Neked is kevés a fizetésed?

Akkor ez érdekelni fog!

Béremelési kényszert hoz a magyarországi munkaerőhiány, a cégeknek fájni fog.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nagyon alacsonyak a magyarországi fizetések, még a visegrádi országokban élőknél is kevesebbet keresünk. Nagy béremelésre lenne szükség, a szakemberek azt jósolják, lesz is - bár ezt jelentősen megszenvedhetik a cégek.

A munkáltatók azonban nem nagyon akarnak emelni: egy, a reálkeresetet szerényen növelő béremelésre még hajlandóak lennének a minimálbér és a szakmunkás bérminimum esetében, de ennél többre nem futja.

A mostani adó és járulékrendszer miatt nem lehet olyan radikális fizetésemelést elképzelni, amit a munkavállalói oldal felvet - ez derült ki a legutóbbi Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán.

Engednie kellene a kormánynak is

A munkáltatók javaslatot is tettek a kormánynak arról, hogy adjanak kedvezményeket a kereskedelemben, a feldolgozóiparban és az építőiparban tevékenykedő cégeknek - mert akkor lehetne emelni.

A túl magas állami elvonás - főleg a társadalombiztosítási hozzájárulás - miatt nem tudnak vagy nem akarnak többet fizetni.

A külföldön munkát vállalók dobhatják meg a magyarországi fizetéseket

A túl alacsony magyarországi fizetések - azon túl, hogy keményen érződnek a szegénységi mutatókon - a gazdaságnak is rosszat tesznek. Ha nincs pénze az embereknek, nincs vásárlóerő, ha nem vásárolunk, nem pörög a gazdaság. Sok a betöltetlen állás, nincs munkaerő, mert az alacsony bérek miatt inkább külföldön vállal munkát, aki teheti.

Mennyit keres Orbán Viktor? Ők visznek haza a legtöbbet a hazai politikában

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az elvándorlás miatt mindenképpen emelkedni fognak a fizetések, mert - akár az átlagnál képzettebbek mennek el, akár a kevésbé iskolázottak - a munkaerőpiac feszessége nő, aki itt marad, és dolgozik, azt meg kell fizetni. De hatékonysági javulás nélkül ez a folyamat keményen megterheli majd a cégek nyereségességét, beruházási képességét, sokaknak a működési képességét is.

A versenyszférában ma 253 ezer forint a bruttó átlagkereset, és az elmúlt évhez képest 5,4%-os bruttó béremelkedés volt tavaly augusztusig.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

Ezt is szeretjük