat, különben bírságra számíthatnak. A bevallásnak pedig akár a késedelme is 200 ezer forintos büntetést vonhat maga után.

A diákok foglalkoztatásának három gyakori módja

Egyszerűsített foglalkoztatás

Főleg a turizmusban, illetve a mezőgazdaságban fordul elő az egyszerűsített foglalkoztatás, ilyen esetben a diákoknak nem kell járulékot fizetnie, a kötelező alapbér pedig minimum a minimálbér 85%-a, garantált bérminimum esetén legalább a 85%-a.

Iskolaszövetkezet

Ha iskolaszövetkezeten keresztül vállal valaki munkát, akkor úgyszintén nincs járulékfizetési kötelezettség, csupán a 16%-os személyi jövedelemadó kerül levonásra. Az így foglalkoztatott diákokat a munkáltató nem köteles bejelenteni, de a szabályok betartásáért felelős.

Háztartási munka

Háztartási munkának minősül például a bébiszitterkedés is, amely során az adóteher a munkáltatóra hárul, a munkavállalóknak nem kell adózniuk a keresetük után. Ettől függetlenül érdemes igazolást kérni a munkabérről, hiszen így később bizonyítani lehet, hogy honnan származik a pénz.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Szünet és szabadság munka közben

Naponta csak 8 órát lehet dolgozni, két munkanap között pedig minimum 12 óra pihenőidőt biztosítani kell. Ha a ledolgozandó órák száma több mint 4 óra, akkor 30 perc, ha több 6 óránál, akkor 45 perc szünet jár pihenésre a munka közben.

A diákmunkát végzők is vehetnek ki szabadságot, számukra is él az évenkénti 20 nap alapszabadság, illetve annak időarányos része, valamint az életkor alapján számított pótszabadság. Ez 25 éves kortól évente plusz 1 szabadnapot jelent.

Szja-csökkentés

Jövőre a jelenlegi 16%-ról 15%-ra csökken a személyijövedelem-adó mértéke. Mennyivel járhatnak így jobban a munkavállalók? Kiszámoltuk!

Ennyi pénzt hagy meg neked a kormány: te mennyit nyersz az adócsökkentéssel?

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük