Az 5 leggyakoribb eladói trükk

Ezekre ügyelj a vásárlásnál!

Az ajándékok utáni hajszában nem árt ügyelni a kereskedők furfangos trükkjeire. Íme, néhány bevett szokás!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A karácsonyi ajándékok és az ünnepi menü hozzávalóinak beszerzését nem lehet elég korán elkezdeni ahhoz, hogy teljesen elkerüld a rohanást, a tömeget és az idegeskedést. A sietséggel együtt járó figyelmetlenséget a kereskedők is kihasználják - tisztelet a kivételnek -, apró trükkökkel pedig akár több ezer forintot is kicsalhatnak. Hogy a karácsony ne a bosszúság időszaka legyen, a következő trükkökre nagyon figyelj!

Valóban akciós, vagy mégsem?

A szupermarketek és a kisebb üzletek időről időre kedvezményesen kínálják egyes termékeiket, de karácsonykor szinte kivétel nélkül mindenki akciókkal csábítja a vevőket. A 40-50% vagy akár 70%-os leértékelések, illetve az egyet fizet, kettőt kap akciók mindig jó vásárnak tűnnek, de nem szabad bedőlni mindennek. A bevásárlóközpontok gyakran akcióznak úgy, hogy kiírják az új árat, és mellé feltüntetik a százalékos kedvezményt.

Ilyenkor nézz egy kicsit utána a dolognak, mert előfordulhat, hogy az ár ugyanaz marad, vagy véletlenül több árat is kitesznek. Az uniós szabályok szerint pedig jogod van a legalacsonyabb feltüntetett árat kifizetni a termékért.

Ne hagyd magad lebeszélni!

Előfordul, hogy egy áruház csábító kedvezménnyel hirdet valamit, aztán az üzletben kiderül, hogy már nincs belőle egy darab sem. Így aztán a vásárló végül nem jut hozzá a kedvezményes áruhoz, de, ha már ott van az üzletben, csak bevásárol. Az áruház ezzel pénzénél marad, sőt, még költésre is rávette a vásárlót. Ne hagyd, hogy csőbe húzzanak! Ne higgy azonnal az eladónak, amikor azt mondja, nincs a termékből: bátran legyél egy kicsit erőszakosabb, és kérd meg, hogy nézzen utána a raktáron is. Az áruháznak kötelessége biztosítani azt, amit meghirdet, jogod van tehát számon kérni rajta.

A cseréhez jogod van

Bármikor és bárhol vásárolsz is, történjen az télen vagy nyáron, kisboltban vagy hipermarketben, mindig ragaszkodj a blokkhoz. A nagyobb bevásárlások alkalmával még a pénztárnál tanulmányozd is át tüzetesen, hogy lehetőséged legyen reklamálni, amennyiben valami nem felel meg a valóságnak.

15 tipp, amivel tízezreket spórolhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Könnyen előfordulhat, hogy többet üt be a pénztáros valamiből, és az is, hogy a termék ára rosszul volt feltüntetve. Ilyenkor ne légy rest reklamálni, hiszen, ha csak ezer forint is a tét, sok kicsi sokra megy. Ha garanciális terméket vásárolsz akciósan, mindenképp kérd el a jótállást, mivel az akció nem törli el a garanciát.

Akciók esetében kérdezd meg, miért lett leárazva a termék, mert, ha hiba miatt csökkent az ára, hiába reklamálsz, valóban nem érvényes rá a garancia.

Vigyázz a mérleggel!

Ha rendszeresen vásárolsz piacon, már tapasztalhattad a trükkös eladókat, és ki is tudod kerülni őket.

Előfordulhat, hogy egy tálba vagy a kosaradba szedik a zöldséget, és úgy teszik a mérlegre. Ha nem méri le az edény súlyát előre az eladó, mindig szólj, hiszen az a fél kiló is sok lehet, ha drága dolgot veszel. A hentesnél is figyelj, hiszen előfordulhat, hogy a 10 dkg párizsidhoz még hozzáteszi a mérlegen felejtett kisujját. A karácsonyi szaloncukor vásárlásánál arra ügyelj, hogy az igazi árat fizesd ki, ne egy felkerekített összeget.

A nagyobb boltok már figyelnek erre, de mindenhol kötelező bizonyos termékek egységárát feltüntetni, ilyenkor - főleg, ha nagyobb tételt veszel - számolj utána, hogy tényleg annyiba kerül-e, mint amennyi rá van írva.

Újracsomagolt termékek

Az akciós élelmiszereknél mindig nézd meg a lejárati dátumot, előfordulhat, hogy már csak egy napig jó a termék. Az áruk újracsomagolása is régi trükk, szerencsére erről számos jel árulkodik.

Ha a színes csomagolás fakó vagy lekopott, lehet, hogy acetonnal távolították el a lejárati dátumot. Az ilyen módszernél történhet meg az is, hogy halványan vagy csak dombornyomással ott van a lejárat mellett egy másik számsor is, ami a régi lejárati dátum volt.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Ha a bébiétel vagy másik légmentesen zárt edény kupakját be tudod nyomni, akkor biztos lehetsz benne, hogy már felbontották egyszer a csomagolást. A húspultnál érdemes arra is figyelned, hogy a hús nem engedett-e levet, hiszen ez jelentheti azt, hogy nem friss, és a kásás jég is csak azt bizonyítja, hogy egyszer már kiolvadt a hús.

Ezt is szeretjük