Gyászol a szakma! A legendás magyar zenészt otthonában érte a halál

82 éves volt

Elhunyt Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző.

Elhunyt Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző. 82 évesen december 8-án, vasárnap este, soproni otthonában érte a halál - közölte a család az MTI-vel.

Külföldön is nevet szerzett magának, különösen operáival: a legismertebbet, a Vérnászt tucatnyi nyelvre fordították le.

Operái külföldön is ismertek

Szokolay Sándor az alföldi Kunágotán született 1931. március 30-án. Zenei tanulmányait 1947-ben a Kodály-módszer első fellegvárába, a békéstarhosi zenei gimnáziumban kezdte. Nem véletlen, hogy Németh László mellett Kodály Zoltán volt a nagy példaképe. 1950-től a Zeneakadémián tanult zeneszerzést Szabó Ferenc és Farkas Ferenc tanítványaként.

Diplomájának megszerzése után, 1957-től 1961-ig a Magyar Rádió, a hetvenes évek második felében a Magyar Televízió zenei lektora volt. 1966-tól 1994-ig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán dolgozott tanárként. Haláláig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emeritusa volt.

Termékeny és sokoldalú zeneszerzőként hatalmas életművet hagyott hátra, melynek gerincét operái alkotják. Az 1964-ben komponált Vérnász olyan elementáris erővel robbant be az európai zenei életbe, hogy neve egyszerre mindenütt ismertté vált. A művet tucatnyi nyelvre fordították le és nagy sikerrel mutatták be a világ 19 operaházában.

Gyászol a zenei szakma

Írt operát Hamletről, Szent Margitról, Sámsonról. A kommunista korszak alatt sem rejtette véka alá Istenbe vetett hitét. Az 1970-es évektől megszaporodnak egyházi művei. Komponált több szimfóniát, versenyműveket, oratóriumokat, miséket, kantátákat, balettzenét, számos kamarazenét. Kórusműveiben több mint 30 magyar költő versét zenésítette meg.

Őket gyászolta az ország 2013-ban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem tartozott egyetlen zeneszerzői csoportosuláshoz sem. Véleménye szerint a zeneszerzés eszközeként rendkívül fontos a szakmabeli tudás, de nincs ihletett komponista az Isten adta alkotókészség, tehetség nélkül.

Fáradhatatlanul támogatta a magyar zenekultúra ügyét: volt a Magyar Kodály Társaság elnöke, a budapesti Operabarátok, a Magyar Zenei Kamara és a Nemzeti Alapítvány kuratóriumának elnöke, valamint a Magyar Művészeti Akadémia tagja.

1960-ban és 1965-ben Erkel Ferenc-díjjal, 1966-ban Kossuth-díjjal, 1987-ben és 2001-ben Bartók-Pásztory-díjjal tüntették ki. Magyar Örökség-díjjal, Prima-díjjal és Artisjus-díjjal is elismerték munkásságát.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Szokolay Sándor 1952-ben házasságot kötött Szesztay Sári zongoraművésszel, akitől 1968-ban elvált. 1970-ben dr. Weltler Magdolna bőrgyógyász szakorvost vette feleségül. Gyermekei közül Gergely és Balázs zongorista, Ádám fuvolista, a második házasságból született Orsolya pedig hegedűművész lett. Idős korában Sopronba költözött, ahol még több időt tudott szentelni a komponálásnak.

Fotó: MTI/Czimbal Gyula

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük