4 trükk, amivel feljavíthatod az elrontott ételt: még nincs minden veszve!

Odaégett? Túl sós lett? Túl híg, vagy éppen szétesett? Segítünk.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Előfordul, hogy az ünnepek körüli kapkodásban minden igyekezeted ellenére sem úgy alakulnak a konyhai dolgok, ahogy szeretnéd. Túl sós a leves, odaég a hús, száraz a süteménytészta, és még sorolhatnánk a baleseteket, melyek különösen kínosak tudnak lenni, ha épp, mondjuk, kedvesed anyukájának kell bebizonyítanod háziasszonyi rátermettségedet.

Ne ess kétségbe, van néhány egyszerű módszer, mellyel még az utolsó pillanatokban is tálalhatóvá varázsolhatod az elrontott ételeket.

A szerelmesek vétke: elsózás

A mondás szerint, ha valaki elsóz egy ételt, az szerelmes, ez azonban nem feltétlenül ment fel egy anyós vagy anyósjelölt szemében. Íme, néhány tipp a probléma orvoslására. Ha tejes, tejszínes levesről, illetve tejföllel készült főzelékről van szó, próbáld meg növelni az adott tejtermék adagját. Ezek jól felveszik a sós ízt, és még lágyabb is lesz az étel. Ha nem ilyen jellegű a főztöd, vagy nem akarod tovább hígítani, akkor tegyél bele egy félbevágott burgonyát, és így főzd tovább. Öt-tíz perc múlva vedd ki a burgonyadarabokat, melyek addigra magukba szívják a só egy részét.

Egy másik módszer, hogy adj pár csepp almaecetet - ha ez nincs, ételecet is jó - és ugyanannyi cukrot az ételhez, ez szintén elveszi a sósságát. Elsózott levesek esetében megoldás lehet az is, ha a levének egy részét kimered, a maradékot vízzel felöntöd, és szükség szerint fűszerekkel ízesíted. A kimert részt másnap felhasználhatod egy újabb adag leves elkészítéséhez.

Álmodozók balesete: odaégetés

Ha túl sok mindent kell egyszerre csinálnod, vagy alig látsz a fáradtságtól, és a gondolataid folyton elkalandoznak, megesik, hogy az étel, akár lábosban, akár tepsiben készül, odaég. Szerencsére van néhány megoldás ilyen esetekre is. Ha a lábosban kozmál oda a készülő étel, még véletlenül se próbáld megmenteni a leégett részt. Kapj elő egy másik alkalmas edényt, és óvatosan öntsd át az épen maradt részt, úgy, hogy a megégett ételdarabok ne kerüljenek bele.

7 gyorsan ható természetes szer konyhai szagok ellen: a legolcsóbb megoldások

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha a megmaradt ételnek is égett íze van, hagymát, burgonyát belefőzve és öt-tíz perc múlva kivéve, esetleg fűszereket hozzáadva mérsékelhető a kellemetlen íz. Ha a sült hús égett oda, vágd le az égett részeket, majd tiszta edényben, friss zsiradékon süsd tovább. Az égett szagot és ízt tovább mérsékelheted, ha félbevágott vöröshagymát és kenyérdarabokat helyezel a hús mellé, illetve pár kanál vizet öntesz hozzá. Fedő nélkül süsd tovább pár percig, majd vedd ki a hagymát és kenyeret.

A kezdő húsvásárlók esete: túl zsíros étel

Ha túl zsíros húst sikerült vásárolnod az ünnepi ebédhez, a legfontosabb, hogy a feldolgozás első lépéseként minél jobban szabadítsd meg a zsíros részektől. Ha már készül az étel, és túl zsírosnak ítéled, még akkor is tudsz rajta javítani. Ha van rá időd, akkor a legjobb, ha lehűtöd az ételt, legyen szó levesről vagy főzelékről, és a tetején kiváló zsírt egyszerűen lekanalazod. Ha erre nincs időd, akkor tiszta konyharuhával többször húzz végig az étel tetején, így az a zsír egy részét magába szívja. Ha inkább konyhai papírtörlővel próbálkozol, akkor légy nagyon figyelmes, nehogy még a papír is beleázzon az ételedbe.

Az ünnepek ideje alatt is spórolhatsz

Bár karácsonykor sokan nem a spórolással foglalkoznak, ilyenkor sem érdemes megfeledkezni róla. Nézd meg a videót!

És ami bárkivel előfordulhat: süteményes balesetek

A különböző sütemények elkészítése még a gyakorlott háziasszonyoknak is gyakran komoly fejtörést okoz, a felmerülő problémák skálája szinte felsorolhatatlan. Íme, pár tipp a gyakoribb esetek megoldására. Ha a tortakrém túl hígra sikerült, egy kevés darált kekszet vagy piskótamorzsát hozzákeverve javulhat az állaga. A túlcukrozott süteménykrémen vagy -masszán néhány csepp citromlével segíthetsz.

Ha túl ragacsos a készülő sütemény tésztája, óvatosan adagolt lisztezéssel, illetve általánosságban a szilárd alkotórész adagolásával lehet javítani a helyzeten. Ha pedig a már kész tészta lett túl sűrű, vagy összeesett, akkor az édes tésztából még mindig kihozhatsz egy finom somlói galuskát. Ebben az esetben a sütemény átitatásához használt tejnek köszönhetően nem lesz feltűnő a változás.

Veled előfordult már hasonló probléma?

Ezt is szeretjük