Brutális drágulás jöhet ősztől

Íme, a lista! A chips adója 400 forint lehet

A chips "hamburgeradója" kilogrammonként 400 forint lehet, a jégkrémé 100 forint.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Népszabadság megszerezte azt a törvénytervezetet, melyben felsorolják, mely termékekre mekkora hamburgeradót vetne ki a kormány. A tervezet szerint a chips, a kóla, a jégkrém, a levespor, az energiaital, a csoki és a lekvár is adóköteles lenne.

A lap úgy tudja, hogy a törvényjavaslatról a szerdai kormányülésen hoznak döntést, és ha ott megkapja a kabinet támogatását, akkor még aznap be is nyújthatják a parlamentnek, és akár már idén szeptemberben hatályba lépne a rendelkezés. Így ősztől már fizethetik is a gyártók az adót. A tervek szerint ez a bevétel az Egészségvédelmi Alapba folyna be.

A népegészségügyi termékdíjjal megadóztatni kívánt termékkör javarészt nagy, multinacionális élelmiszer-előállítókat és -forgalmazókat érint, mint a Coca-Cola és a Pepsi, a Nestlé vagy a Chio.

Ennyivel drágulhatnak a termékek

A tervezet szerint a túlzott cukor-, só- és koffeintartalmú termékeket sújtaná adó, a zsíros és tartósítószerrel kezelteket viszont nem. Az egészségtelennek talált üdítők után a gyártónak az idén előbb 10, majd jövőre literenként 15 forintot kell fizetnie, az energiaitaloknál 300 forintot, a chipsek, snackek esetén kilogrammonként 400 forintot, míg az étkezési porok után kilogrammonként 500 forint lenne az adó.

  • Üdítők - literenként 10, majd 15 forint.
  • Energiaitalok - literenként 300 forint.
  • Chips, snack - kilogrammonként 400 forint.
  • Étkezési porok - kilogrammonként 500 forint.
  • Csomagolt édességek - kilogrammonként 200 forint.
  • Jégkrémek - kilogrammonként 100 forint.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség - OKSZ - szerint a rendelkezés drágulást hoz, és könnyen lehet, hogy a várthoz képest jóval kevesebb bevétele lesz az új adóból az államnak, mivel a termékadóval sújtott termékek utáni áfa- és más adóbefizetések a visszaeső értékesítési mennyiség miatt csökkennek, és így ami az egyik oldalon termékadóként bejön, az a másik - például az áfa- - oldalon kiesik. Ráadásul a gyártók azzal is tudnak lavírozni, hogy csökkentett só- vagy cukortartalmú helyettesítő termékeket forgalmaznak nálunk.

Az OKSZ értékelése szerint a rendelkezés nyomán a szomszédos országokhoz képest nálunk drágábbá váló élelmiszerek esetében megnőhet a csempészet, illetve a feketézés is, továbbá a határ mentén élők nagyobb számban mehetnek át ezekért a termékekért bevásárolni a határ túloldalára.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Ezt is szeretjük