Tiéd lehet álmaid fürdőszobája!

Felújítasz vagy átalakítasz? Romantikust vagy minimált szeretnél? Mit szólnál egy pezsgőfürdős csodához?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sorolhatnánk tovább, de konkrétumok nélkül semmire sem megyünk a fürdőszoba tervezésekor. Azt azonban leszögezhetjük, hogy napjaink fürdőszobája túllépheti a mosdó, vécé eddigi képzeletünkben élő behatárolt világát.

Megfontoltan, lépésről lépésre!

A fürdőszoba a lakás azon része, amit általában nem sajátíthatsz ki magadnak, a kialakításával, esztétikumával és funkcionalitásával szemben támasztott igényeket, valamint a mindent eldöntő anyagi kérdéseket éppen ezért mindenképpen a családtagokkal közösen kell megvitatni, hiszen ezek mentén formálódhat csak a fürdő végleges képe.

Hogyan?

Ha döntöttetek, nézzétek meg, hogy az elképzelések hogyan illeszkednek a fürdőnek szánt helyiség paramétereihez! Milliméter-papíron berajzolhatjátok a tervezett berendezések alaprajzi, falnézeti, csempeosztási és egyéb hozzáférhetőségi méretezéseit, hogy eldönthessétek, van-e elegendő hely a meglévő helyiségben felújítás esetén, vagy pedig az új, tervezés előtti fürdő méretét kell majd a számba vett igényekhez igazítani. Ehhez természetesen ismernetek kell a kiválasztott berendezések konkrét méretét és megjelenési designját is.

Csempéhez a fürdőt?!

Bizonyára veled is előfordult már, hogy kinéztél egy méregdrága, nagyméretű burkolóanyagot vagy egy összefüggő mintájú dekorelemet, amit tervezés nélkül csak úgy lehetett volna felrakni, ha az egyik sarokban keskeny bevágott sávként a dekor megszakad, folytatásként a másik falon pedig megint más méretben alakul.

Ilyen esetben tervezhetsz úgy is, hogy a leendő fürdő építési méretét a vágás nélküli, egész csempeméretek határozzák majd meg: ebben az esetben a helyiség szélessége és hosszúsága a fugákkal együtt pontosan csempeméretre igazított.

Hogyan?
Első lépésként készítsetek egy pontos, méretarányos csempekiosztást a fentiek figyelembevételével, majd erre a kiosztásra rajzoljátok be a berendezéseket úgy, hogy a mosdó, a vécé és az egyéb berendezések függőleges tengelyétől kétoldalt ugyanannyi csempeméret maradjon!

Hagyj egy kis mozgásteret is!

Hogy a mosdóhasználat közben a könyököd ne ütközzön se a falba, se a szomszédos mosdónál készülődőbe, tervezz úgy, hogy a fürdőszobai tevékenységek elvégzéséhez legyen elegendő hely!

  • A mosdó középpontjától számolva annak mindkét oldalán legalább 60-60 centiméternyi hely legyen.
  • A kellemetlenségek elkerülése érdekében kétkagylós mosdópult esetében 160-180 cm szélességi mérettel - mosdópult szélessége + a szükséges szabad hely - számolj, a mosdótálak között legalább 30 cm szabad hely legyen.
  • Önálló mosdópult esetében elegendő, ha a szélességi méret 90 cm, a mosdó magassága 85-90 cm, mélysége pedig 60 cm.
  • A mosdó előtti tér faltól falig terjedő mélysége ne legyen kevesebb 100-110 centiméternél!
  • A mosdó feletti tükör padlószinttől induló mérete 95-100 cm, és innen számolva legyen a tükör 80-90 cm-es magasságban. Szélességét igazítsd a mosdó kialakításához!
  • A WC, bidé és piszoár használatához nagyjából 120x90 cm helyre van szükség.
  • A zuhanykabin kialakításánál figyeljetek arra, hogy az ajtónyitás terébe ne ütközzön semmi. Különösen a félköríves kabinajtók esetében fordul elő, hogy helyszűke miatt le kell mondani a teljes ívben nyitható típusról, és helyette kétoldalt nyílót kell választani.
  • Hogy kényelmesen megközelíthető legyen a kád, hosszabbik oldalán 60 cm-es közlekedő-sávot kell hagynotok. Pezsgőfürdőkádak esetében - típustól függően – általában nem szokott gondot okozni a megközelíthetőség, ez akár teljes kerületében is lehetséges. Körbeépítéssel, lépcsővel, szinteltolásokkal, emelvényekkel pedig tovább gazdagíthatjátok a teret.

Gondoljátok végig!

Bár a komolyabb munkákat érdemes szakértőre bízni, néhány dolgot nektek is fontos tudni az egyes berendezésekkel kapcsolatban, a gőz-zuhanykabin esetében például nemcsak a vizet, hanem az áramot is a típus konkrét előírása szerint szakszerűen kell kialakítani. A csaptelepek kialakítása már kisebb odafigyelést igényel: választhattok úgynevezett falba építhető vagy kádra, mosdóra szerelhető csaptelepet, az előbbi esetében vásárlás előtt azonban alaposan gondoljátok végig, hogy stílusában, anyagában és színében illik-e a mosdóhoz vagy a kádhoz. Beszerelés előtt győződjetek meg arról, hogy nem ütközik-e a vízsugár a szaniter pereméhez vagy a formatervezett ívéhez!

A fény-kérdés

Szerencsés esetben a fürdőszoba is részesül a természetes fényből, mesterséges megvilágításról azonban ilyenkor is gondoskodni kell. Ne hanyagold el az általános megvilágítást, és helyezz nagy hangsúlyt a helyi fényforrásokra is, mint például a tükör melletti fényekre.

Válassz olyat világítótestet, amelynek fénye nem kápráztat.
Legyen elegendő védett konnektor is a helyiségben, és a különböző kapcsolók is legyenek biztonságban.

Úgy helyezd el ezeket, hogy két kezeddel egyszerre ne érinthess elektromos kiállást és vízcsapot. Az áramütésből származó balesetek elkerülése érdekében alkalmazz zsinórkapcsolót vagy ajtó melletti távkapcsolót.

Jó, ha tudod!
A fürdőszoba az otthon szerves része, ezért fontos, hogy passzoljon a többi helyiséghez. Ha például a polgári, klasszikus értékrend alapján rendezted be az otthonodat, nem biztos, hogy a high-tech vagy a minimál stílus a megfelelő választás a fürdőbe...
Ez a szempont a mosdó, a kád, a csaptelepek és a többi berendezések vásárlásánál is meghatározó, ugyanis léteznek stílusok a szaniterek, csaptelepek és a csempék formavilágában is!

Ezt is szeretjük