Minimum 20 ezres bírságot kaphatsz érte: sokan nem is tudják, hogy tilos!

Nagyon sokan nincsenek tisztában a szabályokkal.

oszi-avar
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg sokan tisztában vannak a szabályokkal, miszerint a kerti hulladék égetése a legtöbb esetben tilos, és csak bizonyos feltételek mellett lehetséges, gyakorta tapasztalni ilyen tevékenységből származó füstfelhőt, nem kis bizonytalanságot okozva ezzel a téma tekintetében.

Fontos tudni, hogy lakóhelyedre milyen szabályok vonatkoznak, mint ahogy azt is, mit kell betartani az általános tűzvédelmi előírások szerint a tűzesetek, az azokból fakadó károk és tragédiák, nem utolsósorban pedig a bírságok elkerülése érdekében.

Szabad égetni?

Belterületi ingatlanon a kerti hulladék égetése a hatályos jogi szabályozás alapján tiltott, a tiltás alól azonban az önkormányzat helyi rendeletben felmentést adhat, ebben szabályozza az égetés feltételeit, körülményeit.

Érdemes tehát a helyi önkormányzatnál érdeklődni arról, szabad-e, illetve, ha igen, mikor lehet a kertben égetni. Amennyiben nincs ilyen rendelete az önkormányzatnak, tilos avart és kerti hulladékot égetni.

A külterületen található, lábon álló növényzet, tarló, avar, illetve a növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék szabadtéri égetését szintén komoly előírások szabályozzák, azt a tűzvédelmi hatósággal előzetesen engedélyeztetni kell. Az irányított égetésre vonatkozó kérelmet legkésőbb az égetés tervezett időpontját megelőző 10. napig kell benyújtani elbírálásra az engedélyező tűzvédelmi hatósághoz, illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségnek. Fontos, hogy égetés 10 hektárnál nagyobb területen csak szakaszosan végezhető, tűzgyújtási tilalom esetén pedig akkor is tilos, ha azt egyébként más jogszabály megengedi.

A szabályokat engedély esetén is be kell tartani!

Égetni minden esetben csakis a tűzvédelmi előírások betartása mellett szabad, emellett annak megkezdése előtt azt telefonon be kell jelenteni a tűzoltóságon, külterületen és belterületen egyaránt. Az égetés megkezdése előtt célszerű értesíteni az érintett szomszédokat is a tűzoltóságra történő téves jelzés elkerülése érdekében.

Több százezres bírság is járhat érte: erre figyelj nagyon, ha kerted vagy erkélyed van!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az égetésre mindig olyan helyet kell választani, ami személyi biztonságot nem veszélyeztet, illetve vagyoni, környezeti kárt nem okoz. Elektromos vezetékek alatt és azok 5 méteres közelségében a tűzgyújtás tilos. Égetni továbbá csak szélcsendes napon szabad, erős szélben tilos a tűz könnyebb átterjedése miatt.

Az avar és a kerti hulladék meggyújtása után gondoskodni kell a folyamatos őrzésről, soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni a tüzet, emellett lényeges, hogy az elégetendő avar és kerti hulladék ne tartalmazzon más háztartási, illetve ipari eredetű hulladékot, például gumit, műanyagot.

A tűz eloltásához biztosítani kell az irányított égetés engedélyében előírt és az esetleges továbbterjedés megakadályozásához szükséges eszközöket, mint például lapát, gereblye, tűzoltó készülék, oltóvíz. Az égetés befejezése után meg kell győződni arról, hogy megfelelően lett-e eloltva a tűz, nem áll-e fent a visszagyulladás veszélye. A helyszínt gondosan át kell vizsgálni, és a parázslást, izzást - vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal - meg kell szüntetni.

Ha bármiféle probléma merülne fel, nem sikerül eloltani a tüzet, vagy az továbbterjedt, azonnal tárcsázni kell a tűzoltóság 105-ös telefonszámát.

Nagyon komoly bírság járhat a szabályszegésért

Amennyiben valaki megszegi a tűzvédelmi előírásokat, az illetékes hatóságok a szabályszegés súlyától függően tűzvédelmi bírsággal sújthatják, mely 20 ezer forinttól 10 millió forintig is terjedhet. A tűz okozóját emellett az esetleges károkért is felelősség terheli, ha a szabadtéri égetés miatt nagy értékű vagyontárgyak károsodnak, vagy emberek kerülnek veszélybe, a tűzokozó ellen büntetőeljárás is indulhat. További információért mindenképp látogasd meg a Katasztrófavédelem honlapját.

Ezt is szeretjük