30 ezer forintra büntethet a rendőr: tudtad, hogy ez is kell a közlekedéshez?

Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, amiket a kerékpáros közlekedésről tudni kell.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kerékpárosok nem mindig figyelnek arra, hogy a gépjármű teljesen szabályosan felszerelt legyen, és ez bizony kellemetlenséghez vezethet.

Éppen ezért összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót a biztonságos és szabályos kerékpározásról.

Kötelező felszerelések

A KöHÉM a következő tartozékokat írja elő kötelezően:

  • 2 sárga küllőprizma az első keréken - vagy az abroncson reflexcsík,
  • fehér vagy sárga fényű első lámpa,
  • csengő,
  • 2 egymástól független fék,
  • piros fényű hátsó lámpa,
  • piros hátsó fényvisszaverő,
  • fényvisszaverő ruházat, amelyet kötelező viselni lakott területen kívül éjszaka, valamint rossz látási viszonyok esetén.

Legtöbbször a kivilágítatlan kerékpárok okozzák a problémát. Szabálysértés esetén a bírság felső határa 30 ezer forint, de valamely felszerelés hiánya már komolyabb vétségnek számít, ekkor a bírság felső határa 150 ezer forint. A világítás megengedett a kerékpáros testén, de a lámpát a hátizsákodra is felszerelheted.

Hol kerékpározhatsz?

Alapvetően az úttesten közlekedj. Amennyiben van kiépített kerékpárút, akkor kizárólag ott kerékpározhatsz, kivéve, ha az úttest felfestése megengedi, hogy azon tekerj. Ugyanígy, ha látsz kerékpársávot, akkor csakis azon szabad közlekedned.

Ahol tilos

A járdán tilos kerékpározni, kivétel, ha az úttest nem alkalmas rá, illetve 12 éven aluli gyermekek nem mehetnek főútra, így számukra ilyenkor megengedett, hogy a járdán haladjanak. Nem szabad közlekedned biciklivel gyalogúton sem, buszsávra pedig csak akkor hajthatsz, ha azt tábla vagy útfestés engedélyezi.

Megengedett sebesség

Lakott területen belül legfeljebb 40 kilométer/óra, azon kívül 50 kilométer/óra sebességgel lehet közlekedni, az utóbbi esetben már sisak is szükséges. Kerékpárúton a maximálisan megengedett sebesség 30 kilométer/óra, olyan úton pedig, amelyen gyalogosok is haladhatnak, a határ 20 kilométer/óránál van. Mivel a járdát csak kivételes esetekben lehet használni, ezért itt csupán 10 kilométer/óra a megengedett maximum.

Egy apró figyelmetlenség ára

A rendőrség új készülékeivel a legapróbb szabálytalanságok is kiszűrhetővé válnak: ekkora lesz a büntetések mértéke!

Egy apró figyelmetlenség is több tízezer forintodba kerülhet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Büntetések

Kötelező felszerelés hiánya esetén akár 150 ezer forintra is megbüntethetnek, de a gyalogos-átkelőhelyen való áthaladásért is akár 50 ezer forintos büntetés járhat. Ha bringázás közben mobiltelefont használsz, akkor a bírság 30 ezer forintig terjedhet.

Utasok és csomagok

A kerékpáron csak olyan méretű csomagot szállíthatsz, ami még nem akadályoz a kormányzásában. Utasok szállításával kapcsolatban a szabályozás megengedi, hogy egy 16 éven felüli személy 10 év alatti gyermeket szállítson, azonban csakis akkor, ha pótülésen teszi ezt.

Bár a rendőr már nem büntet meg, ha alkoholt fogyasztottál - csak ha láthatóan nem alkalmas valaki a kerékpár biztonságos használatára -, mi azt javasoljuk, hogy lehetőleg ne fogyassz alkoholt, ha bringázol. A reakcióidő ugyanis ilyenkor megnő, és ez komoly veszélyforrás lehet.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük