Mi az a sörkollektor? Így építsd meg a filléres rezsicsökkentő eszközt!

A sörkollektor olcsó és praktikus: így működik a gyakorlatban. Akár te is elkészítheted!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A napkollektorok hasznát és népszerűségét lovagolja meg a könnyen és gyorsan, otthoni körülmények között is elkészíthető sörkollektor. Valójában egy olyan légkollektorról van szó, mely sörösdobozok segítségével állít elő meleg levegőt.

A sörkollektor - készítés közben
És működés közben

Az elkészítéshez csupán üres sörös dobozokra, fahulladékra, üveglapra és szigetelőanyagra van szükség. Érdemes ezzel készülni az őszre!

Mire jó a sörkollektor?

Már hosszú évek óta használják ezt a remek rezsicsökkentő praktikát, de idén különösen sok helyen elterjedt, amikor a média felkapta a hírt, mi szerint az egyik észak-magyarországi kis faluban, Mátraverebélyen sokan kihasználják az olcsó, alternatív energiatermelési módszereket: áramot szobakerékpárral és napelemmel, meleget pedig sörkollektorok segítségével generáltak.

A sörkollektor nagyon hasznos lehet, az egyik legjobb és legolcsóbb verziója az otthon barkácsolt napkollektornak. A napenergia felhasználásának hatékonysága elsősorban a napsütéses órák számától függ, de az sem mindegy, milyen a kollektor nagysága.

Így készül

Első lépésben egy téglalap alakú keretet kell kialakítanod: ez többnyire fából készül, aminek a hátlapja általában OSB-lap, mert ez viszonylag jól tűri a nedvességet. A keretre körben és a hátlapra erősíts szigetelőanyagot, ez legyen kőzet- vagy üveggyapot. Erre kerül egy hőtükör-réteg, ami lehet alufólia vagy grillfólia. Távolítsd el a dobozok alját és tetejét, majd sziloplaszttal ragaszd össze őket, így egy vékony falú fémcsövet kapsz. Ezekből a fémoszlopokból körülbelül 10-15 darabra lesz szükséged, így, minél több üres sörösdoboz áll rendelkezésre, annál jobb.

A következő lépésben jöhet a festék, általában matt feketével szokták lefújni, hogy később a csövek magukba szívják a nap energiáját. A keret alján és tetején alakítsd ki a gyűjtő és osztó dobozokat, melyek valamilyen rozsdamentes anyagból készülnek.

10 dolog, amivel ezreket spórolhatsz meg a háztartásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ezekbe egyenlő távolságra lyukakat kell fúrni, majd a csövek bekerülnek a lyukakba, aztán pedig az egészet bele kell helyezni a keretbe. A dobozt a végén egy üveglappal lefedik. Az alul lévő osztódobozon található nyílásba egy ventilátor befújja a lakásból a hidegebb levegőt, az osztódoboz pedig szétosztja a légkollektorba áramló levegőt a csövekbe, ami a napsütés hatására felmelegszik, majd a gyűjtődobozba áramlik. A szerkezet tetején található gyűjtődoboz nyílásán keresztül a meleg levegő a szobába jut.

Mennyire hatékony?

Szakértők szerint a déli órákban akár 70%-os hatékonysággal is működhet, de átlagosan 40-50%-os a sörkollektor hatásfoka. Sajnos az egész ház teljes fűtése nem megoldható vele, de a használatával még így is sokat lehet spórolni.

Fűtési szezononként körülbelül 10-15 ezer forint takarítható meg vele, emellett a féléves fűtési szezon a kollektorokkal négy-öt hónapra is lecsökkenthető, ugyanis az őszi vagy a tavaszi időszakban a kollektor maga is képes felmelegíteni a szobát. A gyári napkollektorokhoz képest jóval olcsóbb, házilag előállítható, ám, amíg utóbbiak vízmelegítésre is használhatók, és alkalmazásuk nincs évszakhoz kötve, addig a sörkollektor csakis fűtési szezonhoz kötött, hiszen nincs hőtároló képessége.

Ha többet akarsz megtudni a sörkollektorról, valamint pontosabb leírást vagy épp segítséget szeretnél az elkészítéséhez, írd be a szót bármelyik keresőbe, rengeteg találatot kapsz majd.

Készítenél sörkollektort?

Ezt is szeretjük