Szeretnél sokat keresni? Ezeket a munkákat válaszd!

Megtudtuk, mennyi a magyar átlagkereset. A közmunkások sokat dobnak a statisztikán.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Májusban 4,0%-kal nőttek a keresetek a közfoglalkoztatottak nélkül számolva az egy évvel korábbiakhoz képest. A béremelkedés a versenyszférában és a költségvetési szektorban gyakorlatilag kiegyenlített 4,1, illetve 3,9%-os volt - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal - KSH.

Legjobban a pénzügyi szektorban, legkevesebbet az egészségügyben lehet keresni.

A közmunka húzta fel a statisztikát

A nemzetgazdaság egészét tekintve, azaz a közfoglalkoztatottakat is figyelembe véve, 4,9%-kal magasabbak voltak a jövedelmek, mint tavaly májusban, miután a teljes munkaidőben közfoglalkoztatottak keresete 5,9%-kal emelkedett, és súlyukat is növelte, hogy a létszámuk 26,6%-kal, 129 ezerre emelkedett.

Január-májusban a nemzetgazdaságban - a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél - 2,9%-kal nőttek az átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest.

Az év első öt hónapjában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 234 500 forint volt. A vállalkozásoknál dolgozók átlagosan 250 900, míg a közszférában 204 300 forintot kerestek.

A nem közfoglalkoztatás keretében foglalkoztatottak bruttó keresete a nemzetgazdaságban átlagosan 246 700, a vállalkozásoknál 252 400, a költségvetésben dolgozóké 234 700, a nonprofit szervezeteknél pedig 226 600 forint volt. A közfoglalkoztatottak átlagosan 77 600 forintot kerestek.

Nem véletlenül szeret Orbán üzemek avatásaira járni. Igazán jól ugyanis a magánszférában lehet keresni. Nézd meg képeinket a miniszterelnök második kedvenc tevékenységéről, a szalagátvágásokról!

8 fotó Orbán második kedvenc tevékenységéről

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem mindegy, hogy közgazdász vagy ápoló

A legmagasabb, 497 100 forintos bruttó átlagkeresetet a pénzügyi, biztosítási tevékenységet végzők értek el, ezt az információ és kommunikáció követte 461 900 forinttal, valamint az energiaipar - villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás - 416 600 forinttal. A legkevesebbet, 140 500 forintot a humán-egészségügyi, szociális ellátásban dolgozók keresték, ezt követte 152 600 forinttal a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, illetve 168 600 forinttal a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat.

Január-májusban a költségvetési szférában és a nonprofit szervezeteknél dolgozók egy része, mintegy 218 ezren az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló, a keresetbe nem tartozó kompenzációt kaptak. A költségvetési szférában az erre jogosultak átlagosan 10 000, a nonprofit szervezeteknél 9600 forintot kaptak ezen a címen.

Az idei tavasz jobban alakult az előző évinél

Nemzetgazdasági szinten az átlagos - családi kedvezmény nélkül számított - nettó kereset 153 600 forint volt, 2,9%-kal magasabb, mint 2013. január-májusban.

Ezen belül a fizikai foglalkozásúak nettó 103 800, a szellemi foglalkozásúak nettó 209 000 forintot kerestek. A családi kedvezmények 2014. évi változása további 0,8 százalékpontos emelkedést eredményezett a nettó keresetek előző évi átlagához viszonyítva. Ezt figyelembe véve a nettó kereseti átlag 160 400 forintra becsülhető - közölte a KSH.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A közfoglalkoztatottak átlagkereseti adatait figyelmen kívül hagyva a nemzetgazdaságban 6,0, a versenyszférában 5,0, a költségvetés területén 8,7, a nonprofit szervezeteknél 8,1%-kal nőttek a keresetek 2013. január-májushoz hasonlítva.

A 246 200 forintos nemzetgazdasági szintű, átlagos havi munkajövedelem 2,4%-kal haladta meg az előző év azonos időszakit. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 4,8%.

Ezt is szeretjük