Rákkeltő anyag a paplanban?

Te nyugodtan alszol?

Fejfájás, torokfájás, köhögés, tüsszögés. A gyakori rosszullétek oka egy veszélyes gáz is lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A modern korban az már biztosan téged sem lep meg, hogy bármerre nézel, vegyszerek vesznek körül. Vegyi anyagokkal kezeljük a ruháinkat, szigeteljük a házunkat, sőt, a kozmetikumok is tartalmazhatnak irritáló összetevőket.

Ha fontos az egészséged, és szeretnéd magadat és a családodat biztonságban tudni az otthonotokban, biztosan te is mindent megteszel, hogy a veszélyes anyagok használatát a lehető legalacsonyabbra csökkentsd.

Bizonyos tisztítószereket kiválthatsz konyhai csodaszerekkel, a lakásillatosítást is megoldhatod természetes anyagokkal, ám a te otthonodban is jelen lehet egy veszélyes gáz, amiről hajlamosak vagyunk megfeledkezni.

Rákkeltő gáz?

A formaldehid egy illékony szerves vegyület, vagyis szobahőmérsékleten gázzá alakul. Ez a gáz többféle egészségügyi problémát okozhat, az enyhe érzékenységtől a rákig. Sokan túlérzékenyek a formaldehidre, de a folyamatos érintkezés hatására még akkor is jelentkezhetnek egészségügyi ártalmak, ha korábban nem voltál érzékeny rá. Gyermekeknél nagyobb valószínűséggel lépnek fel negatív hatások. A gáz belélegzése fáradtságérzetet, fejfájást, hányingert, kiütéseket, orrfolyást, köhögést, ziháló légzést okozhat, nagyobb koncentráció esetén légzési
nehézségek jelentkezhetnek.

Azt már bizonyították, hogy a formaldehid nagy mennyiségben való belélegzése patkányoknál rákot okoz, és bár hasonló szövődményt embereknél még nem mutattak ki, a kutatók feltételezik, hogy a gáz növelheti a rákos megbetegedések kockázatát.

A falakon, a ruhákon, az ágyatokban...

Bár a felhasznált formaldehid mennyiségét a különböző iparágak az elmúlt 15 évben jelentősen csökkentették, még mindig aggasztó, hogy milyen sok helyen fordulhat elő - akár az otthonodban is. A formaldehid megtalálható sok festékben, egyes padlóburkolatokban és szőnyegragasztókban is.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bizonyos textíliák, különösen a vasalást nem igénylő anyagok kezelésére használt vegyületekből is formaldehid szabadulhat fel, illetve a vasalást nem igénylő ágyneműk is jókora adagot tartalmazhatnak a színtelen, szúrós szagú gázból. A korábban szigetelésre használt karbamid-formaldehid-hab veszélyessége miatt ma már nem engedélyezett, de régi épületekben még mindig előfordulhat. Egyes dezodorok, samponok, körömkeményítők és más kozmetikumok is tartalmaznak kisebb mennyiségű formaldehidet, és a préselt farost lemezből készült bútorok is kibocsájthatják a veszélyes gázt.

Előzd meg a bajt!

Bár a formaldehidből tartósan és nagy mennyiséget kell belélegezni ahhoz, hogy egészségügyi problémákat okozzon, nem árt, ha megteszel néhány óvintézkedést, és minimalizálod az otthonod levegőjében keringő formaldehid mennyiségét.

Ne vásárolj formaldehidet tartalmazó kozmetikai cikkeket. A préselt bútorlapból készültek helyett lehetőleg válassz tömörfa bútorokat, a már meglévő préselt lapból készültek szabad felületét pedig vond be lenolajkencével, oldalát szigeteld alumíniumszalaggal.

Mindig gondoskodj a megfelelő szellőztetésről, ne fűtsd túl a házat, valamint ellenőrizd a páratartalmat - meleg, párás környezetben ugyanis több formaldehid jut a levegőbe. Ha karbamid-formaldehid-habszigetelés van valahol a házban, ellenőriztesd a páratartalmát, és szakemberrel távolíttasd el a nedves vagy lebomló habot.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ha lehet, kerüld el a vasalást nem igénylő, beavatott és víztaszító textíliák, ruhák, ágyneműk használatát, ha mégis ilyet vásárolsz, illetve kapsz ajándékba, az első használat előtt mindenképpen alaposan mosd ki, hiszen a mosások számával arányosan a formaldehid-kibocsátás is csökken.

Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Árt vagy Használ? című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük