Boncolás bizonyította: hazudtak a gyilkossággal kapcsolatban

Mást mond a boncolási jegyzőkönyv, és mást a szemtanúk, a Robert Kennedy-ügyet mégis lezárták.

1968. június 5-én éjfél körül szinte izzott a levegő az elegáns Los Angeles-i Ambassador Hotelben. Az elragadó, karizmatikus és idealista Robert F. Kennedy szenátor éppen ezekben a pillanatokban nyerte meg a kaliforniai előválasztást, melyen a demokrata párt színeiben indult az elnöki posztért. Ekkor még úgy tűnt, hogy sok amerikai álma válik valóra és fivéréhez, John F. Kennedyhez hasonlóan meg sem áll a Fehér Házig.

A biztonsági emberek kíséretében a hotel fogadótermében tapsvihar közepette fogadta a gratulációit. Éppen hogy csak megtapasztalta az elnökséggel járó népszerűséget, amikor a következő tragikus pillanatban lelőtték. A gyilkost rögtön elfogták, és azonnal elkezdték kivizsgálni az ügyet, a gyilkossággal kapcsolatban azonban ennek ellenére a mai napig számos részlet homályos. Így az is, hogy pontosan honnan is érkezhetett a Kennedy életét kioltó golyó.

Boncolási eredmények kontra szemtanúk vallomása

A gyilkos kiléte nem volt kérdéses, az emberfeletti erővel védekező és a biztonsági emberekre is fegyvert fogó Sirhan Bishara Sirhant vad küzdelem után leteperték a földre. Szemei hihetetlenül békések voltak, a támadó egyik pillanatról a másikra lenyugodott, amikor letartóztatták. A Los Angeles-i rendőrség nyomozóhivatala hamar megállapította, hogy Sirhan épp olyan magányos merénylő, mint Lee Harvey Oswald volt. Ezzel a bíróság is egyetértett, így aztán Sirhan hamar börtönbe került, és a bürokratikus szakasz lezárult.

Első pillantásra az RFK-ügy egyszerűnek és tisztának tűnik: semmi kétség, Sirhan a gyilkos, fegyverrel a kezében, a helyszínen fogták el. Ám itt véget is ér az ügy egyszerű része, mivel Sirhan rossz helyen állt, ahonnan nem is lőhette le Robert Kennedyt.

A szenátort hátulról lőtték le, pedig minden szemtanú azt állítja, hogy Sirhan előtte, szemtől szemben helyezkedett el. Szintén a szemtanúk állítják, hogy Sirhan fegyverét fél-másfél méter távolságról foghatta Kennedy szenátorra.

A boncolás szerint azonban a gyilkos lövést valószínűleg három centiméternél közelebbről adták le, de semmiképp sem messzebbről, mint tíz centiméter. Ez alapján feltételezhető, hogy valaki nem mond igazat az esettel kapcsolatban.

Megsemmisített bizonyítékok

További kérdéseket vetnek fel az FBI azon fényképfelvételei, melyeken a tetthelyen egy ajtókeretben látható golyó ütötte lyukak egyértelműen azt bizonyítják, hogy több lövedéket lőttek ki, mint amennyi a Sirhan által Kennedy meggyilkolásához használt pisztolyból származhatott volna. A rendőrség nem ismerte el, hogy ezek a golyók léteztek, még a Los Angeles-i rendőrség vizsgálói által, rendőrségi szemtanúk jelenlétében eltávolítottakról sem esett később szó. Sirhan tárgyalásának lezárta után a bíróság utasítására a kérdéses ajtókeretet megsemmisítették.

Mégsem Sirhan tette?

A gyilkos személyével kapcsolatban is számos összeesküvés-elmélet született. Sokak szerint például, ha a CIA keze valóban benne volt Robert Kennedy bátyjának meggyilkolásában, akkor volt mitől tartania a szervezetnek Robert elnökké választása esetén.

Ha RFK bejutott volna a Fehér Házba, feltehetőleg vizsgálatot indított volna bátyja halála ügyében - a vizsgálat pedig felülbírálhatta volna a Warren-bizottság jelentését, és könnyen megállapíthatta volna, hogy csupán annak elkendőzésére hívták össze, hogy John F. Kennedyt egy szervezett katonai akcióval iktatták ki.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

De Kennedy halálának hátterében gazdasági érdekek is húzódhattak. Kennedy ígérete szerint ugyanis véget vetett volna a vietnami háborúnak, ha elnökké választják. A délkelet-ázsiai hadszíntéren elköltött hatalmas összegek elegendő indítékot jelenthettek a hadiipar összes résztvevőjének arra, hogy lehetőségeiket kihasználva, bármi áron megakadályozzák elnöki beiktatását és a Fehér Házba jutását.

Fotók: arlingtoncemetery.net, abundancesecrets.com, framework.latimes.com, spiegel.de.

Cikkünk megírásában David Southwell Rejtélyes esetek című könyve segített.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük