Szeplő, májfolt, bőrelváltozások

Filléres halványító módszerek

Utálod a szeplőidet, és nem szeretnéd, ha a kézfejeden foltok jelennének meg? Használdházi praktikákat.

Húsvéti tojásvadászat
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A napfény hatása nem csupán egyenletes barnaságban ölt formát, sokan találkoznak szeplőkkel, sötétebb, nagyobb kiterjedésű foltokkal és hasonlókkal. Ezek többnyire ártalmatlanok, de ha esztétikai szempontból zavarnak, akkor néhány jól bevált házi módszerrel halványíthatod őket.

Mik azok a szeplők?

Fiatalkorban a melanin - barna bőrfesték - rendellenes termelődése, egyenetlen eloszlása miatt az orcákon szeplők jelennek meg.

Később ezek a napfény hatására sötétebb májfoltokká válhatnak. A melanin képződése idegi és hormonális szabályozás alatt áll, tehát nem csak a napozással függ össze, hanem a szervezet működésével is: terhesség alatt vagy fogamzásgátló gyógyszerek szedésekor a megnövekedett ösztrogénszint hatására például több termelődik.

A menopauzára jellemző hormonális változások eredményeként az arcon és a kézháton is kialakulhatnak pigmentfoltok, úgynevezett öregségi foltok.

Májműködési zavar következtében és egyes gyógyszerek - vízhajtók, tetraciklin-származékok, cukorbetegségre és magas vérnyomásra adott készítmények - mellékhatásaként is megjelenhetnek.

Halványítás

A szeplőket a legtöbb férfi szexisen kislányosnak tartja, de ha téged zavarnak a pöttyök az arcodon, akkor vesd be az alábbi praktikákat.

Keverj össze egy teáskanál natúr joghurtot 1 teáskanál mézzel. Kend a bőrre, hagyd rajta 30 percig, majd öblítsd le. A műveletet naponta egyszer végezd el.

Legalább naponta kétszer mosd le a bőrt egy citrom levével. Az enyhén savas citromlé eltávolítja a bőr legfelső, elhalt hámsejtjeit, ezáltal eltünteti vagy elhalványítja a májfoltokat.

Az aloe vera leveléből kipréselt zselében olyan vegyületek vannak, amelyek lehámlasztják az elhalt sejteket, valamint serkentik az új hámsejtek termelődését. Használd naponta egyszer-kétszer. Kipróbálhatsz aloe verát tartalmazó készítményeket is.

A népi gyógyászat az írót javasolja a pigmentfoltok eltüntetésére, mivel a benne lévő tejsav finoman lehámlasztja a nap hatására károsodott és elszíneződött területeket.

Májfoltok

A többnyire a kézfejen és az arcon megjelenő lapos, sárgás-barnás, szabálytalan alakú, kisebb-nagyobb pigmentfoltok a napfény révén élénkebbé, sötétebbé válnak. Megelőzésük - és egyúttal a bőrrák elleni védelem - leghatékonyabb módja a bőséges mennyiségű naptej használata.

Ha a pettyek már kialakultak, szerezz be valamilyen vény nélkül kapható halványítókrémet, vagy alkalmazz természetes fehérítőszereket. Ne feledd, hogy akár hónapokig is eltarthat, mire a javulás láthatóvá válik.

Rejtőzködés

Álcázd a pigmentfoltokat illatszerüzletben vagy patikában kapható korrektorral. Ezeknek a termékeknek egy részét olajokkal is dúsítják, hogy hidratálják a bőrt. Kérd meg az eladót vagy a gyógyszerészt, hogy segítsen kiválasztani a hozzád legjobban illő színárnyalatot - ez általában egy kicsit világosabb a bőr tónusánál -, és mutassa meg, hogyan kell alkalmazni a készítményt.

A megelőzés ereje

A napsugárzás nyáron 10 és 16 óra, az év további részében pedig 10 és 14 óra között a legerősebb. Ha lehet, ebben az időszakban kerüld a napfényt.

Ha a házipatika szereivel nem sikerül a pigmentfoltokat elhalványítani, a körzeti orvos ajánlhat olyan bőrgyógyászt, aki lézeres kezeléssel vagy folyékony nitrogén alkalmazásával eltünteti őket.
 

A májfoltok általában jóindulatúak. Ha azonban valamelyik bizseregni, viszketni kezd, mérete vagy színe megváltozik, széle egyenetlenné válik, esetleg vérezni kezd, haladéktalanul fordulj orvoshoz. A bőrrák bizonyos fajtái - például a melanoma - megjelenésükben nagyon hasonlíthatnak az öregségi foltra.

Mindennap, fél órával azelőtt, hogy kilépnél a szabadba, kenj naptejet azokra a testrészeidre, amelyeket nem takar a ruha - különösen az arcra és a kézfejre. Válassz legalább közepes védelmet nyújtó krémet.

A pigmentfoltok elleni leghatékonyabb védelmet nyújtó készítmények cink-oxidot vagy titánium-dioxidot tartalmaznak. Ha hosszabb időt töltesz a szabadban, kétóránként kend be a bőröd.
Nagyon erős napfénynél viselj legalább 10 cm széles karimájú kalapot, amely árnyékolja az arcot és a nyakat, így megakadályozva a foltok kialakulását ezeken a területeken. Válasszunk pamutbéléses fejfedőt, a szalmakalap nem nyújt hathatós védelmet.



A napon tartózkodás után használj E-vitamin-olajat. Az E-vitamin mint antioxidáns közömbösíti a bőrkárosító szabad gyököket, így segíthet megelőzni a pigmentfoltok kialakulását. Vigyázat! Csak napozás után kend be vele a bőrt, mert napfény hatására maga az E-vitamin is termel szabad gyököket.
 
Cikkünk a Reader's Digest kiadó gondozásában megjelent 1001 otthoni gyógyír című könyv segítségével készült.

Elsősegély otthon! Nem kell minden problémával azonnal orvoshoz fordulnod, vagy a megfázás első tüneteire újabb adag antibiotikumért nyúlni: próbáld ki először az otthon is elkészíthető recepteket és hasznos tippeket! Az otthoni gyógymódok közül érdemes néhányat alkalmazni már a tünetek első megjelenésekor, hiszen ekkor általában még könnyen visszafordítható a folyamat.

Kiadja a Reader's Digest.
A könyv ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg!
Ezt is szeretjük