3 pasi, akit ne igazolj vissza a Facebookon: veszélyesek is lehetnek

Az UNICEF felmérése szerint az internetes erőszak problémája idehaza is terjed.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az UNICEF nemzetközi felmérése alapján az interneten terjedő, kiskorúakat is érintő erőszak egyre gyakoribb probléma Magyarországon is. A jóindulatoddal sajnos sok felnőtt próbálhat visszaélni, és ami ártatlan levelezésnek indul, az hamar zaklatásba torkollhat.

Ez persze nem jelenti azt, hogy száműznöd kell az életedből az internetet vagy a közösségi médiát, de jó, ha nyitott szemmel böngészel, és ugyanolyan körültekintően választod meg barátaidat az online világban, mint a valódiban.

Aki sokkal idősebb

Bármit is állít, ha egy nálad sokkal idősebb férfi keresi a társaságodat, az mindig gyanús kell, hogy legyen - persze lehet, hogy jól el tudsz beszélgetni felnőttekkel is, hiszen a fiatalságod még nem jelenti azt, hogy ők ne találhatnák érdekesnek, amit mondasz vagy gondolsz a világról.

De gondolj bele: miért keresi ismeretlenül egy idősebb férfi a társaságodat? Miért nem olyanokkal próbál ismerkedni, akik a saját korosztályába tartoznak, akik az övéhez hasonló élettapasztalattal rendelkeznek?

Talán azért, mert attól tart, hogy egy vele egykorú nő hamar átlátna a trükkjein, de egy fiatalabb lányt még könnyen félrevezethet.

Akiben túlteng az erotika

Olyan levelet kapni egy férfitól, amiben azt taglalja, hogy mennyire tetszel neki, akár hízelgő is lehet, de légy nagyon óvatos: ha túl sokat ír a külsődről, illetve szexuális tartalmú utalásokat tesz, azzal nem is rejti véka alá a szándékát.

Sokat veszekszetek? Így kezeld a szüleidet!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az ilyen levelezésekbe azért nem érdemes belemenni, mert lehet, hogy te néhány levélváltás után nem mélyítenéd tovább az ismeretségeteket, de közel sem biztos, hogy ezt a pasi elfogadja, és lehet, hogy később már nem tudod lerázni, a levelei pedig egyre durvábbak lesznek.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Névtelenül, arctalanul

Aki név nélkül - valamiféle megfejthetetlen becenévvel - és fotó nélkül, illetve egy nyilvánvalóan nem őt ábrázoló fotóval regisztrált, az mindig gyanús: az ilyen ember meg akarja őrizni az inkognitóját, elérhetetlen és megfoghatatlan kíván lenni, személytelennek maradva az internet hálójában - ennélfogva felelősségre sem vonható. Az ilyen férfiak mindig gyanúsak kell, hogy legyenek.

Mit tegyél, ha zaklatnak?

Ha óvatos vagy, minimálisra csökkentheted az esélyét annak, hogy te is az internetes erőszak áldozatává válj, de fontos tudnod, hogy ha bárki zaklat téged, azzal törvénysértést követ el, te pedig áldozat vagy - vagyis bármi történik, nem neked van rá okod, hogy szégyelld magad.

Ne próbáld magad megoldani a dolgot, és ne válaszolj a zaklató leveleire - kérd a szüleid vagy egy megbízható tanárod segítségét, ők szükség esetén akár a hatóságokat is bevonhatják, így gyorsan és tisztán megszabadulhatsz a kínos szituációból.

Ezt is szeretjük