Biztos, hogy megnyered a pert, ha nem vagy bejelentve

Hogyan terelheted jogi útra az ügyet, ha kiderül, hivatalosan nincs is munkaviszonyod? Így csináld!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjainkban - az állami szigorítások és ellenőrzések ellenére is - sajnos még mindig előfordul, hogy a dolgozót feketén alkalmazzák, hiszen így a munkaadók sok felesleges költségtől megkímélhetik magukat. Ha te sem vagy bejelentve, és ennek következtében semmilyen járulékot sem fizetnek utánad, ne hagyd annyiban a dolgot csak azért, mert örülsz, hogy a válság idején van hová dolgozni járnod.

A törvény ugyanis bünteti a feketén való alkalmazást, ezért ebben a helyzetben jogod van kiállnod magadért. A következőkben megtudhatod, hogyan terelheted jogi útra a dolgot úgy, hogy eredményt érj el.

Ne hagyd annyiban!

Az, hogy nem vagy tisztában a lehetőségeiddel, jogaiddal, megkönnyíti a munkáltató dolgát, mert így bármit megtehet. Persze nem várható el senkitől, hogy betéve tudja a paragrafusokat, de vannak bizonyos dolgok, amiket nem árt tudnod.

A munkaviszonyod hivatalossá tétele például azért is nagyon fontos, mert nélküle olyan fontos dolgoktól esel el, mint a társadalombiztosítás, az egészségbiztosítás vagy éppen a nyugdíjjárulékok.

Jelen pillanatban ez nem biztos, hogy problémát jelent, de lehet, hogy egy hónap múlva már igen, amikor orvoshoz kellene menned, de nincs TB-d. A nyugdíjjárulékok hiánya pedig később okoz problémát, amikor már nem vagy keresőképes, de élned sem lesz miből.

Járj utána!
Ha nem vagy biztos benne, hogy a munkaadód bejelentett, akkor itt az ideje utánajárnod. Kattints ide, és ismerd meg a gyanús jeleket!

Jelezd a főnöködnek

Az első dolog, amit a törvényesítés érdekében tehetsz, hogy beszélsz a főnököddel. Legjobb esetben közösen megoldjátok a problémát, és szerződést írtok, amiben a munkaadó biztosít arról, hogy ezentúl bejelentett munkaviszonyod van, ő a járulékokat, te pedig az adódat fizeted, valamint meghatározza a munkaidődet és feladataidat.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

Rosszabb esetben azt mondja, ha nem tetszik valami, akkor fel is út, le is út. Ilyenkor ne hagyd annyiban a dolgot. A Munka Törvénykönyve nem tűri a feketemunkát, és számos lehetőséget ad a kezedbe, hogy tisztázd a dolgot.

30 nap a türelmi idő

Fontos tudnod, hogy a Munka Törvénykönyve szerint a munkaviszony kezdetétől számított 30 napon belül a munkaadó köteles egy példányt juttatni neked a munkaszerződésből, valamint a munkaköri leírásodból - ha van kollektív szerződés, akkor abból is. Ha ez nem történik meg, az gyanús, viszont kitűnő hivatkozási alap: bátran említsd meg a főnököd előtt a 30 napos határidőt, valamint azt is, hogy jogilag kötelessége hivatalossá tenni a munkaviszonyodat.

APEH és munkaügyi per

Számos olyan szervezet van, amelyhez fordulhatsz törvénytelenség esetén. Elsőként leginkább az adóhatósághoz érdemes fordulnod, de ezzel egy időben keresd fel az illetékes munkaügyi felügyelőséget is. Ha kaptál, legyen nálad az általad és a főnököd által is aláírt munkaszerződés is.

Emellett, ha nem vagy biztos a dolgodban, vagy támogatásra van szükséged, segítségedre van a JOGPONT Hálózat is, ami ingyenes tanácsadást is nyújt jogi ügyekben, és szükség esetén a munkaügyi per elindításában is segít - amelynek megnyerésére nagy esélyed van, hiszen a Munka Törvénykönyve szerint a feketemunka büntetendő.

Ha nem tereled jogi útra az ügyet, akkor nagy valószínűséggel vesztes maradsz, hiszen olyan járulékoktól - például szabadnapok, betegellátás - esel el, amelyek szabályos esetben járnának neked, ráadásul nagyon kicsi az esély arra, hogy a munkaadód egyszer csak meggondolja magát, és önként bejelent.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Viszont azt is tudnod kell, hogy a per akár évekig is elhúzódhat, illetve a költségmentesség is csak abban az esetben illet meg, ha a jövedelmed és a vagyoni viszonyod alapján nem tudod önállóan finanszírozni a költségeket. De ez utóbbit is csak akkor kaphatod, ha kérvényezed, és bizonyítani tudod állításodat.

Ezt is szeretjük