Kiszámoltuk: ennyivel csökkentik a béred az új adók

Már első nap mínusz ezer forint

100 ezer forintos nettó fizetésnél ezer forint veszhet el az első nap.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lassan kezd összeállni, hogy a már megszokott adókon felül milyen újabb adókat kell megfizetnünk 2013 januárjától.

Cikkünkben egy fiktív példán keresztül mutatjuk be, mennyi marad a fizetésünkből azon a napon, amikor megkapjuk.

Ennyi marad rögtön az utalás után a nettó 100 ezer forintból

Képzeletbeli munkavállalónk 2013-ban nettó 100 ezer forintos fizetésre számít a hó elején. Ebből már levonták a járulékokat és minden mást, tehát ezzel elvileg már szabadon gazdálkodhatna, ha nem vonnák le belőle a tranzakciós adót, a készpénzadót és a telefonadót.

Ám, mivel ezeket levonják, a fizetésből az utalásos forma miatt azonnal lejön az egy ezreléknyi tranzakciós adó. Ez áfa nélkül 100 forintos mínusz.

Cikkünkben csak a tranzakciós , a készpénz- és a telefonadó hatásait vizsgáltuk, a megemelt jövedéki adóét, a megemelt chipsadóét és a megemelt áfáét nem.

Marad tehát 99 900 forint. A dolgozó ezután úgy dönt, befizetgeti a számláit, elutalja a Diákhitelét és a mobilszámláját, az internet-tv számláját pedig sárga csekken fizeti be.

Ilyen adó, olyan adó

Az utalást ez esetben is egy-egy ezrelékes adó terheli, a készpénzes befizetést viszont ennél több, hiszen munkavállalónk első körben azért fizet, mert felvette a pénzt - amiért levonnak 3 ezreléket -, majd azért is fizet, amiért sárga csekken fizeti be a pénzt. Emiatt pedig újabb egy ezrelék lesz az adó.

Szintén az egyszerűség kedvéért számlánként számoljunk 5 ezer forintot. Így a diákhiteles 5 ezer forint után 5 forint, a mobilszámla után újabb 5 forint, majd az internetszámla befizetése után újabb 20 forint lesz az adó.

Ám ez csak a költségek egyik része, hiszen ott van a telefonadó is, ami jövőre maximum 700 forint lesz, úgyhogy ezt is le kell vonnunk.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=899BDrH5ITI

Még nem vettünk ételt, de már 840 forintot adóztunk

A fizetésünkből így a számlák befizetése után már majdnem 1000 forintot leadóztunk, egészen pontosan 830 forintot.

Ezután a munkavállaló úgy dönt, bevásárol, ám előtte a biztonság kedvéért 10 ezer forintért megtankolja az autót. Kártyával fizet, ami egy ezrelék adót von maga után - 10 forint -, tehát már 840 forint az adó úgy, hogy tulajdonképpen még semmi ehetőt nem vett a fizetéséből.

Miután megtankolta az autót, elmegy a boltba, ahol kártyával fizet. Ha 10 ezer forintért vásárol, akkor ez újabb 10 forint mínusz, mert itt is él a tranzakciós adó.

Tehát azzal együtt, hogy sem a megemelt áfát, sem a megemelt jövedéki adót, sem a megemelt chipsadót nem számoltuk, összesen 850 forintot kifizettünk a büdzsének rögtön azon a napon, ahogy megjött a fizetésünk.

Kínos fotók Orbán Viktorról: foghatja a fejét a miniszterelnök

Nézegess képeket!

Elolvasom

Adófizetés az első nap: nulla helyett nyolcszor

Még érdekesebb a kép, ha nem az összegeket, hanem a napi adófizetés számát nézzük. Amint megérkezik a bérünk, már adózunk - tranzakciós adó -, majd a számlabefizetések után újabb adózás jön, szám szerint ötször: Diákhitel-számla, egy tranzakciós adó, mobilszámla, még egy tranzakciós adó, tv, internetszámla, újabb tranzakciós adó, plusz készpénz adó, telefonszámla, telefonadó. Később a tankoláskor újra adózunk - tranzakciós adó -, végül pedig a bevásárlásnál újból - tranzakciós adó. Egy nap tehát mintegy nyolcszor fizetünk adót, ami pont nyolccal több, mint két évvel ezelőtt, amikor nem volt sem készpénz-, sem tranzakciós, sem telefonadó.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Matolcsy szerint nem az emberektől vonják el a pénz

Az új adók kiötlője, Matolcsy György a készpénzadót pénteken jelentette be egy 400 milliárdos megszorító csomag részeként. A miniszter közölte, Magyarországot úgy építik újjá, hogy nem az emberekre terhelik ennek a költségeit.

- Nem a családoktól, nem a kis- és közepes vállalkozásoktól vonjuk el a pénzt - tette hozzá.

Matolcsy elmondta azt is, véleménye szerint az állam most saját magától von el pénzt, valamint olyanoktól, akik eddig nem vették ki kellően a részüket a terhek viseléséből.

Ezt is szeretjük