Orbán sztárjainál a betegek segítése is bűn

Orbán szavai nagyon hasonlítanak más országvezetők megállapításaira. De nem biztos, hogy a jó országokat követjük.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Orbán Viktor augusztusban a Tusványoson arról beszélt, hogy a magyarországi civil szervezetek külföldi érdekkörök által fizetett politikai aktivisták. Hétfőn egy tucat rendőr látványosan megszállta a norvég kormány támogatását civil szervezetek közt elosztó Ökotárs Alapítvány irodáját.

A látványos rendőri beavatkozás azóta is téma a hazai közéletben. Magyarország azonban nem az egyedüli, ahol a kormányzat támadja a civil szervezeteket.

Putyin kémnek tekinti a civileket

A miniszterelnök júliusi tusványosi beszédében példaként emelt elénk olyan nem demokratikus országokat, akik ennek ellenére sikeresek. Ahogy fogalmazott, a ma sztárjai Szingapúr, Törökország, Oroszország, India. Kínában, Oroszországban azonban nem biztos, hogy olyan jó élni, ha valaki civil szervezet tagjaként akar boldogulni, és még a kormányt is kritizálni meri.

Oroszországban és Kínában is külföldi ügynökként kezelik a civileket, Egyiptomban pedig börtönbe is kerülhetnek, ha nem vigyáznak magukra.

A Duma - az orosz parlament - elé 2012-ben nyújtották be azt a törvényjavaslatot, amely a külföldi pénzekből, támogatásokból az országban tevékenykedő civil szervezeteket külföldi ügynökké minősítette.

A törvény idén tovább szigorodott, így már szinte minden nem kormányzati szerv - főleg a jogvédők - gyakoribb ellenőrzésnek és állami vegzálásnak van kitéve. Főleg azok számíthatnak szigorú bánásmódra, akik Putyint és a kormány tevékenységét is kritizálják munkájuk során.

Egyiptomban börtön jár egyes munkákért

A civilek Kínában is egyre nehezebb helyzetben vannak. Az elmúlt hónapokban látványos rendőri ellenőrzésekre került sor szerte az országban olyan nem kormányzati szerveknél, amelyek külföldi pénzeket is elfogadnak. A hírek szerint nemcsak a kormányt kritizáló jogvédőket, de egy AIDS-eseket segítő szervezetet is vegzáltak a hatóságok. A kommunista rezsimhez közel álló lapok a vizsgálatok előtt arról cikkeztek, hogy a civilek a Nyugat ügynökei, akik beférkőznek Kínába, és az egész országot behálózzák.

A forrongó Egyiptomban nem életbiztosítás jogvédő szervezeteknél dolgozni. Tavaly nyáron 43 embert ítéltek börtönbüntetésre csak azért, mert külföldről finanszírozott szervezeteknél tevékenykedett. A nem kormányzati szervek számára tehát nem hozott különösebb változást Hoszni Mubarak 2011-es eltávolítása, a diktátor bukása után sem szabad ellenőrizni a hatalmat.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Felső kép: Facebook.com/Orbán Viktor.

Ezt is szeretjük