Tiszta, zsírmentes csempe a konyhában

Így tisztítsd meg!

Mielőtt vegyszerekkel fújnád be a tűzhely környékét, tudd meg, milyen természetes zsíroldókat rejt a konyha.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy finom vacsora a hétköznapokat is különlegessé teheti, különösen, ha magad készíted az ételt, vagy a pároddal közösen alkotjátok meg az ínycsiklandó fogásokat. Persze főzni és enni is csak egy tiszta, rendezett konyhában esik igazán jól.

A konyhában egyébként is gyakoriak a zsíros, nehezen eltávolítható, makacs szennyeződések, ám a tűzhely körüli csempe fokozottan van kitéve a kifröccsenő olajból, gőzből, párolgó ételekből származó zsiradékok ostromának.

Vegyszerek vagy házi praktikák

Ha már többször sikertelenül próbáltad megtisztítani a konyhai csempéket, a súrolástól kimerülten talán vonzónak tűnik a könnyebbik út választása, vagyis az, hogy zsíroldó vegyszerek segítségével tüntesd el a foltokat konyhád faláról. Ha e mellett a megoldás mellett döntesz, használj hideg zsíroldót, illetve forró vízben feloldott, majd körülbelül egy liter vízzel hígított mosogatógép-tablettát, ezek ugyanis hatékonyan távolítják el a zsírt a csempéről, anélkül, hogy kárt tennének benne. Semmiképpen ne használj azonban por alapú súrolószereket, ezek ugyanis megsértik a csempe felszínén lévő zománcréteget, így a fal karcos és csíkos lesz.

Mindezek mellett azt javasoljuk, hogy mielőtt mérgező anyagokkal kezdenéd bedörzsölni a tűzhely körüli falat, próbáld ki a praktikáinkat. Meg fogsz lepődni, hogy milyen egyszerű eltávolítani a makacs
foltokat vegyi oldószerek nélkül is.

Az előkészületek

Ha szeretnéd megkímélni magad a fárasztó súrolástól, fogj hozzá okosan a takarításhoz, és hagyd, hogy a szennyeződések maguktól fellazuljanak, mire te munkához látsz.

A legjobb megoldások a lefolyók dugulása ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mindig főzés után tisztítsd meg a csempéket, így megelőzheted a falra fröccsent zsír megtapadását, a korábban odakerült szennyeződéseket pedig egyszerűbb lesz eltávolítanod, hiszen azok a forró gőz hatására fellazultak. Ha már nem bírod elviselni az apró, sárga pöttyök látványát, de éppen nincs kedved nekiállni húslevest főzni, tegyél a tűzhelyre egy fazék vizet és forrald föl, hogy a felszálló gőz és a lecsapódó forró víz elvégezze helyetted a piszkos munkát.

Csodaszerek a konyhaszekrényből

Ha már fellazítottad a szennyeződéseket, nem kell messzire menned a zsíroldó csodaszerekért: a konyhaszekrényben megtalálsz mindent, amire szükséged lesz.

Először is 20%-os ecetet hígíts vízzel egy-egy arányban, majd ezzel mosd át a csempéket. Egy hosszú sörtéjű kefével dörzsöld át alaposan a lapokat, majd tiszta vizes öblítés következik, ezután pedig - hogy megelőzd a vízkőpöttyök kialakulását - egy ablaklehúzóval távolítsd el a nedvességet a falról.

Ha néhány makacs zsírfolt nem értette volna a célzást, és továbbra is a tűzhely mögött vendégeskedik, egy citrommal elveheted a kedvüket a további alkalmatlankodástól. Csak vágd félbe a savanyú gyümölcsöt, dörzsöld be vele a szennyeződéseket, majd várj néhány percet, amíg a foltok indulásra készek lesznek: ekkor ismét jöhet a kefe, majd a tiszta vizes öblítés.

Utolsó simítások

Ha már makulátlanul tiszta és zsírmentes a csempe, tedd fel az i-re a pontot azzal, hogy egy utolsó áttörléssel visszaadod a mázas felület eredeti fényét. A forró vízben feloldott szódabikarbóna vagy a szalmiákszeszbe mártott újságpapír is csodás csillogást ad a csempének, de az ablaktisztító bőrrel való átdörzsölés is csodákra képes. A fürdőszobai csempét viasszal is fényesítheted, így a vízkővel szemben is ellenállóbb lesz, de a konyhában semmiképpen ne használj zsíros, olajos termékeket, hiszen éppen az előbb távolítottad el a lerakódott zsírréteget.

Ha nem vagy elégedett a csillogásfaktorral, egy liter vízben oldj fel egy evőkanál alkoholt, és azzal mosd tükörfényűre a konyhai csempét.

Ezt is szeretjük