Így csináld férfi nélkül!

Laminált padló lerakása

A laminált padló olcsó, strapabíró és mutatós burkolat. Ráadásul egyedül, férfi segítsége nélkül is lerakhatod egyetlen délután alatt.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A melegburkolatok terén ma is nagy népszerűségnek örvend a svéd- és a hajópadló, áruk miatt azonban ezeket kevesen engedhetik meg maguknak.

A laminált padló nagy előnye, hogy a klasszikus keményfa padlók hatását kelti, ára viszont jóval alacsonyabb, mint utóbbi társaié. Valamivel jobban ellenáll továbbá a külső hatásoknak is, nem utolsósorban pedig lerakása is jóval egyszerűbb. Akár saját magad is elvégezheted, szakember segítsége nélkül, egyetlen hétvége alatt. Kövesd útmutatónkat!

Új padló, egyetlen hétvége alatt

A laminált padló lerakása valóban egyszerű feladat - szakemberek néhány óra alatt leraknak egy laminált padlót, beleértve a lakkozást és a szegélyrögzítést is -, ha azonban még sosem csináltad, kezdőként szánj rá egy hosszú hétvégét. Fárasztó munka, és megviselheti a térdet is - hacsak nem használsz térdvédőt -, hiszen a padlólapok mellett még alátétet is le kell rakni, csak ezután jöhetnek a lapok, végül pedig a szegélyek. Ezekre azért van szükség, hogy a padló és a falak találkozásánál lévő rést elfedjék.

Szükséges eszközök

A laminált padló fektetéséhez a szigetelő alátét és a laminált padlólapok mellett szükséged lesz úgynevezett távtartókra, térdvédőre, ceruzára, dekopírfűrészre különleges, lefelé néző fogú pengével - kérdezd meg az üzletben, melyik alkalmas laminált padlólap vágására.

Továbbá pillanatszorítókra, szegélylécekre, valamint ajtószegélyre. Utóbbiból válassz olyat, ami az ajtó mindkét oldalán lévő padlóhoz illik.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom
A laminált padlólap általában egy réteg MDF, vagyis közepes sűrűségű farostlemez, fautánzattal vagy vékony réteg igazi fával bevonva, magas hőmérsékleten laminálva, amitől hihetetlenül kemény felülete lesz. Manapság a padlólapokat egymásba illeszkedő szegélyekkel látják el, melyek megnyugtató klikk-klakk hang kíséretében egymásba pattannak.

Így burkolj laminált padlóval!

Először helyezd le az alátétet, minden darabot a szoba méreteinek megfelelő hosszúra vágva. Nem kell a padlóhoz rögzíteni, a laminált lapok majd egy helyben tartják. Hosszában kezdd el lerakni a padlólapokat, mindegyiket a másikhoz csatolva és távtartókat használva - utóbbiak segítségével teheted le úgy a lapokat és a szegélylécet, hogy mindegyik között egyenlő, 1,2 centis rés maradjon a későbbi tágulás miatt. A klikk-klakk szerkezet miatt a lapokat nem kell a padlóhoz vagy egymáshoz ragasztani vagy szögelni.

Amikor a sor végére érsz, általában nem tudod egész lappal befejezni. Ekkor mérd le a kitöltendő teret, figyelembe véve az 1,2 centis rést a falnál is, majd fűrészeld méretre az utolsó lapot a dekopírfűrésszel. A következő sort a maradék lappal kezdd. Ezáltal azonban a lapok nem ugyanott illeszkednek, ami meggyengítené a szerkezetet, ennek elkerülése végett a sorokat mindig jobbról balra vagy balról jobbra fektesd, és ne változtass az irányon.

Okosan az ajtónál és a falnál

Amikor az ajtónál rakod a lapokat, be kell csúsztatnod azokat a takaróléc alá - ez a díszes fapárkányzat az ajtó körül, és kissé eláll a szegélyléctől.

Egy fölösleges laminált lapot helyezz a csupasz padlóra az ajtó mellett, és rajzolj egy vonalat a takarólécre 2 mm-rel a lap fölött. Ezután óvatosan fűrészeld le a takaróléc alját fűrésszel úgy, hogy ne vágj bele az ajtófélfába. Ne aggódj, ha túl magasan vágsz, korrigálhatod tömítőanyaggal és festékkel.

Rakd le a lapokat, amíg az utolsó sorhoz nem érsz. A fal mellett maradó hely általában keskenyebb, mint egy lap szélessége, így azt el kell vágnod hosszában dekopírfűrésszel. Mérd le a szélességet kétszer, szem előtt tartva az 1,2 centis rést, majd mérd fel az elvágandó lapokra ezt a távolságot.

Az utolsó lap és a szegélyek

Miután az utolsó lapot is a megfelelő méretre vágtad, tedd a lapokat a helyükre. Az eredmény összefüggő fapadló hatását kelti. Ha az utolsó lap nem fér be a helyére, bátran lépj rá, hogy könnyebben bepattanjon. A szegélyléc lerakásához méretre kell vágnod azt. A sarkoknál rézsútos végeket kell vágni 45°-os szögben, hogy a két szomszédos darab illeszkedjen. A perem rögzítéséhez használj átlátszó szilikont.

Soha ne a laminált lapokhoz rögzítsd, különben a lapok nem tudnak tágulni - a fal melletti rés éppen erre ad lehetőséget.

Végül fektesd az ajtószegélyt a helyére, és csavarozd vagy ragaszd az alatta lévő padlólaphoz vagy szőnyeghez.

Cikkünk megírásában Paula Lamb Csináld magad! - Nem csak nőknek című könyve segített.

Ezt is szeretjük