Tudod, mennyi szabadság jár jövőre?

Változott a helyzet

A Munka Törvénykönyvének változása több újdonságot is hozott a munkavállalók életébe.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az idei év új időszámítást jelent a dolgozóknak, 2013. január 1-jével lépett ugyanis hatályba az egy évvel korábban elfogadott új Munka Törvénykönyve.

A szabadságolások, a bérek, az adózás, de a gyes és a gyed járandóságában is változások történtek.

Szabadságolások

A jogszabály - 2012. évi I. törvény - újraszabályozza a szabadságot. Kimondja, hogy az alapszabadság 20 nap, amelyhez pótnapok járulnak életkor alapján és a gyermekek után: egy után kettő, kettő után négy, kettőnél több után pedig hét nap. Fogyatékos gyermek esetén további két nap jár. Legalább 50%-os mértékű egészségkárosodás vagy leszázalékolás esetén öt szabadnap jut pluszban, ahogy a föld alatt vagy ionizáló sugárzásban dolgozóknak is.

A munkahely köteles évente hét napot - maximum két részletben - a dolgozó kérésének megfelelően kiadni, és már a következő évre is át lehet vinni szabadnapokat, igaz, csak az alapszabadság és az életkor szerint járó pótszabadságnak legfeljebb harmadát.

A betegszabadság maximális mértéke továbbra is 15 nap évente, de már munkáltatónként. Vagyis ha év közben munkahelyet váltasz, az új állásban ismét a 15 nap időarányos hányada áll rendelkezésedre, nem kell levonni belőle az előző helyen már táppénzen töltött időtartamot.

Távolléti díj

Januártól változnak a távolléti díj elszámolásának szabályai, ami alapján a jövőben külön vizsgálni kell azt is, hogy a kieső idő vagy egyéb jogosultság alapján járó távolléti díj idejére a munkavállalóval megismertették-e a munkaidő-beosztást, és annak alapján jogosult-e valamilyen pótlékra.

Ezek voltak a Fidesz pozitív döntései

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ha igen, minden jár, ami egyébként járna, ha nem, mindig a megelőző hat hónap tényleges pótlékfizetését kell vizsgálni, de csak a jogszabályban meghatározott pótlékok körében.

Vizsgálni kell, hogy a megelőző hat hónapban a beosztás szerinti munkaórák legalább 30%-ában volt-e éjszakai és műszakpótlékra jogosító munkavégzés. Ha volt, a távolléti díj számítása során az alapbéren felül ezt is figyelembe kell venni. Továbbá azt is vizsgálni kell, hogy a megelőző hat hónapban volt-e átlagosan 96 óra ügyelet, készenlét. Ha volt, a távolléti díj számítása során ennek figyelembevétele szintén kötelező.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Bérek és adók

Nőtt idén a minimálbér és a garantált bérminimum is  - jelenleg 98 ezer, illetve 114 ezer forint -, valamint kivezették a szuperbruttót, tehát a fizetés minden forintja után egységesen 16% személyi jövedelemadót kell fizetni. December 3-án jelentette be a foglalkoztatásért felelős államtitkára, Czomba Sándor, hogy a minimálbér összege 2014-től 101 ezer 500 forint lesz. Ha szociális hozzájárulási adót vagy egészségügyi hozzájárulást is kell fizetned, a jövedelem 78%-a lesz az adóalap.

Változott a családi adókedvezmény rendszere, alkalmazni lehet immár bármely külföldi személy esetében is, aki máshol nem vesz igénybe ilyet - vagy hasonlót -, és az összes jövedelmének háromnegyede után Magyarországon adózik. A gyermekek után járó kedvezmény jövőre is változik, akkor már nemcsak az szja-t, hanem a járulékokat is csökkenteni lehet vele.

Ezeken kívül eltörölték a nyugdíjjárulék-plafont, a teljes fizetés után kell 10%-t fizetni, és havonta néhány száz forinttal emelkedett az egészségügyi szolgáltatási járulék. Új adózási kedvezmények állnak rendelkezésre a munkáltatók számára, ha hátrányos helyzetűeket foglalkoztatnak, így például nagyon fiatalokat vagy éppen időseket, képzetleneket, tartós munkanélkülieket, kisgyermekes anyukákat.

Gyes és gyed változások

Ide tartozik még - noha az új Munka Törvénykönyve még nem tartalmazza -, hogy rövidesen bevezetik az extra és a diplomás gyedet. Ezzel lehetővé teszik például azt, hogy gyermeke egyéves korától a kismama visszatérjen munkahelyére, akár teljes állásba, anélkül, hogy a juttatásról le kelljen mondania.

A lista, amin hazánk a 9. helyen áll 32 ország közül

Nézegess képeket!

Elolvasom

A korábbinál jobban járnak azok is, akik gyors egymásutánban gyártják a babákat: 2014-től egyszerűen a gyerekek számával szorzódik a gyed és a gyes a jogosultsági időszakban, tehát két gyerekért kétszer annyi jár. Eddig ez csak ikreknél volt így.

A jövő évtől a keresőtevékenységet nem folytató diákok is kaphatnak gyedet, amit úgy számolnak ki, mintha minimálbéres foglalkoztatott lenne az illető. Korábban csak gyes igénylésére volt lehetőség, ami a mindenkori legalacsonyabb öregségi nyugdíj összegével egyenlő - jelenleg 28 500 forint.

Kiterjesztik a munkahelyvédelmi akciótervben már meglévő, a három- vagy több gyermekes anyákra vonatkozó hároméves szociális hozzájárulási adókedvezményt is, két évben. Így munkáltatójuk utánuk a negyedik és ötödik évben is csak a teher felét fizeti, előtte pedig semmit.

Ezt is szeretjük