Hiteled van? Hamarosan bekopoghat a végrehajtó!

Semmit nem ért az adósmentés

Újra az elszámolás előtti csúcson a nem fizetett hitelek aránya.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Azok az adósok, akik évek óta küzdenek a fizetési nehézségekkel, most is bajban vannak. Újra nő azoknak a száma, akik nem tudnak fizetni, a legtöbben szabad felhasználású hitelek miatt tartoznak. Pedig emiatt is viheti a végrehajtó a lakást.

Újra az elszámolási csúcs közelébe nőtt Magyarországon azoknak a hiteleknek a száma, amiket legalább 90 napja nem fizetnek - írja a Portfolio.

Nem javított az adósok helyzetén a forintosításon alapuló elszámolás: 13%-kal csökkentette ugyan a bajban lévők tőketartozását, de a hitelesek nagy része továbbra sem tud fizetni - nem csoda, az adósságok 45%-a már több mint egy éve fennáll a bankok felé. A családi csődvédelem - a maga 51 igénylőjével - pedig totális bukásnak bizonyult a kormány adósmentő intézkedései között.

Az MNB számaiból az látszik, hogy a most bajban lévő adósok zöme korábban is bajban volt - aki évek óta küzd a törlesztéssel, annak nem lett könnyebb a helyzete, és továbbra sem tud fizetni. A jelzáloghitelesek esetében még mindig a túladósodottság a legnagyobb probléma, vagyis hogy az adósok fele többel tartozik a hátralékokkal együtt, mint amennyi a lakása jelenlegi értéke.

Inkább a lakást fizetjük, nem a személyi kölcsönt

A fizetési problémákkal küzdők között a legnagyobb azoknak az aránya, akik nem a lakásukra vettek fel hitelt, hanem szabad felhasználású vagy személyi kölcsönöket igényeltek. Ez sem véletlen: sokan közülük jelzáloghitellel is rendelkeznek, és inkább a lakásukat fizetik - az egyéb fizetnivalókra pedig már nem futja a családi büdzséből.

Csakhogy a nem fizetett kisebb hitelek bedőlése ugyanúgy a lakásba kerülhet, mint ha a jelzáloghitelt nem fizeti az adós. A végrehajtási folyamat ugyanis ezekre a kölcsönökre is ugyanúgy érvényes: a bankok először megpróbálnak megállapodni az adósokkal, és ha valaki ez után sem törleszt, megindítják az eljárást.

A végrehajtó először a jövedelmekre, bankszámlákra teszi rá - a már mindenféle illetékekkel és egyéb költségekkel is megnövelt - inkasszót. Ha a tartozás nem túl nagy összegű, és a bevételekből folyamatosan csordogál a törlesztés, akkor még egy ideig nyugodtan alhat az adós. Ha viszont a végrehajtó így sem tudja beszedni a tartozás összegét, akkor akár az ingatlant is elárvereztetheti - még akkor is, ha azt egy fizetett hitel terheli.

Jobb a közös értékesítés

Bár december 1-től ismét itt a szokásos téli kilakoltatási moratórium, a lakások árverését a bankok számára elvileg semmi sem tiltja. Ennek ellenére nem szívesen nyúlnak ehhez a megoldáshoz, mert ha az ügyféllel megegyezve, közös értékesítéssel adják el az ingatlant, sokkal jobban jár mindenki, mint a borzasztó költséges és hosszú ideig tartó végrehajtási eljárással.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük