Miért támadja a Fidesz Sólyom Lászlót?

Furcsa megszólalások

Sólyom Lászlót először Lázár János bírálta, majd a Magyar Nemzet Online-on Fricz Tamás.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sólyom László, az Alkotmánybíróság első elnöke, korábbi köztársasági elnök a Berni Egyetemen keményen bírálta a kormány hozzáállását az Alkotmánybírósághoz és döntéseikhez, kijelentve, hogy véleménye szerint a kormány 2010 óta gyakran napi politikai szükségletei szerint módosítja az alkotmányt, és azért emel be egyes rendelkezéseket az alkotmányba, hogy azokat kivonja az Alkotmánybíróság ellenőrzése alól.

Kemény szavak

Sólyom László közölte, a Roosevelt amerikai elnök idején még puszta fenyegetésnek számító court packing, vagyis a legfőbb bírói testület kibővítése saját emberekkel Magyarországon megvalósult, méghozzá megelőző jelleggel. Emlékeztetett: nyomban a választások után az új parlamenti többség növelte az Alkotmánybíróság létszámát, és hat saját jelöltjét választotta bírónak.

Sólyom elmondta azt is, hogy az Országgyűlés az Alkotmánybíróság jogkörét megnyirbálta: az államháztartást érintő törvényeket a testület nem vizsgálhatja felül. Sólyom szerint Magyarországon az alkotmányos valóság azt mutatja, hogy az ország letért a jogi alkotmányozás eddigi útjáról.

- Ez a változás az alkotmánynak napi politikai célok érdekében történő alkalmazásában nyilvánul meg, valamint abban, hogy a hatalom a parlamenti többség, gyakorlatilag a miniszterelnök kezében összpontosul - állapította meg Sólyom László.

Szerinte Magyarországon ma joggal lehet a felduzzasztott alkotmányos kultúra tartalmi hanyatlásáról beszélni, és ugyanilyen jogos az a kijelentés is, hogy ma a 20 év alatt kialakult jogállami kultúra próbája zajlik.

- Véleményem szerint a rendszerváltozás óta az alkotmányos gondolkodás ereje kellő tartalékot képezett. Bízom tehát alkotmányos kultúránk rugalmasságában - hangoztatta svájci előadása végén Sólyom László.

Lázár beszólt

Lázár János a Népszabadságnak adott interjújában reagált Sólyom szavaira. A miniszterelnökségi államtitkár közölte, Sólyom sértett ember, és a személyeskedése nem méltó egy volt köztársasági elnökhöz. Lázár leszögezte azt is, hogy véleménye szerint Sólyom Lászlónak súlyos felelőssége van a rendszerváltás csődjében.

Képek! Schmitt is megjelent Áder megválasztásán

Nézegess képeket!

Elolvasom

A bírálat abból a szempontból mindenképp érdekes, hogy Sólyom Lászlót korábban a Fidesz jelölte államfőnek, és teljes mellszélességgel ki is állt mellette. A Miniszterelnökség kérdésünkre, hogy ha Lázár János ilyen véleménnyel volt Sólyom Lászlóról, akkor a Fidesszel együtt miért jelölte korábban köztársasági elnöknek, valószínűleg az idő rövidsége miatt nem válaszolt. Amint érkezik válasz, közöljük.

Sólyom Lászlót egyébként nemcsak Lázár János, Fricz Tamás is támadta a Magyar Nemzet online felületén, egy blogbejegyzésben. Fricz szintén arról beszélt, hogy Sólyom Lászlónak igen szerény morális alapja van ahhoz, hogy az alkotmányos kultúra hanyatlásáról beszéljen.

Lázárhoz hasonlóan viszont Fricz sem így állt a kérdéshez még úgymond ellenzékben, sőt, 2009-ben a politológus is külön örült annak, hogy Sólyom megszólal, ha az államszervezet demokratikus működése körül kételyek merülnek fel. Sólyom akkor Gyurcsányékat bírálva azt mondta, az előrehozott választás lenne a legjobb megoldás a helyzet kezelésére.

Fotók! Áder János, ahogy csak ritkán láthatod

Nézegess képeket!

Elolvasom

Vivát, elnök úr

Fricz 2009-ben azt közölte: az államelnöknek akkor van - de akkor feltétlenül - teendője, amikor az államszervezet demokratikus működése körül kételyek merülnek fel, az akkori kormányválság, Gyurcsány Ferenc konstruktív bizalmatlansági indítványa pedig épp ilyen helyzetet teremtett.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

- Számomra különösen örvendetes az államfő nyilatkozata, hisz jómagam egy éve nyílt levélben kértem a köztársasági elnököt: a belpolitikai válság feloldása érdekében vesse latba tekintélyét, javasolja a parlament önfeloszlatását és az előre hozott választások megtartását. Lehet, hogy akkor még korán jött a javaslatom; az elnöki hivatal munkatársai kifejtették, hogy az elnöki intézmény tekintélyének védelme érdekében csak nagyon alapos megfontolások után és kizárólag különleges válsághelyzetekben lehetséges a köztársasági elnök megszólalása belpolitikai kérdésekben. Nos, úgy tűnik, ez a pillanat most érkezett el. Az elnök lépése bevonul a magyar politikatörténetbe - írta Fricz.

Ezt is szeretjük