4 elhallgatott, durva tény a tisztítószerekről

Rákkeltő anyagok az otthonodban?

Megkönnyíthetik az életedet, de körültekintően kell használnod őket, hiszen vegyszerekről van szó.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nagyanyáink még házi praktikákat használtak a higiénikus tisztaságért, ma már azonban nincs olyan háztartás, ahol ne lenne valamilyen kémiai tisztítószer.

Ezek a szerek megkönnyíthetik a mindennapi tisztítást, illetve jó szolgálatot tehetnek a baktériummentes otthonért vívott mindennapos küzdelemben, ugyanakkor nem szabad megfeledkezned arról, hogy veszélyes vegyszerekről van szó, amiket csak körültekintően szabad használnod. Íme, négy fontos dolog, amit jobb, ha tudsz a tisztítószerekről.

Mérgező gázok szabadulhatnak fel

Sok tisztítószer tartalmaz ammóniát, hiszen a viszonylag olcsó összetevő jól oldja a zsíros szennyeződéseket, de a fürdőszobai felületek megtisztításában is segítségedre lehet.

Jellegzetes, szúrós szaga már kevésbé népszerű tulajdonsága, különösen, mivel az arra érzékenyeknél szem- és bőrirritációt, heves köhögést válthat ki.

Ebből is látszik, hogy az ammónia gőzének belélegzése egészségügyi szempontból valószínűleg hagy némi kívánnivalót maga után, a probléma azonban akkor fordul igazán komolyra, ha az irritáló vegyület hipóval keveredik - ekkor ugyanis egy kémiai reakció következtében halálosan mérgező gázok szabadulnak fel.

Ezért is fontos, hogy amikor kétségbeesett kísérleteket teszel, hogy eltüntesd a vécéből a makacs vízkövet, ne öntögesd egyik tisztítószert a másik után a kagylóba.

A leggyakoribb mérgező anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Inkább várj, amíg az egyik kifejti a hatását, és ha nem vagy megelégedve az eredménnyel, többszöri öblítés után próbálkozz egy másikkal, a megfelelő szellőzésről pedig mindig gondoskodj, ha vegyi anyagokat is használsz a tisztításhoz.

Látszólagos hatékonyság

A vízkő az egyik legnagyobb problémát jelenti a takarítás során, mivel gyakorlatilag bárhol megtelepszik, ahol víz van a közelben, nehéz eltüntetni, és sokszor olyan helyeken veti meg a lábát, melyekhez szinte képtelenség hozzáférni - például a vécé pereme vagy vízszintje alatt.

Egy hatékony vízkőoldóért éppen ezért sokan akár súlyosabb összegeket is képesek a boltokban hagyni, a szemmel látható tisztaság azonban korántsem jelent valódi eredményt. Sok vízkőoldó ugyanis nem tünteti el, csak kifehéríti a vízkövet - ha esetleg színesek a szaniterek a fürdőszobádban, akkor biztosan szembesültél már ezzel a problémával. Bár az eredmény tisztának és higiénikusnak tűnik, a baktériumok továbbra is képesek lesznek megtelepedni a szemmel nem látható vízkőfoltokban.

Vásárláskor érdemes átbogarásznod az összetevőket, és olyan tisztítószert választanod, amely vízkőoldó savakat, nem pedig fehérítőszereket tartalmaz, bár mi inkább a természetes alternatívák kipróbálására buzdítunk.

Rákkeltő anyagokat tartalmazhatnak

Bár a kedvezőtlen eredményű laboratóriumi kísérletek után a legtöbb ipari területen korlátozták a használatát, még mindig sok tisztítószer esetében találkozhatsz a formaldehid nevű anyaggal.

Az illékony vegyület szobahőmérsékleten gázzá alakul, és amellett, hogy irritálja a torkot, a szemet és a bőrt, az arra érzékenyeknél légzési nehézségeket okozhat, patkánykísérletek során pedig bizonyították, hogy növeli a daganatos megbetegedések kockázatát.

Bár eddig nem nyert bizonyítást, hogy a formaldehid az embereknél is megnöveli a rák kialakulásának valószínűségét, ha formaldehid-tartalmú fertőtlenítőt vagy bútorfényt használsz, jó, ha tisztában vagy a potenciális veszélyekkel, és ennek megfelelően jársz el - gondoskodj a megfelelő szellőzésről, és lehetőleg kerüld el a pumpás tisztítószerek vagy spray-k használatát, ezzel is csökkentve a formaldehid belélegzésének kockázatát.

Potenciális robbanószerek

Bizonyos tisztítószerek más anyagokkal történő érintkezés, rázkódás, ütés vagy hő hatására potenciális bombákká alakulhatnak. A kisebb vagy nagyobb robbanás veszélyére a csomagoláson látható (E) jelzés figyelmeztet.

Különösen fontos, hogy ezeket a tisztítószereket semmiképpen ne keverd más vegyszerekkel, és tartsd őket hőforrástól, napsugárzástól védett helyen. A kiürült flakonokat ne tárold sokáig, a veszélyes hulladéknak minősülő aeroszolos dobozoktól szabadulj meg minél előbb, hiszen még üres állapotban is felrobbanhatnak.

A kiürült tisztítószeres flakonokat ne használd más szer tárolására, mert a tartóban maradt vegyszerek nyomaival keveredve a fent említett veszélyes gázok felszabadulhatnak, de a reakció akár kisebb robbanást is eredményezhet. Ha szeretnél többet megtudni a robbanékony tisztítószerekről és biztonságos tárolásukról, kattints ide!

Ezt is szeretjük