Besokalltak az orvosok

Most te is segíthetsz, ha elküldöd ezt a levelet!

Az orvosok arra kérnek, tegyük fel együtt a kérdéseket az államtitkárnak.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elmúlt hónapok egészségüggyel kapcsolatos botrányai után úgy gondolja az orvosok egy része, hogy nem hallgathatnak tovább. Nyílt levélben kérik az állampolgárok segítségét abban, hogy közösen hívják fel a döntéshozók figyelmét az égető problémákra.

"Most múlik pontosan" - így kezdődik az orvosok levele, amelyet 64-en írtak alá, és amitől azt várják: végre tenni fog valamit a kormány az egészségügy és az egészségügyben dolgozók tarthatatlan helyzete ellen. A petíció terjesztésében az Index segítségét kérték.

A levelet aláíró orvosok az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű Facebook-csoportban szerveződnek, a tagok száma folyamatosan nő, már 336-an vannak. A csoport létrejötte óta az elmúlt hónapokban Szegeden több kórházi osztályon megszüntették a hálapénz elfogadását - az orvosok szerint ugyanis ez a hazai egészségügy egyik rákfenéje.

Nem képességek és minőség szerint oszlik meg

"A hálapénz olyan közös korrupciónk, amelynek a hálához már régen semmi köze, mindenki a saját vagy hozzátartozója biztonságáért aggódva fizeti. Pontosabban a biztonság illúziójáért, mert az ellátás egyéni szintjén az orvos úgyis tehetetlen marad. A hálapénzzel ugyanis nem tudja megváltani az összeomló rendszert, abból nem lehet ápolót foglalkoztatni, vagy modern gyógyszert venni. Higgye el, amit az orvos meg tud tenni, az pénz nélkül is módjában áll" - áll a levélben.

A hálapénz legkárosabb hatása a kölcsönös bizalom rombolása mellett az, hogy felülírja a szakmai szempontokat: ellehetetleníti a fiatalok képzését, és rontja az ellátás színvonalát, mert nem képességek és minőség szerint oszlik meg.

Megalázó fizetések, összeomló orvosképzés

A rendszer második kritikus pontjának az fizetéseket tartják. Hogy az egészségügy az egyik leginkább alulfizetett terület, az talán nem lep meg senkit, de hogy még az uniós régiókért felelős klinikákon is van olyan orvos, aki nem keresi meg az 1000 forintos órabért, az nem annyira ismert -2015. január 1-től a garantált bérminimum Magyarországon óránként 702 forint. Erről pedig egy olyan bértábla dönt, ami pontosan és szigorúan meghatározza az orvosok jövedelmét.

A harmadik sarokpont a rezidensek képzése: a levelet aláíró orvosok szerint elhallgatott probléma, hogy az orvosképzés olyan krízishelyzetben van az oktatók hiánya miatt, ami már az orvosegyetemek akkreditációját fenyegeti. Mindennapi valóság, hogy nincs, aki gyakorlatot tartson, miközben az elvándorlás miatt folyamatosan növelik a hallgatói létszámot.

Ezt a kormány nem teszi zsebre: dühösek lettek, akikkel kiszúrtak

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szakdolgozók és műszerek nélkül nem megy

A levélben azonban nemcsak az orvosokról, hanem a többi egészségügyi szakdolgozóról is szólnak, és felhívják a figyelmet arra, hogy érdemi változás csak akkor lehetséges, ha a kormányzat stabilizálja a gyógyítás alapját adó szakdolgozók bérét. Ráadásul ezen a területen nem lehet csökkentett kapacitással működni, az egészségügyben maradó egyre kevesebb embernek kell azoknak a munkáját is ellátniuk, akik már elmenekültek az ágazatból.

Az, hogy a gyógyító munkát milyen körülmények között kell végezniük, már csak a jéghegy csúcsa az orvosok szerint: az omladozó kórházépületeknél is rosszabbnak találják a rendszer hibáiból adódó tehetetlenséget. Hiába tesz meg ugyanis mindent egy orvos, ha olyan alapvető modern eszközök hiányoznak a kórházakból, amivel a betegek életét nagyobb arányban meg lehetne menteni.

Ha szeretnéd te is elküldeni az orvosok kérdéseit az egészségügyi államtitkárnak, itt megtalálod a levelet és a szükséges információkat!

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Fotó: MTI/Újvári Sándor

Ezt is szeretjük