Így újítsd fel a régi kanapéd 1000 forintból

Kárpitos nélkül

Kopott, foltos, és már kellemetlen szaga is van? Segítünk! Fillérekből felújíthatod a kanapét.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mindenki szeretné időről időre újjávarázsolni lakását, a bútortologatás és egy nagytakarítás azonban nem mindig segít. A bútorok ettől függetlenül ugyanis még karcosak vagy kopottak lehetnek, vagy éppen foltosak - utóbbi problémák megoldása ráadásul a kárpitozott bútorok esetében különösen nehéz. Sokan úgy gondolják, azokon csak egy új kanapé vagy fotel vásárlása segít, vagy az, ha áthúzatják kárpitossal, ezek azonban mind rengeteg pénzbe kerülnek.

Ha nem akarsz egy vagyont költeni, mégis felfrissítenéd a kárpitot, vess be néhány házi praktikát. A következők a foltokkal és a szagokkal is elbánnak, ráadásul filléreket kell csak költened.

Így tüntesd el a foltokat és szennyeződéseket!

Bárkivel előfordul, hogy vendégei közül valaki véletlenül bort önt a kanapéjára, vagy egy gazdátlanul maradt toll kifolyik a kárpitra, és menthetetlenül bepiszkítja azt. Ezek a balesetek elkerülhetetlenek, a foltok pedig szerencsére eltávolíthatók.

Ha vörösbor került a kárpitra, csak dörzsöld be a foltot ásványvízzel, majd sóval, és száradás után semmi nem látszik majd belőle. Citromlével is próbálkozhatsz, ami a teafoltokat is eltünteti, ráadásul még az illata is kellemes. Zsír és csokoládé okozta foltok ellen a jó öreg szódabikarbóna a legjobb módszer: nedvesítsd be az érintett részt, szórj rá egy kevés szódabikarbónát, alaposan dörzsöld át, majd porszívózd ki a kárpitot. Ha viszont a reggeli teendők írása közben ért baleset, és a kávéd vagy a tollad landolt a kanapén, akkor tejet használj, mivel az egyaránt jó a tinta és a kávé okozta foltokra is. A tejes átdörzsölés után ne felejtsd el vizes szivaccsal alaposan áttörölni a kárpitot, ellenkező esetben kellemetlen szaga lesz idővel a bútornak.

Megoldások kopott, színtelen kárpithoz

Egy szép kanapé - akár bőrből készült, akár textilből - igazi dísze lehet a nappalinak, de csak akkor, ha kifogástalan a huzata. Az idő vasfoga azonban sajnos a bútorokat sem kíméli, szerencsére ellene is léteznek házi megoldások.

Ha az ülőgarnitúrád bőrből készült, de az évek során megkopott a fénye, és ma már inkább matt hatású, a következő praktikákkal visszanyerheti eredeti fényét. Az egyik hatásos keverék alapja az ecet és a lenolaj: egy rész ecet és egy rész lenolaj keverékét majdnem forráspontig melegítsd fel, majd várj, amíg kihűl. Ezután a keverékből önts egy keveset egy puha rongyra, és dörzsöld át vele a kanapédat. Ragyogni fog a bőr. Sajnos a textilekkel már nem ilyen egyszerű a helyzet.

13 hatékony folttisztító

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha sós vízzel áttörölgeted, az anyag visszanyeri ugyan régi színét, de a kopott részek még így is látszódnak majd. Ha nagyon látványosak a kopott foltok, célszerű egy új ágytakarót venni, esetleg varratni, majd azt lazán leteríteni a kanapéra.

Szalmiákszesszel a színekért
A kárpit egy kevés szalmiákszesszel is visszanyeri eredeti fényét: egy liter vízben keverj el egy kanál szalmiákszeszt, majd az így kapott keverékbe márts bele egy rongyot. Alaposan csavard ki, és határozott, de gyors mozdulatokkal töröld át a felületet.

Segítség a kárpit kellemetlen szaga ellen

Ha dohányzol, vagy, ha háziállatod van, a kanapéd gyorsabban válhat kellemetlen szagúvá, de a textilkárpittal borított bútorokba nélküle is beköltözhetnek nem kívánt szagok. Míg a legtöbb berendezési tárgyat könnyű kitisztítani, az ülőgarnitúráknak - jó esetben - csak a külső huzatát lehet kimosni, rosszabb esetben azt sem. Ilyenkor jön jól többek között a szódabikarbóna és az ecet, melyek kiváló szagűzők. A szódabikarbónával szórd be a kanapét, hagyd rajta egy-két órán át, hogy magába szívja a szagokat, majd alaposan porszívózd ki a bútort. Az ecetet a következőképpen használd: itass át vele egy puha ruhát, majd simítsd át vele gyorsan a kárpit érintett részeit. A kanapé felfrissül, és az ecet szaga miatt sem kell aggódnod, hamarosan az is elillan.

Előzd meg a szagokat!

Kevésbé veszi át a szagokat a kanapé, ha rendszeresen gondoskodsz a lakásod levegőjének illatosan tartásáról. Ehhez használhatsz illóolajakat vagy aromamécseseket, de egy tál ecet is megteszi. Ha időnként rágyújtasz a lakásban, tölts egy tálba ecetet, majd helyezd el a nappaliban - az ecet semlegesíti a dohányszagot. Az is jó, ha ecetbe mártott ronggyal körbelegyezed a szobát dohányzás után.

Ezt is szeretjük