Neked fog sokba kerülni, ha bedől a kormány nagy terve

Elbukhatja a harcot a kormány, és akkor ismét nagyot nőhetnek a háztartások kiadásai.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ismét előkerült a rezsicsökkentés, és pár napja egyre több szó esik a kormány eddigi talán legnagyobb dobásáról. Csakhogy ezúttal nem arról van szó, hogy ismét csökkennek az energiaárak, hanem éppen ellenkezőleg. De mi a problémája az Európai Uniónak, és ez hogyan érintheti a pénztárcádat?

Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a jelenlegi helyzetről, mert az biztos, hogy a történetnek még nem jött el a vége.

A kormány engedhet az EU-nak

"A magyar kormány mindent megtesz azért, hogy a rezsicsökkentés eredményei megmaradjanak" - ezt Kovács Zoltán kormányszóvivő mondta hétfő reggel, miután megjelentek az első hírek arról, hogy Brüsszel nyomására a kormány visszavonhatja a rezsicsökkentés egyes elemeit.

De kezdjük az elején! Hétvégén a hvg.hu értesült arról, hogy Trócsányi László igazságügyi miniszter levelet írt az Európai Bizottságnak, amelyben értesítette Brüsszelt, hogy hajlandó módosítani a rezsicsökkentésen, az EU kifogásaival összhangban.

Brüsszel idén márciusban kötelezettségszegési eljárást indított ugyanis hazánkkal szemben ez ügyben. No, nem az egész rezsicsökkentést kifogásolják, így például annak egyik meghatározó részét, a hatósági árszabást sem, de több ponton problémákat látnak.

Kifogásolják az EU-ban egyebek közt azt, hogy a hatályos törvény szerint túl kevés költséget háríthatnak át a fogyasztókra a hálózatok tulajdonosai. Ilyen illeték például a hálózatok hossza után fizetendő. De Brüsszelnek az sem tetszik, hogy nálunk a miniszter határozhatja meg, milyen módon számítsák ki a rendszerhasználati díjakat.

Évek óta először nőhet a rezsiköltség

Összefoglalva tehát az EU-nak nem az egész rezsicsökkentés szálka a szemében, hanem csak annak egy bizonyos szelete. Így ha esetleg a kormány tényleg engedne az ügyben, úgy nem rendeződne minden vissza a rezsiharc előtti idők szintjére, de biztosan növekednének a költségek a fogyasztók számára.

Az elmúlt években többször is olcsóbb lett az energia a rezsicsökkentés hatására, azonban minden fogyasztónál másképp. A KSH szerint az elmúlt egy évben átlagban 2,7%-kal csökkentek a háztartásienergia-árak.

Ha Kovács szavaival élve a rezsicsökkentés eredményei mégsem maradnak meg, és a fenti kifogásait érvényesíti az EU, ismét nőhetnek az energiaárak, de a rezsiköltségek biztosan alacsonyabbak maradnak, mint 2013-ban, a rezsiharc kezdetének évében voltak. Hogy valójában hogyan végződik ez a csata a kormány és Brüsszel közt, lehet, hogy csak hónapok múlva dől el.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ha a kormány elfogadja az ajánlatot, akkor hamarabb, ha végigviszik az eljárást, akkor bíróságra kerül az ügy, így később léphet életbe a változás. Azonban a kormány talán azért ilyen engedékeny, mert így találhatnak egy olyan megoldást, amivel a legkisebb mértékben sérül az Orbán-kabinet egyik legtöbbet emlegetett lépése.

Ezt is szeretjük