Megrögzött növénygyilkosok, figyelem!

Ha nem állsz nagy növénytartó hírében, de szeretnéd becsempészni a tavaszt a lakásba, tudunk segíteni.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha nem vagy született kertész, és nem is tartod valószínűnek, hogy a jövőben többet foglalkozol majd szobanövényeiddel, mint eddig, érdemes olyan virágokat választanod, melyek nem túl igényesek. Íme, három gyönyörű növény, mely a legkisebb törődést is meghálálja.

Egy izgalmas dél-amerikai – flamingóvirág

A dél-amerikai esőerdők hétköznapinak cseppet sem mondható növénye sokáig csak vágott virágként volt ismert hazánkban.

Az utóbbi években azonban cserepes formában is kapható. A latinul Anthurium andraeanum névre hallgató fajt leginkább különleges virágáról ismerik. A nagy, viaszos – fehér, rózsaszín vagy piros színű – fellevél közepéből hirtelen bukkan elő a növény hengeres torzsavirágzata. A levelek hosszúkásak, a piros fellevélhez hasonlóan szív alakúak. A növény körülbelül ötven-hatvan centiméter magasra nő meg, virágzási ideje pedig egészen hosszúra nyúlik: februártól augusztusig díszíti lakásodat.

Így tarthatod

Származásának köszönhetően leginkább a meleg és párás helyeket kedveli. Legjobban a 18-20 °C közötti hőmérsékleten érzi magát. Alapvetően fénykedvelő, ám a közvetlen napsütést nem bírja, így szerencsés inkább félárnyékba tenni. A földjét tartsd állandóan nedvesen, de kerüld a pangó vizet.

Egy itt ragadt amerikai vendég – begónia

A dél-amerikai esőerdőkből származó növényt az angol és francia nemesítők hozták el Magyarországra. Hazánkban elsősorban a begónia – latin nevén: Begonia elatior – cserepes, szobai változata terjedt el.

Népszerűségét nagyrészt annak köszönheti, hogy nem kimondottan igényes növény, és akár egész éven át virágzik. A legtöbb begóniafajta levelei világoszöldek - ám akadnak közöttük vöröses árnyalatúak is -, enyhén húsosak, felületük pedig fényes. A virágok viszonylag nagyok vadrózsára emlékeztetnek, de vannak telt változatai is. Színük változatos: a fehértől a sárgán és a piroson át egészen a liláig változik. A növény körülbelül a harminc-negyven centiméteres magasságot érheti el.

Így tarthatod

Mivel kedveli a félárnyékot, sötétebb lakásban is tarthatod. Vízből és tápanyagból szintén nem igényel túl sokat. Ha a szirmokon vagy a leveleken apró fehér foltok jelennek meg, valószínűleg túlöntözted. A meleget azonban szereti: a legideálisabb hőmérséklet számára 18 és 20 °C közé tehető. Tavasszal érdemes tőzeggel kevert homokba átültetni.

Japán látogató – kamélia

A teafélék családjába tartozó kamélia szubtrópusi területekről – Japánból, illetve Kínából – származik. A latinul Camellia japonica névre hallgató növénynek fásszárú és cserjeváltozata is ismert. Ez utóbbi általában ötven-nyolcvan centiméter magasra nő meg, és remekül tartható lakásban, illetve nyáron a szabadban is.

A növény levelei egyszerűek, sötétzöldek, felületük viaszos, csillogó. Jellemzően ovális alakúak, és szórt állásban helyezkednek el. Virágai sokfélék: lehetnek fehérek, rózsaszínek, vörösek, de akár tarkák is. Egyesével, illetve csoportosan is nyílhatnak. Némely fajok már a tél végétől, mások csak tavasztól virágoznak.

Így tarthatod

A virágzási időszakban kedveli a viszonylag meleg környezetet – ez körülbelül 18-20 °C-t jelent. Télen azonban megelégszik a 8 °C alatti hőmérséklettel is.

Nem különösebben fontos számára a tápanyagban gazdag föld, inkább a laza talajt kedveli. Szereti a fényárnyékot, direkt napfénynek ne tedd ki, és öntözd hetente egyszer-kétszer.

Ezt is szeretjük